הזדמנות ישראלית רוכשת מטדי שגיא עוד 30% מרישיון "עוז" בכ-600 אלף דולר

בכך תגדיל השותפות את חלקה ברישיון מ-10% ל41.5% ■ כ-400 אלף דולר מהסכום ישולמו באופן מידי והיתרה תועבר באם תבוצע הפקה מסחרית בשטח הרישיון

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

שותפות חיפושי הגז והנפט, הזדמנות ישראלית, הודיעה הבוקר (ה') כי היא מגדילה את החזקתה ברישיון "עוז" ב -31.5% נוספים וזאת על חשבון החזקותיהן של פרנדום ופלסידה, שתי חברות פרטיות בשליטת טדי שגיא. בכך תגדיל הזדמנות את חלקה ברישיון מ-10% ל41.5%. מהזדמנות ישראלית נמסר כי בכוונתה לפעול לצירוף שותף אסטרטגי בינלאומי לרישיון.

במקביל להעברת הזכויות תשלם הזדמנות ישראלית כ-400 אלף דולר, בהמשך להסכמיה עם פרנדום עם כניסתה לרישיון בשנת 2012. בנוסף, תשלם הזדמנות ישראלית כ-200 אלף דולר נוספים תמורת הזכויות המועברות, וזאת רק באם תהיה הפקה מסחרית ברישיון. עם השלמת העסקה, ולאחר קבלת אישור הממונה על ענייני הגז והנפט במשרד התשתיות, ההחזקה ברישיון תתחלק בין הזדמנות ישראלית (41.5%), לפידות חלץ שבשליטת יעקב לוקסנבורג (41.5%), קולדרידג' של איש העסקים האמריקאי לארי מייזל (12%) והמפעילה קספיאן דרילינג (5%).

רישיון עוז (לשעבר שטח ההיתר הימי "בנימין") משתרע על שטח של כ-400 אלף דונם, במרחק של 50 ק"מ מול חופי תל אביב, מדרום לקידוחים מירה ושרה הכושלים. על פי דו"ח המשאבים שנערך ע"י חברת NSAI ושפורסם לפני כשנה, כמות הגז ברישיון נאמדת בכ-2.5 TCF (טריליון רגל מעוקב) גז טבעי וכ-255 מיליון חביות נפט. לשם השוואה, עד כה נתגלו לאורך חופי ישראל כ-35 TCF גז, כאשר המאגרים הגדולים הינם תמר, הכולל כ-11 TCF ולוויתן הכולל כ-22 TCF. חשוב להדגיש שכמויות הגז והנפט הן הערכה ראשונית בלבד. כדי לדעת מהן הכמויות האמתיות, אם בכלל, השותפות נדרשות לבצע קידוחים ובדיקות נוספות, בעלות כוללת של עשרות מיליוני דולרים.

צילום: ניק קלארק

מחזיקה כיום בפורטפוליו של רישיונות ימיים ויבשתיים הכולל 16% מרישיונות "פלאג'יק" (לאחר קבלת אישור הממונה להעברה), הכוללים בין היתר את רישיון "ישי", שמבנה "אפרודיטה" שנמצא ברובו בבלוק 12 הקפריסאי גולש אליו; וכן ב-10% משני רישיונות ימיים נוספים, "רועי ו"נטע" הנמצאים בשטח ההיתר הימי "גל". בנוסף, הזמנות העבירה בקשה לקבלת 25% מרישיון חדש בשם "חתרורים" המשתרע על שטח של כ 70 קמ"ר באזור ים המלח.

אייל שוקר, מנכ"ל הזדמנות ישראלית מסר: "הימצאותם של מאגרי גז גדולים בשטח הימי של ישראל הינה עובדה מוכחת. מדובר בתחום אסטרטגי למדינת ישראל ואנו מאמינים כי למרות המהמורות בדרך, הממשלה החדשה לא תזניח את התחום ותעשה ככל שביכולתה על מנת לקדם את פיתוח שדות הגז ואת הייצוא הישראלי. מבחינתנו הגדלת ההחזקות ברישיון עוז היא הזדמנות מצוינת ואנו שואפים להכניס לרישיון שותף בינלאומי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker