הערכות: דלק ונובל אנרג'י במגעים למכירת מאגרי הגז כריש ותנין

הממונה על ההגבלים אישר אתמול כי ייסוג מהכרזת הסדר כובל במאגר לווייתן - אם דלק ונובל ימכרו את אחזקותיהן במאגרי הגז הקטנים לשחקן חדש ■ מכסת היצוא של כריש ותנין תועבר ללווייתן

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

הממונה על ההגבלים, פרופ' דיויד גילה, אישר אתמול את מתווה הפשרה שעליו סיכמה רשות ההגבלים עקרונית מול השותפות הבכירות במאגרי הגז הטבעי תמר ולווייתן - קבוצת דלק ונובל אנרג'י האמריקאית. זאת, שנתיים לאחר שהכריז עליהן כפועלות תחת הסדר כובל שיש בו כדי לפגוע בתחרות בשוק הגז הטבעי.

לפי הסדר הפשרה, שנחשף לפני שנה ב–TheMarker, דלק ונובל יוותרו על אחזקותיהן בתגליות הגז הקטנות יחסית לחופי ישראל - כריש ותנין - בתמורה להמשך אחזקתן במאגר לווייתן וויתור על הכרזת ההסדר הכובל. זאת, במעין עסקת החלף (SWAP) שתכליתה להכניס בנעליהן שחקן חדש בשוק הגז הטבעי המקומי, שיתחרה במאגרי תמר ולווייתן.

לפי מתווה הפשרה, דלק ונובל אנרג'י ימכרו לצד ג' את זכויותיהן בגז הטבעי שאצור במאגרי כריש (המכיל כ–50 מיליארד מ"ק גז) ותנין (כ–20 מיליארד מ"ק). עתודות הגז המוכחות במאגרים אלה מסתכמות ב-70 מיליארד מ"ק, לצד פוטנציאל לגילוי 26.6 מיליארד מ"ק (BCM) נוספים.

במידה שעתודות הגז בכריש ותנין יתבררו בעתיד כנמוכות מכמות המינימום שקבעה הרשות - 70 BCM - יוכל בעלי המאגר לרכוש את כמות הגז החסרה ממאגר לווייתן, בהנחה על מחיר השוק של הגז באותה עת בישראל. בתמורה, מכסת יצוא הגז שלה זכאים מאגרי כריש ותנין לפי החלטת הממשלה - 75% מהגז - תועבר למאגר לווייתן, כך שהגז במאגרים הקטנים יובטח למשק המקומי בלבד.

לצד הוויתור על זכויות היצוא, עשוי הרוכש החדש של המאגרים הקטנים לוותר גם על זכויות הנפט שבשטחי הרישיונות - אם יימצא בהם בעתיד, וכן על זכויות המכירה של הקונדנסט (תוצר לוואי של הפקת הגז, הנצרך על ידי בתי הזיקוק). כלומר, רשות ההגבלים לא תחייב במסגרת ההסכם את העברת זכויות אלה לידי הרוכש החדש. ואולם, לא ברור כיצד תתבצע הפרדה זו ברמת השטח ולפי חוק הנפט - ולכן לא ברור עדיין מה תהיה עמדת משרד האנרגיה והממונה על חיפושי הנפט בנוגע לפיצול זכויות זה.

בנוגע לתהייה בדבר הפגיעה באטרקטיביות הרכישה על ידי ויתור זה, או לפגיעה באפקטיביות התחרות העתידית של השחקן החדש ללא התועלת הנוספת שבזכויות נפט נלוות, השיבו בענף האנרגיה כי גריעת זכויות אלה ממילא תתומחר בעסקת מכירת המאגרים, וכי במידה שאיבוד זכויות אלה יהווה מכשול לעסקת מכירה - דלק ונובל יידרשו ממילא לוותר על הזכויות הנלוות מרצונן.

פרויקט הפיתוח של המאגרים לא יוגבל – ותיאורטית, יוכל השחקן החדש לעשות שימוש בתשתיות של דלק ונובל כדי להזרים את הגז לחוף, ולחסוך בהוצאות הפיתוח.

תקופת הזמן שתוקצב לדלק ולנובל למכירת זכויותיהן בכריש ובתנין לא תיחשף על ידי הממשלה - כדי שלא להביא להפעלת לחץ מסחרי מצד רוכשים פוטנציאליים. לפי הערכות, עסקה זו תידרש להתבצע כבר בתקופה הקרובה - היות שתכלית המהלך נועדה להביא לחפיפה בין מועד פתיחת חוזי הגז של שותפות תמר בשוק המקומי לבחינה מחודשת (2019–2020) - לבין עידן של תחרות בשוק הגז. לכן, ניתן לשער כי דלק ונובל כבר מנהלות מגעים ראשוניים מול רוכשים פוטנציאליים למאגרים הקטנים.

הזדמנות אחרונה למנוע הנצחת מונופול

הכרזת שותפות לווייתן כפועלות תחת הסדר כובל נולדה בעקבות העסקה שאותה ביצעו דלק ונובל ב–2008, במקביל להיערכותן לקידוח במאגר תמר, ולרכישת 85% מזכויות הקידוח ברישיונות לווייתן מידי רציו. השותפות של שלוש החברות לא ביקשה לפני הקידוח פטור מהכרזה על הסדר כובל, שהיה מאפשר להן לשתף פעולה בפיתוח המאגר ובשיווק הגז שבו.

חוק ההגבלים העסקיים מתיר אמנם לממונה על ההגבלים לפטור צדדים להסדר כובל מהחובה לקבל את אישור בית הדין להסדר, בתנאי שאין בכך כדי לפגוע מהותית בתחרות בשוק. עם זאת, פטור כזה אינו יכול לקבל אישור בדיעבד. בכל מקרה, גם אם השותפות היו מגישות את הבקשה, סביר להניח שהיא לא היתה מתקבלת, היות שהשותפות האסטרטגית שהתגבשה בין דלק לנובל מחזיקה כיום כמעט בכל עתודות הגז הטבעי של ישראל.

השותפות בלווייתן זומנו על ידי הרשות להליך שימוע, שבו ניסו לשכנע את גילה להימנע מלהכריז עליהן כפועלות תחת הסדר כובל. המצדדים בהוצאת דלק ונובל מלוויתן נימקו זאת בכך שהמעמד הרגולטורי הנוכחי הוא למעשה ההזדמנות האחרונה למנוע הנצחה של מונופול פרטי על משאב לאומי אסטרטגי - ולהותיר סיכוי לתחרות.

מנגד, טענו חברות הגז - ואף בעלי דלק, יצחק תשובה, שנפגש כמה פעמים עם גילה, כי מהלך רגולטורי דרמטי בנוגע לבעלות על המאגר עלול לעכב מהותית את פיתוחו ואף למנוע אותו, היות שיביא לנסיגת משקיעים אסטרטגיים בינלאומיים מהתעניינות בפרויקט.

עסקת ההחלף המתגבשת צפויה לפיכך לעורר ביקורת. גילה התייחס אתמול לביקורת האפשרית בכנס השנתי של רשות ההגבלים, כשנימק את הסכמתו להסדר פשרה בצורך הלאומי בגז נוסף ובהגעה מהירה לתנאי שוק תחרותיים.

לדברי גילה, "יצירת תחרות יש מאין" על ידי הוצאת דלק ונובל מלווייתן, היתה גוררת מאבק משפטי של שלוש־ארבע שנים לפחות, שלאחריו יידרשו שנתיים נוספות לאיתור רוכש זר. זאת, כשלרוכש יהיה אינטרס להמתין עם עסקת הרכישה ככל הניתן עד לאזילת הגז מתמר - אז יוכל לתפוס את מקום תמר כמונופול גז חדש בשוק.

עוד הוסיף גילה כי נדרש לבחון את צורכי המשק לגז נוסף החל ב–2017 - ואת המחיר האלטרנטיבי של המחסור בגז למשק, לנוכח עיכוב בפיתוח לווייתן, תוך הידללות תמר ויצירת מונופול חדש בלווייתן.

"הפתרון שאנחנו מציעים - של שחקן עצמאי חדש ונפרד עם 70 BCM לפחות, יבטיח תחרות כבר בטווח הקצר, ואם דלק ונובל אנרג'י לא יקיימו את הוראות הצו בטווח הזמן הקצר - נילחם על הוצאתן מלווייתן", הוסיף אתמול גילה.

בין רשות ההגבלים לבין חברות הגז נותרו מחלוקות משניות יחסית, שצפויות להיפתר במהלך השבועות הקרובים - לקראת הגשת מתווה הפשרה במסגרת צו מוסכם לאישור בית הדין להגבלים. צו זה יועמד להערות הציבור למשך 30 יום.

עם אישור הצו, צפויה להיחתם סופית גם העסקה להכנסת ענקית האנרגיה האוסטרלית וודסייד כשותפה (25%) במאגר לוויתן, לצד דילול השותפות בו: דלק (45%), נובל (40%) ורציו (15%) - לפי חלקן היחסי.

דיויד גילה, אתמול. "חרם צרכנים - דבר מבורך" צילום: עופר וקניןצילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker