"החלטת השקעה סופית של נובל אנרג'י בלווייתן - בתוך ימים"; מניות הגז מזנקות בבורסה

אמש עידכנה נובל אנרג'י, עם פרסום הדו"חות הכספיים ל-2016, כי החלטת ה-FID צפויה להתקבל כבר ברבעון הראשון של 2017 ■ רציו, השותפה בלווייתן (15%), מזנקת בכ-7%; קבוצת דלק מתחזקת ב-3.3% במחזור השישי בגודלו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסדת הגז במאגר לווייתן

חברת האנרגיה האמריקאית נובל אנרג'י צפויה להודיעה כבר בימים הקרובים על החלטת השקעה סופית במאגר לווייתן (FID), עוד לפני שיחלוף המועד האחרון, 20 בפברואר, להסכמי המימון של שותפותיה למאגר דלק קידוחים ו אבנר – כך טוען מקור מקורב לשותפות בלווייתן בשיחה הבוקר (ג') עם TheMarker. דבריו של הגורם המקורב נאמרו מעט לאחר פרסום דו"חותיה הכספיים של נובל, השותפה במאגרים תמר ולווייתן  בישראל, לרבעון הרביעי ולשנת 2016 בארה"ב.

במסגרת הדו"חות פירטה נובל על תכוניותיה לפיתוח שדות הגז והנפט בעולם – ובכלל זאת גם בישראל. בין היתר, החברה עידכנה כי החלטת ההשקעה הסופית בלווייתן צפויה להתקבל ברבעון הראשון של 2017 - עיכוב ביחס לכוונתה הראשונית להודיע על החלטה כזו עד לסוף 2016. החברה מסרה כי בכוונתה להשקיע ב-2017 כ-550 מיליון דולר לפיתוח לווייתן ובקידוח "תמר 8" (קידוח הפקה חדש), מתוך השקעות בסכום כולל של 2.3-2.6 מיליארד דולר ברחבי העולם.

בהודעה שצורפה לדו"חות אמר נשיא ומנכ"ל נובל, דיוויד סטובר: "אנו עומדים בפני שנה אדירה, במהלכה נאיץ את הפעילות היבשתית בארה"ב ונתקדם בפיתוח לווייתן". סטובר הוסיף בדף ההנחיות להמשך: "בנוסף לפעילות היבשתית, קיימת הזדמנות אדירה בפרויקט לווייתן מול חופי ישראל. במהלך 2017, הצוותים שלנו יחלו בפיתוח הפרויקט, כאשר היעד הוא הפקת גז בסוף 2019. אין לי ספק שהרקורד המצוין שלנו בביצוע פרויקטים גדולים יספק שוב ערך משמעותי. ככל שנתקדם בפיתוח לווייתן, נמשיך במקביל גם למקסם את תזרים המזומנים מהנכסים הימיים האחרים שלנו. 2017 צפויה להיות שנה רבת השפעה לנובל".

על רקע הדברים, מניות הגז והנפט מזנקות בבורסה: רציו השותפה הקטנה בלווייתן (15%), עולה בכ-7%; אבנר ב-3.2% במחזור השביעי בגודלו בבורסה; קבוצת דלק ב-3.3% במחזור השישי בגודלו. מדד הגז והנפט עולה בכ-2%, ומסכם עלייה של קרוב ל-27% ב-12 החודשים האחרונים. נובל, שמנייתה הוסיפה בשנה האחרונה כ-30%, יורדת בוול סטריט ב-1%.

נובל עידכנה בדו"חות כי אחת ממטרותיה לשנת 2017 היא תחילת פיתוח מאגר לווייתן – וזאת באמצעות ביצוע קידוח "לוויתן 5", שאמור להתחיל בימים הקרובים, הזמנת ציוד ארוך-טווח (Long Lead Items) ועבודות הקמה. יצוין כי השותפות במאגר כבר החלו לפני מספר חודשים בבניית התוכנית ההנדסי הכוללת, בעלות של כ-120 מיליון דולר. נובל העריכה שהשותפות בלווייתן יחתמו על חוזים בהיקף של 5.6 BCM לשנה בלווייתן, בתמורה כוללת של יותר מ- 15 מיליארד דולר.

גל ריייטר, אנליסטית האנרגיה בירושלים ברוקראז', ציינה שהמשקיעים בתל אביב מצפים לשמוע יותר פרטים, בהם הסיבה לעיכוב בקבלת ה-FID, התקציב הסופי לפיתוח לווייתן, מקורות המימון, הסכמי מכירת הגז לשוק המקומי והתייחסות ליצוא האזורי. להערכתה, "קבלת החלטת ההשקעה הסופית, שהיא אבן דרך מרכזית, צפויה להשפיע באופן חיובי על שותפויות הגז. עם זאת, העיכוב בקבלת ה-FID, גם אינו משמעותי מבחינת הלו"ז, מדגיש להערכתנו את המורכבות של הסכמי היצוא, ובכך את הסיכון של הפרויקט כולו", אמרה.

גל רייטרצילום: יוסי צבקר

רווחיות יוצאת דופן לתמר

בנוסף להתייחסות הרחבה למאגר לווייתן, נובל דיווחה על שנת שיא למאגר תמר עם מכירות של כ-9.3 מיליארד מטר מעוקב (BCM), עלייה של כ- 11% ביחס לשנת 2015. החברה שבה והדגישה כי הרווחיות של המאגר יוצאת דופן ביחס לזו שבארה"ב.

במהלך 2016 מכרה נובל גז בישראל במחיר ממוצע של 5.21 דולרים לכל יחידת חום, בהשוואה למחיר של 2.11 דולרים ליחידת חום בארה"ב – כלומר פי שתיים וחצי. הוצאות התפעול מסתכמות ב-0.4 דולרים ליחידת חום, כך שהרווח לפני מס והחזר השקעות עמד על 4.7 דולרים ליחידת חום. החברה צופה כי במהלך 2017 תממש נכסים ביותר ממיליארד דולר, בין היתר ממכירת 7.5% מהזכויות בתמר, וכוונתה למכור כ-10% מהזכויות בלווייתן.

את הרבעון הרביעי של 2016 סיכמה נובל בהפסד חשבונאי (GAAP) של 252 מיליון דולר, 59 סנט לכל בעל מניה, וזאת על רקע המשבר הפוקד את ענף האנרגיה העולמי, שאילץ את החברה להמשיך ולבצע הפחתות בנכסיה (כ-600 מיליון דולר), לצד הרחבת ההשקעות בפרויקטים (ההשקעות גדלו מ-180 מיליון דולר ברבעון הרביעי של 2015 ל-549 מיליון דולר ברבען הרביעי של 2016). עם זאת, ההפסדים היו נמוכים משמעותית ביחס לרבעון המקביל ב-2015, שבו נרשם הפסד חשבונאי (GAAP) של 2.03 מיליארד דולר, 4.73 דולרים לכל בעל מניה.

הרווח המתואם (NON-GAAP) של נובל, שמנטרל הוצאות או הכנסות חד פעמיות, הסתכם ברבעון הרביעי של 2016 בכ-113 מיליון דולר, 26 סנט למניה; בהשוואה לרווח מתואם של 191 מיליון דולר ברבעון הרביעי של 2015, כלומר 44 סנט למניה. המעבר מהפסד חשבונאי לרווח מתואם נתמך ברמת הוצאות נמוכה יחסית של נובל ובעלייה במחירי האנרגיה. המעבר לרווח היה הפתעה עבור האנליסטים, שצפו הפסד מתואם של 10 סנט לכל מניה.

הכנסותיה של נובל ברבעון הרביעי עמדו על 1.01 מיליארד דולר – עלייה של 17% ביחס לרבעון המקביל ב-2015. ואולם, ההכנסות היו נמוכות ביחס להערכות האנליסטים ל-1.03 מיליארד דולר. במבט שנתי, ההכנסות נותרו יציבות ביחס ל-2015, ברמה של 1.8 מיליארד דולר. ההפסד החשבונאי השנתי הסתכם בכמיליארד דולר, 6.07 דולרים לכל בעל מניה, בהשוואה להפסד חשבונאי של כ-2.4 מיליארד דולר ב-2015, או 2.32 דולרים לכל בעל מניה (GAAP).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker