דלק: "אין אמת אחת ויחידה - יש תחזיות לביקושי גז; ב-3 השנים האחרונות צדקנו"

יוסי אבו, מנכל דלק קידוחים, בשיחת ועידה עם משקיעים, על רקע הפרסום ב-TheMarker: "המשק הישראלי סובל ממחסור באספקת גז טבעי. הקיבולת הקיימת בתמר אינה מספיקה" ■ ברטפלד: "יש ניירות עמדה אינטרסנטים שמופצים בשוק וזורעים דיסאינפורמציה"

ערן אזרן
יוסי אבו
מנכ"ל דלק קידוחים, יוסי אבו. "הירידה החדה במחירי הגז נובעת מסיבות עונתיות"צילום: דלק

"אין אמת אחת ויחידה לגבי הביקוש לגז בארץ בשנים הבאות - יש תחזיות של ביקושים; אבל במהלך שלוש השנים האחרונות, אפשר לומר שצדקנו", כך אמר היום (ה') יוסי אבו, מנכ"ל שותפות דלק קידוחים בשיחת ועידה שערכה קבוצת דלק . השיחה נערכה על רקע פרסום כתבה היום ב-TheMarker, שבה הוצג ניתוח למשק הגז בשנים הבאות – והשפעתו על תמר פטרוליום , החברה הייעודית שהקימה דלק למכירת אחזקותיה במאגר תמר.

"אנחנו ננסה לחדד כמה דברים שעלו כשאלות מכיוון שחקנים, ולגבי מה שראינו בפרסומים שונים, בין אם בניירות עמדה. לגבי המשק המקומי, התמונה מאוד ברורה: 2017 זו שנה שהמשק ישראלי בין 10-11 מיליארד מ"ק (BCM), כשהרוב הגיע ממאגר תמר. לא מעט אנשים חשבו שאנחנו אגריסבים בתחזיות, אך הביקושים תואמים את הציפיות שלנו.

"המשק הישראלי סובל ממחסור באספקת גז טבעי. הקיבולת הקיימת בתמר אינה מאפשרת לספק את כל הצרכים של המשק, ולכן כבר היום המשק פונה ליבוא גז מונזל. ממשלת ישראל לקחה מספר החלטות, שצפויות להגביר את הביקושים לגז במשק. ביחס למשק החשמל, יש החלטות להפחית את השימוש בפחם ב-2016 ו-2017. מעבר לשימוש בגז בכמה תחנות כוח בחדרה, המשמעות היא תוספת ביקוש של כ-1.5 BCM בשנה.

"שר האנרגיה העביר לרשות החשמל פנייה לתעדף ייצור החשמל מגז טבעי על פני פחם. יש פה עוד תהליך - גז לפני פחם - שיעלה את הביקושים לגז טבעי בישראל. בנוסף, ממשלת ישראל קיבלה לפני שבועיים החלטה על הסבת כל התעשייה הישראלית לגז ישראלי. המצב הזה – וכפי שאתם מכירים מדו"ח של חברת BDO (בו משתמשת דלק לקביעת תחזיותיה, ע"א), מוביל להערכתנו לכך שהמשק הישראלי יצרוך ב-2020 בין 14-15 BCM".

אבו הוסיף באותו נושא: "הביקושים למשק צפויים לעלות משנה לשנה, הן לאור הביקוש לחשמל בישראל והן לאור פרויקטים ספציפיים שקורים כמו חשמול הרכב. גם מתקני התפלה בעשור הבא יתרמו לביקושים. לכן, אני חושב שהביקושים עולים. באמצע העשור הבא – מדינת ישראל תגיע למצב שמבחינת הקיבולת של המשק – היא תצטרך גז נוסף, מעבר למאגרי תמר, לווייתן כריש ותנין. הרשויות במדינה אומרים לנו להיערך".

בהמשך דבריו, התייחס אבו לחזה שנחתם בין השותפות בלווייתן לחברת החשמל הירדנית. "לא השתנה שום דבר בסטטוס ההסכם. כבר היום אנחנו מייצאים גז לירדן ועובדים בשיתוף פעולה. הבנייה של צנרת ההולכה לירדן נמצאת בעיצומה. למעשה, הצנרת תגיע לגבול לפני שלווייתן יגיע לחוף. אין שינוי בסטטוס. אנחנו מתקדמים כפי שתכננו.

"כשאנחנו מסתכלים על המשק הירדני, המדינה תצרוך השנה קרוב ל-4 BCM, שהכל מיובא כגז נוזלי. לפי הערכות שלנו, המשק הירדני כבר ב-2020 יצרוך 5 BCM בשנה ואולי יותר. לכן בין אנחנו צפויים לראות ביקושים של כ-20 BCM. זה ממלא את הקיבולת של תמר ולווייתן ביחד – ורואים את זה ב-DCF (דו"ח תזרים חזוי) שלנו".

בהמשך דבריו התייחס אבו גם לתחרות עם מאגרי כריש ותנין, שנרכשו על ידי חברת אנרג'יאן היוונית: "אנחנו יותר ממברכים על כניסת אנרג'יאן לשוק הישראלי. אנחנו חושבים שזה ייתן לנו יציבות ארוכת טווח. אנחנו מאוד מברכים על זה שיש פעילות. מבחינת דלק קידוחים, פיתוח כריש ותנין יניב הכנסות, כתמלוגים וכשתלום ממכירת המאגרים של למעלה מ-100 מיליון דולר. אנחנו מעריכים שכריש ותנין ייכנסו לפעילות ב-2022. אנחנו לא חושבים שכריש ותנין לא יפותחו. זה חלק מהמודלים שלנו, אנחנו לא מתעלמים מזה".

אבו התייחס גם לאופציית היצוא למצרים ולטורקיה: "אנחנו לא יכולים להיכנס לכל הפרטים והדיאלוגים, אבל אנחנו עובדים על זה במרץ ונמצאים בקשר רציף עם כל הגורמים. אנשים רוצים לראות את התוצאות באופן מיידי - וזה לחלוטין מובן. צריך לזכור, התחלנו את המו"מ עם ירדן במארס 2010 ולקח לנו חמש שנים לחתום על הסכם. גם כאן אנחנו עובדים על זה מאוד צמוד.

"אנחנו מאמינים שיש ביקוש לגז טבעי במשק המצרי. למעשה מאגר ZOHR, שצפוי להיכנס בחודשים הקרובים לפעילות, לא נותן מענה מלא למשק המצרי, בוודאי לא למתקני היצוא. אנחנו רואים את המשק המצרי מייבא עוד גז מונזל, כך שיש לנו מקום. אנחנו נעשה הכל כדי להכשיר את זה להסכם ארוך טווח. אנחנו מאמינים בזה. כשמסתכלים על המשק המצרי, גם כניסת מאגר ZOHR משפר את מצבו – אך עדיין משאיר מקום משמעותי וגדול לגז טבעי מישראל וליבוא ממקום אחרים.

"בנוגע לטורקיה, אני לא יכול להיכנס לדברים בשל גיאופוליטיקה. השקט של העבודה מאוד חשובים. אנחנו מאוד מפוקסים בחדר המשא ומתן והדיאלוג, כפי שאתם רואים בדוחות שלנו. כשיהיה לנו מה לדווח בעניין הזה – נדווח", הוסיף אבו.

מנכ"ל קבוצת דלק, אסי ברטפלד, התייחס ל"ניירות אינטרסנטים שמופצים בשוק". לדבריו, "אלה ניירות שעלולים לזרוע דיסאינפורמציה. אנחנו רוצים להפריך כל מיני אמירות שלדעתי הם דיסאינפורמציה. לא חל שינוי לגבי הערכות שלנו – אנחנו עומדים מאחורי כל הפרסומים של קבוצת דלק – גם לגבי לווייתן ותמר. כל הניסיונות לפרסם את מה שפורסם בצורה לא פורמאלית – אנחנו חושבים שהם לא במקום. פנינו לגורמים המוסמכים על מנת לבדוק את הגורמים שמנסים להטעות משקיעים".

אסי ברטפלד
אסי ברטפלדצילום: Ariel Jerozolimski / בלומב?

דרור מילר מפורטה דלתא הפנה שאלה לברטפלד: "יש כמה אירועים שהתרחשו, ובהם הירידה הדרמטית במחיר של תמר פטרוליום מאז ההנפקה. אין התייחסות שלכם לתזרים חזוי. גם היום תמר פטרוליום יקרה מאוד ביחס ל ישראמקו . זה נראה כמו משהו שאני לא מבין אותו. חסרה התייחסות שלכם למשקיעים שנפגעו מאז ההנפקה".

ברטפלד השיב: "לא יכולים להתייחס לשערי מניות. לא היית צריך לחכות לשיחה היום כדי לשאול את השאלה"

מילר הוסיף: "ראוי לתת יותר שקיפות כמו העובדה שיש עבודה של אחד מבתי ההשקעות ( IBI ) שעשה עבודה על NAN של דלק קבוצה". ברטפלד השיב: "לא ראינו את העבודה הזו".

המשקיע יצחק בושריאן: "האם ידוע לכם על חקירות על שוחד במתווה הגז?"

ברטפלד: "לא יודעים על שום חקירות ושחיתות. אלה מסוג השאלות שמובילות שמועות שאין מאחוריהן כל דבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker