דלק קידוחים מימשה 9.25% במאגר תמר - והכירה ב-572 מיליון דולר כרווח

לפי דו"חות דלק קידוחים וישראמקו (שפורסמו לפני מספר ימים), רווחי כלל השותפות במאגר תמר צפויים להסתכם השנה בסכום שיא – 1.2-1.1 מיליארד דולר

ערן אזרן
מאגר תמרצילום: אלבטרוס צילומי או

שותפות הגז דלק קידוחים , בשליטתו העקיפה של יצחק תשובה, הכירה במהלך הרבעון השלישי של 2017 ברווח חד פעמי של 572 מיליון דולר, כתוצאה ממימוש 9.25% הזכויות במאגר תמר, באמצעות הנפקת תמר פטרוליום . על רקע זאת, רווחי דלק קידוחים זינקו ברבעון השלישי לכ-617 מיליון דולר, בהשוואה לכ-81 מיליון דולר ברבעון המקביל 2016.

הכנסות דלק קידוחים (בניכוי תמלוגים) הסתכמו ברבעון השלישי בכ-92 מיליון דולר, לעומת כ- 125 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד. הקיטון נובע מדילול חלקה של דלק קידוחים במאגר "תמר", בעקבות מכירה של 9.25% מהאחזקות לתמר פטרוליום. לאחר המכירה, דלק קידוחים מחזיקה בכ-22% מהזכויות בתמר באופן ישיר, וכן בכ-40% מתמר פטרוליום.

דלק קידוחים דיווחה כי רווחיה בין החודשים ינואר עד ספטמבר 2017 הסתכמו בכ-755 מיליון דולר, לעומת סך של כ-209 מיליון דולר בתקופה המקבילה אשתקד. הגידול ברווח נבע, מהשלמת הנפקת תמר פטרוליום, וכן כתוצאה מהמשך מגמת הגידול בביקושים לגז טבעי במשק הישראלי.

במהלך תשעת החודשים האחרונים חילקה דלק קידוחים רווחים בהיקף של כ-780 מיליון דולר, המשקפים תשואת דיווידנד של כ-25%. התשואה קוזזה, בחלקה, בירידות שרשמה דלק קידוחים בחודשים האחרונים בשוק, בשיעור של כ-20%.

על אף עבודות התחזוקה שבוצעו במהלך הרבעון במתקני ההפקה שבמהלכם צומצמה במחצית אספקת הגז למשק (ואף הופסקה כליל למספר ימים בשל סדק שנתגלה במערכת האוורור), תמר סיפקה למשק 7.5 BCM גז טבעי במהלך תשעת החודשים הראשונים של 2017 – עלייה של 5.6% ביחס לצריכת הגז בתקופה המקבילה אשתקד (2016).

לפי דו"חות ישראמקו (השותפה בתמר), שפורסמו לפני מספר ימים, רווחי כלל השותפות במאגר צפויים להסתכם השנה בסכום שיא – 1.2-1.1 מיליארד דולר.

במהלך תשעת החודשים הראשונים של שנת 2017 שילמו שותפי תמר למדינה תמלוגים בסך כולל של כ-610 מיליון שקל. חלקה של דלק קידוחים בתשלום עמד על כ-177 מיליון שקל. במהלך התקופה ינואר עד ספטמבר 2017, שילמה השותפות למס הכנסה מקדמות מס בסך של כ-650 מיליון שקל.

דלק קידוחים עידכנה כי במהלך שלושת הרבעונים הראשונים של 2017 השקיעה כ-323 מיליון דולר בפיתוח פרויקט לוויתן, בהתאם לתקציב הפיתוח של המאגר וללוחות הזמנים. "כעת מתמקדת השותפות בהמשך ביצוע והשלמת קידוחי לוויתן, אשר צפויים להתרחש החל מהרבעון הראשון של 2018, וכן בהמשך ביצוע תכנית הפיתוח של המאגר על מנת להתחיל בהפקת הגז הטבעי למשק הישראלי והיצוא לפני סוף שנת 2019", נמסר.

מנכ"ל דלק קידוחים, יוסי אבו
מנכ"ל דלק קידוחים, יוסי אבוצילום: תומר אפלבאום

יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים ציין כי "האסטרטגיה שלנו אינה נשענת על כותרות הרגע אלא על ראייה ארוכת טווח והיכרות עם צרכי המשק הישראלי והשווקים האזוריים. בהתאם, אנו ממשיכים להתמקד בליבת הפעילות: מכירת גז ממאגר תמר, פיתוח מאגר לוויתן וקידום הסכמי גז חדשים עם לקוחות במשק המקומי ובמדינות האזור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום