תמר פטרוליום ונובל אנרג'י מבשלות עסקה של 3 מיליארד שקל

תמר פטרוליום ממקיימת מגעים ראשוניים לרכישת 7.5% מהזכויות של נובל אנרג'י במאגר תמר, שתיעשה לפי שווי מבוקש של יותר מ–10 מיליארד דולר למאגר

אסדת קידוח תמר
מאגר תמר. נובל היא מחזיקת המניות הגדולהצילום: תומר אפלבאום

האם תמר פטרוליום בדרך לבלוע 7.5% מהזכויות של נובל אנרג'י במאגר תמר?

ל–TheMarker נודע כי בתמר פטרוליום, בראשות יוסי אבו, מנהלים מגעים לרכישת חלק מהזכויות של נובל בתמר, בהתאם להתחייבות נובל לפי מתווה הגז. בתמר פטרוליום בוחנים אפשרות לגיוס חוב ואקוויטי לקראת עסקה אפשרית. לפי הערכות, היקף עסקה כזה יגיע ל–800–900 מיליון דולר (כ–3 מיליארד שקל).

לפי מתווה הגז, נובל חויבה לדלל את אחזקותיה בתמר מ–36% ל–25% עד 2021, במקביל לכך שדלק קידוחים תמכור את כלל זכויותיה במאגר — 31.25%. בסוף הרבעון השני של 2016 מכרה נובל כ–3% מהזכויות בתמר לקבוצת הראל וקרן תש"י בתמורה ל–370 מיליון דולר לפי שווי של 12.3 מיליארד דולר (ברוטו) לתמר. מאוחר יותר נובל מכרה להראל ותש"י עוד 0.5% מהזכויות לפי שווי דומה.

לפי הערכות, בנובל בחנו כמה חלופות למימוש 7.5% מהזכויות בתמר. החלופה הראשונה היתה מכירת הזכויות לתמר פטרוליום — החברה הייעודית (SPV) שהקימה דלק קידוחים למכירת אחזקותיה. עד כה רכשה תמר פטרוליום 9.25% מהזכויות של דלק בתמר. ואולם, מדובר בחלופה בעייתית, מאחר שדלק קידוחים ממשיכה להחזיק ב–40% מתמר פטרוליום, כך שלמעשה חלק מהזכויות הנמכרות יגיעו בעקיפין לקבוצת דלק.

חלופה אחרת שבחנו בנובל אנרג'י היתה מכירת האחזקות בתמר לציבור, באמצעות הקמה של חברה ייעודית חדשה, בדומה לתמר פטרוליום. ואולם, חלופה כזו עשויה להיות ממושכת, ודורשת עבודה על כתיבת תשקיף, ביצוע רואד שואו, גיוס משקיעים והנפקה בבורסה. גם האפשרות של מכירת הזכויות בתמר כ"בלוק" לגוף מוסדי בישראלי היא בעייתית, שכן כבר כיום החשיפה של המוסדיים לתמר גבוהה.

בשוק ההון הועלתה הספקולציה שאלון גז תרכוש את זכויותיה של נובל אנרג'י בתמר, העומדות למכירה. ראשית, אלון גז אינה נחשבת חלק ממונופול הגז, כך שאינה מחויבת בדילול חלקה בתמר, והיא אף רשאית להגדיל אותו. שנית, אלון גז היא חברה ציבורית, כך שהיא נהנית מגישה מיידית לשוק ההון בישראל, ותוכל לבצע הנפקת מניות או חוב בקלות ובמהירות. לאלון גז יש תשקיף פתוח לגיוס על בסיס דו"חות כספיים לרבעון השני של 2017. נכון לסוף ספטמבר 2017, לחברה יתרות נזילות של כ–150 מיליון שקל. בקבוצת אלון הכחישו אתמול אפשרות כי ירכשו מנובל חלק מהזכויות בתמר. 

תמר, ממאגרי הגז הגדולים שהתגלו מול חופי ישראל, החל לספק גז למשק במארס 2013. המאגר מוחזק כיום בידי נובל אנרג'י (32.5%), דלק קידוחים (22%), ישראמקו (28.75%), תמר פטרוליום (9.25%), אלון גז (4%) והראל וקרן תש"י (3.5%). עתודות הגז במאגר מוערכות ב–318 מיליארד מ"ק (BCM), כולל מאגר הלוויין תמר SouthWest.

השווי הסחיר של תמר פטרוליום מגלם למאגר תמר שווי (נטו) של 9.6 מיליארד דולר (לאחר תמלוגי על ומסים). ואולם, השווי שלפיו יירכשו הזכויות מנובל אנרג'י, אם העסקה אכן תתממש, צפוי להיות גבוה יותר. הסיבה לכך היא שבניגוד לתמר פטרוליום, נובל אנרג'י אינה משלמת תמלוגי על (מדובר בחברה בע"מ, ולא בשותפות) — מה שמוסיף לשווי עוד כמה מאות מיליוני דולרים.

מחברת נובל אנרג'י לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker