תשובה ימכור את התמלוגים מתמר לציבור לפי שווי מבוקש של 700 מיליון שקל

דלק אנרגיה נערכת למכירת הזכות לתמלוגי העל ממאגר תמר לתאגיד ייעודי (SPV) – דלק תמלוגים ■ בכוונת דלק תמלוגים להנפיק לציבור מניות ואג"ח ולגייס הון, לפי מודל הגיוס של תמר פטרוליום ■ במקביל, גם בקבוצת דלק פועלים למכירת הזכות לתמלוג על מתמר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק תשובהצילום: גיל יוחנן

דלק אנרגיה , בשליטתו העקיפה של יצחק תשובה, מקדמת התוכנית למימוש תמלוג העל ממאגר תמר באמצעות מכירתו בבורסה. דלק תמלוגים – החברה הייעודית (SPV) שהקימה דלק אנרגיה לשם ביצוע המהלך – פירסמה טיוטת תשקיף לקראת הנפקה ראשונית (IPO) של מניות ואג"ח. באמצעותה ההון שיגויס תרכוש דלק תמלוגים את הזכויות לקבלת תמלוגי על מדלק אנרגיה, לפי שווי מבוקש של 700 מיליון שקל.

תמלוג על הוא נתח קבוע מההכנסות שמשולם לבעלי השליטה (או לצד ג'). שותפות דלק קידוחים , המחזיקה בתמר, משלמת לדלק אנרגיה תמלוג על בשיעור של 4.75% מההכנסות, וזאת החל מתחילת 2018 - לאחר מועד החזר ההשקעה במאגר תמר. מדובר בנתח משמעותי, שמצטבר על פני חיי המאגר ליותר מכ-5 מיליארד שקל, לפי תחזיות דלק קידוחים.

בתוקף הסכם שנחתם בעבר, דלק אנרגיה וקבוצת דלק זכאיות לתמלוגים על מדלק קידוחים, לפי חלוקה של 75% לדלק אנרגיה ו-25% לקבוצת דלק. יודגש כי ההנפקה הנוכחית מתייחסת אך ורק לחלקה של דלק אנרגיה בתמלוגי העל, בעוד בקבוצת דלק פועלים למציאת רוכש – גוף מוסדי או משקיע גדול - לנתח הקטן של קבוצת דלק בתמלוגי העל, בעסקה של "אחד על אחד".

לפי התוכנית, הגיוס של דלק תמלוגים יכלול הנפקת סדרת אג"ח בסכום של עד 475 מיליון שקל (132 מיליון דולר), לצד הנפקת מניות. לקראת ההנפקה, סדרת האג"ח - שתובטח בשעבוד על התמלוגים מתמר - קיבלה דירוג של A1 ממידרוג. השווי הסופי לפיו תונפק דלק תמלוגים ייקבע בהתאם לביקושים. ככל שההנפקה תתבצע לפי השווי המבוקש, כך דלק תמלוגים צפויה להיות ממונפת ברמה של 65%-70%.

ההנפקה של דלק תמלוגים מבוססת על מודל ההנפקה של תמר פטרוליום - התאגיד הייעודי (SPV) שהקימה דלק קידוחים למכירת זכויותיה הישירות במאגר תמר (31.25% במועד הקמת תמר פטרוליום). כך נקבע, כי דלק תמלוגים תנפיק את המניות לציבור, אך ייתכן שגם דלק אנרגיה עצמה תרכוש מניות בהנפקה, ככל שלא יגיעו ביקושים מספיקים בהתאם למחיר הרצוי. בדלק אנרגיה התחייבו שגם אם יחזיקו בנתח מדלק אנרגיה, יוותרו על זכויות הצבעה מעבר ל-12%.

השווי בהנפקה המתוכננת של דלק תמלוגים מבוסס על דו"ח תזרים המזומנים שפירסמה דלק קידוחים מתמר. התזרים נשען על שורה של הנחות אופטימיות, בהן תחזית לביקושים גבוהים לגז במשק, יצוא גז למצרים (חברת דולפינוס), היעדר תחרות בענף, עלייה הדרגתית של מחיר הנפט ל-90 דולר לחבית ועוד. כמו כן, בשונה מישראמקו או אלון גז השותפות בתמר, דו"ח התזרים של דלק קידוחים מניח ירידת מחיר של 12.5% בלבד בחוזה המרכזי עם חברת החשמל במועד עדכונו הקרוב (2021) – מחצית בלבד משיעור ההנחה שחברת החשמל רשאית לדרוש.

בשונה תמר פטרוליום, דלק תמלוגים צפויה להיות חברה עם תזרימי מזומנים יצבים יחסית, שכן הכנסותיה מבוססות על מחזור ההכנסות מתמר - ולא מהרווחים. כך, דלק תמלוגים אינה מושפעת מהוצאות של מאגר תמר – בהן העלויות השוטפות (OPEX) או עלויות ההשקעה (CAPEX) - שעלולות להקטין את תזרימי המזומנים. משכך, דלק תמלוגים עשויה להתאים כהשקעה לגופים מוסדיים שמחפשים תזרימים יציבים יחסית, לטווח ארוך.

קודם להנפקה בבורסה, דלק אנרגיה חשפה דין ודברים שניהלה עם המדינה בנוגע לצורך במימוש תמלוגי העל מתמר. דלק ציינה כי פנתה למדינה בשאלה האם "מתווה הגז" – הנוסח הרגולטורי שגובש בין המדינה לחברות האנרגיה הגדולות - מחייב אותה למכור גם את תמלוגי העל, בנוסף לזכויותיה הישירות במאגר (31.25%), שאת חלקן כבר מכרה לתמר פטרוליום.

לשיטת המדינה, המתווה חייב את דלק אנרגיה למכור גם את הזכות לתמלוג על, בעוד שבדלק סבורים שהוראת המתווה אינה נוגעת לתמלוגים. כך או אחרת, בדלק החליטו לממש כעת את הזכות לתמלוגים מתמר. ואולם, במקרה שלדלק אנרגיה יוקצו מניות במסגרת ההנפקה, הרי שהמחלוקת עם המדינה תהפוך לרלוונטית, שכן מתווה הגז חייב את קבוצת דלק לממש את האחזקות בתמר שש שנים ממועד החלת המתווה – כלומר, עד לשנת 2021.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker