מצרים וקפריסין ידונו בהקמת צינור גז מאפרודיטה למתקן הנזלה של Shell

אתר "Energy Egypt" דיווח כי במהלך ביקור של נשיא מצרים בקפריסין, הוחלט כי שתי המדינות ידונו בחיבור אפרודיטה, שבו שותפות קבוצת דלק ונובל אנרג'י, למתקני ההנזלה של Shell ■ הבעיה: לא ברור האם קיימת היתכנות כלכלית לפרויקט על רקע מחירי הגז בעולם

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתקל הנזלה של רויאל דאץ'-של באוסטרליה
מתקל הנזלה של רויאל דאץ'-של באוסטרליהצילום: בלומברג

בשעה שהאפשרות ליצוא משמעותי של גז ממאגר תמר למצרים מתרחקת, ממשלות מצרים וקפריסין מקדמות תכנית אסטרטגית לפיתוח מאגר הגז אפרודיטה. מדובר בתוכנית שאותה כבר הציגו בעבר קבוצת דלק ו נובל אנרג'י , המחזיקות ב-65% מהזכויות באפרודיטה. התוכנית כוללת חיבור של המאגר למתקן הנזלת גז (LNG) של חברת Shell במצרים. החיבור עשוי לכלול בעתיד גם את מאגר לווייתן השכן.

לפי דיווח באתר "Energy Egypt", מצרים וקפריסין יחלו בחודש הבא בשיחות בנוגע לבניית צינור ימי, שיוליך גז מאפרודיטה למתקן ההנזלה של Shell, בעיר אידקו. בנוסף, צפויה פגישה מרובעת של נציגים מקפריסין, יוון, מצרים ואיטליה, בה ייחתם מזכר הבנות לבניית צינור גז מהמאגרים במזרח הים התיכון לאיטליה, דרך קפריסין ויוון. ההחלטה על קיום השיחות התקבלה השבוע, כשנשיא מצרים, עבד אל פתאח א-סיסי, ערך ביקור ממלכתי בקפריסין.

אפרודיטה התגלה ב-2011 בשטח החיפושים "בלוק 12" שבקפריסין. המאגר, כ-160 ק"מ דרומית ללימסול, מכיל כ-129 מיליארד מ"ק (BCM) גז טבעי – כשליש מכמות הגז שבתמר. המאגר הוחזק בעבר על ידי דלק (30%) ונובל (70%); אולם, ב-2015 מכרה נובל 35% מהזכויות במאגר לבריטיש גז, שאותה רכשה מאוחר יותר Shell, בכ-165 מיליון דולר. מדובר במאגר שכן ללווייתן, שמוחזק אף הוא על ידי דלק, נובל ורציו הישראלית.

בריטיש ביצעה את ההשקעה באפרודיטה בימי השפל במחיר הנפט והגז בעולם, כמהלך אסטרטגי להגברת מעורבותה במזרח הים התיכון. לצד האחזקה באפרודיטה, Shell מחזיקה גם במתקן הנזלת גז במצרים, המושבת מאז המהפכה במדינה ב-2011. מתקן ההנזלה ערוך לטפל ב-12 BCM גז טבעי בשנה. ככל הנראה, החזון של Shell הוא כי תצליח לחבר את מאגרי הגז הגדולים במזרח הים התיכון למתקן ההנזלה, ומשם תמכור גז לאירופה באמצעות שינוע באניות.

בעבר כבר הציגו דלק ונובל תוכנית פיתוח גדולה למאגרים בים התיכון, שכוללת חיבור משולב של לווייתן ואפרודיטה לתשתית אחת, שתוביל גז למתקן ההנזלה. ביוני 2014 חתמו דלק ונובל על מזכר הבנות למכירת גז למתקן ההנזלה של Shell למשך 15 שנה. אולם, העסקה מעולם לא יצאה אל הפועל, בין השאר על רקע גיבוש תנאי הרגולציה בישראל ("מתווה הגז"), אך בעיקר מאחר ש-Shell רכשה את בריטיש גז ולא התעניינה בשוק המצרי הבעייתי.

באוגוסט האחרון, מניות האנרגיה בתל אביב זינקו על רקע דיווח ב"בלומברג" כי Shell במגעים לרכישת גז מלווייתן ואפרודיטה, להפעלת מתקן ההנזלה. בדיווח נמסר כי Shell מעוניינת לרכוש 5 BCM של גז טבעי בשנה מלווייתן. השיחות, נמסר, בשלב מקדמי.

כיום, דלק ונובל מבססות את השלב הראשון בפיתוח לווייתן (1א') על מכירת גז ללקוחות בירדן ובישראל; בעוד השלב השני (1ב') מבוסס על מכירת גז ללקוחות בטורקיה או למתקן ההנזלה של Shell במצרים. שלב 1ב' אמור לצאת אל הפועל בתוך כ-48 חודשים ממועד סיום פיתוח שלב 1א', כלומר רק בסוף 2021.

התוכניות לחיבור אפרודיטה למתקן ההנזלה של Shell הן ראשוניות בלבד - טרם נחתמו חוזים מחייבים ולא הוצג לוח זמנים לפרויקט. בנוסף, ירידת מחירי הגז בעולם מטילה ספק בכלכליות הפרויקט. עלות הנחת הצינור למתקני ההנזלה נאמדת ב–1.5 מיליארד דולר. עלות זו הופכת את הגז מקפריסין (וגם מלווייתן) לפחות תחרותי, בשעה שמחירי הגז המונזל בעולם אינם גבוהים יחסית.

בנוסף, בתחילת העשור הבא צפויה ארה"ב להיהפך למעצמת יצוא של גז נוזלי, באמצעות מתקני הנזלה שהיא מקימה, ואירופה היא לקוח טבעי שלה. אפשרות זו מרחיקה עוד יותר את הסבירות שמתקני ההנזלה במצרים יתחייבו לרכש מינימלי של גז מהמאגרים בקפריסין ובישראל לטווח ארוך.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker