S&P נחלצת לעזרת תשובה: רומזת ששינויי בעלות בשוק הגז עלולים לפגוע בדירוג ישראל

בעיתוי תמוה, וברקע לשימועים שעורכים היום הרגולטורים לחברות הגז הגדולות, כלכלני חברת הדירוג מפרסמים דו"ח עם "שאלות ותשובות הנוגעות להשפעת הודעת הרשות להגבלים עסקיים" ■ S&P: "הקשיים שנוצרו עלולים ליצור סיכוני אשראי למדינת ישראל"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

בדו"ח מיוחד שפירסמה הערב חברת דירוג האשראי S&P מעלות נרמז כי החלטת הממונה על ההגבלים, פרופ' דיוויד גילה, לבצע שינויי בעלות כפויים במאגרי הגז הגדולים במטרה למנוע מונופול גז מסוכן, עלולה לפגוע בדירוג האשראי של מדינת ישראל. בדו"ח, שפורסם בשעה שבירושלים עורכים שימוע לחברות הגז, קובעים כלכלני S&P כי "הקשיים הנוספים שנוצרו בפיתוח שדות הגז (החלטת הממונה – ע"א) עלולים ליצור סיכוני אשראי למדינת ישראל ולכלכלה המקומית".

בתשובה לשאלה "כיצד משפיע פיתוח מאגרי הגז הטבעי על דירוג המדינה של ישראל?", מציינים כלכלני S&P מעלות, שהחלטת הממונה על ההגבלים "אינה מאירה באור חיובי את יעילות המוסדות והממשל של מדינת ישראל כפי שאנו מגדירים מושגים אלה". יעילות המוסדות והממשל הם אחד מהפרמטרים שמשקללת S&P, מחברות הדירוג המרכזיות בעולם, בבואה להחליט על רמת הדירוג של המדינה. כיום דירוג האשראי של ישראל עומד על A+ עם תחזית "יציבה".

יצחק תשובהצילום: מיכל פתאל

על אף שנרמז באופן די בוטה על הפחתת דירוג אפשרית למדינת ישראל, הדו"ח שפירסמה S&P מעלות לא נכתב על ידי החטיבה העולמית המדרגת דרך קבע את מדינת ישראל, אלא על ידי גורם מקומי - חטיבת הפרויקטים והתשתיות של S&P מעלות. הדו"ח כתוב על פני שני עמודים וחצי בלבד. על הדו"ח חתומים איתי רפל (תל אביב) ורובין ברנט (לונדון), אנליסטים שמועסקים על ידי S&P מעלות.

ממעלות נמסר בתגבה: "מדובר בניתוח מקצועי בלתי תלוי של אנשי מקצוע של S&P מהארץ ומחו"ל, כשאחד מאנשי הצוות הינו האחראי על דירוג ישראל".

מאגר לווייתןצילום: אלבטרוס

הדו"ח מתפרסם בעיתוי תמוה, ברקע להליך השימוע שבו החלו הרגולטורים לחברות מונופול הגז. היום התייצבו בפני הרגולטורים נציגי נובל אנרג'י, השותפה במאגרים תמר ולווייתן, ומחזיקה בכל תגליות הגז מול חופי ישראל. מחר יתבצע הליך השימוע לשותפה של נובל, קבוצת דלק. קודם לשימועים נפגשו אתמול נציגי חברות הגז עם נציגי הממשלה לדיון נוסף, בניסיון למצוא מתווה מוסכם לפירוק המונופול.

הממונה על ההגבלים ביחד עם יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' יוג'ין קנדל, הממונה על התקציבים במשרד האוצר אמיר לוי, והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אבי ליכט, הגיעו בימים האחרונים לכמה הסכמות בנוגע לפירוק מונופול הגז. האחת: קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה תידרש למכור את כלל אחזקותיה במאגר תמר (31.25%). השנייה: לא תותר עוד בעלות מקבילה של דלק ונובל אנרג'י במאגרי לווייתן, כריש ותנין; והשלישית: צמצום בחשיפת נובל אנרג'י לשוק הגז המקומי. זאת, בין אם על ידי חיובה של נובל למכור גם כן את אחזקותיה בתמר - ובין אם על ידי איסור מוחלט או חלקי על שיווק מכסת הגז שלה בשוק המקומי.

האם קיים ניגוד עניינים?

חברות דירוג האשראי הואשמו בעבר בניגוד עניינים, מאחר שהתשלום עבור כתיבת דו"חות האנליזה מבוצע על ידי המבוקר עצמו. S&P מעלות מעניקה שירותי אנליזה באופן תכוף לקבוצת דלק, מהקונגלומרטים העסקיים הגדולים במשק, ומי שעתידה להיפגע באופן מהותי מהחלטת הממונה. נובל אנרג'י היא חברת גז אמריקאית, בעלת פעילות ענפה בארה"ב, שהפעילה בעבר גורמים רמי דרג במטרה להשפיע על הרגלוציה הישראלית בנושא.

בדו"ח, כלכלני S&P מעלות מלאים תשבוחות לנובל אנרג'י. כך למשל, נכתב כי "נובל אנרג'י, שהפעילה את מאגר ים תטיס ומפעילה כיום את מאגר תמר, מספקת כעת את הידע והניסיון הרבים הדרושים לפיתוח מאגרי נפט וגז ימיים באמצעות חברת בת בבעלות מלאה. אם תפסיק נובל אנרג'י את מעורבותה בשדה לווייתן כתוצאה מהצו, אנו מעריכים כי השותפות יתקשו למצוא מפעיל בעל ניסיון דומה".

כלכלני S&P המשיכו: "אף על פי שמאגר לווייתן הוא אטרקטיבי מבחינת גודלו וקרבתו לשווקים פוטנציאליים, אנו סבורים שמפעילים בינלאומיים יהססו להחליף את נובל אנרג'י בשל האי-ודאות הרגולטורית. אי-ודאות זו כוללת, בין השאר, את משטר המס החדש והלא-מוכר לגז טבעי, את השינוי בגישתו של הממונה על ההגבלים העסקיים, ואת תהליך האישור הארוך והמעורפל לחיבור לחוף, שכולם משפיעים לרעה על הערכת מסגרת המשטר התאגידי הממשלתי של ישראל, המהווה את אחד מחמשת גורמי המפתח בדירוג המדינה של Standard & Poor’s".

עוד כותבים הכלכלנים כי מדינת ישראל תתקשה למצוא חברה מקצועית אלטרנטיבית שתסכים לפתח את לווייתן, מאגר הגז הגדול בישראל. "נובל אנרג'י העריכה את עלות הפיתוח של לווייתן במיליארדי דולרים, ובתנאים החדשים שנוצרו, אנו סבורים כי אין זה סביר שבעלי המאגר והמלווים יהיו מוכנים להשקיע בו סכומים כה גדולים.... אם נובל תפסיק את מעורבותה בשדה לווייתן כתוצאה מצו הממונה, אנו מעריכים כי השותפות יתקשו למצוא מפעיל בעל ניסיון דומה".

ובמקום אחר המשיכו: "פיתוחו של לווייתן, אם יתבצע, יהיה כרוך במגוון גדול של סיכוני הקמה הנפוצים בפרויקטים בסדר גודל כזה. סיכונים אלה קשורים, בין השאר, לזמינותם וניסיונם של קבלנים ומשאבי הקמה ולקיומו של מימון מספק. אף על פי שנובל אנרג'י כבר הוכיחה את יכולתה בפיתוח מאגרי גז טבעי מול חופי ישראל, לווייתן הוא מאגר גדול ומורכב יותר מאלה שפיתחה בעבר. היות שהגז בלווייתן מיועד בעיקר ליצוא, המאגר יצריך ככל הנראה תכנון מיוחד, הכולל הנחת צינורות ארוכי-טווח או הקמת מתקני הנזלה צפים. הפרויקט יהיה כרוך בכמה סיכוני צדדים לעסקה שעשויים להשפיע במידה ניכרת על הדירוג אם לא יקוזזו כיאות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום