"קונצרן גז לא ייכנס לישראל בלי אישור מהמדינה שממנה הוא בא"

לדברי בעלי רציו, השותפה במאגר לווייתן, "המדינה צריכה לתת כתף בעסקות יצוא הגז הטבעי"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

"המדינה חייבת לקחת תפקיד ביצוא הגז הטבעי - כי הוא גם אינטרס שלה, ויוכל להתממש רק בהסכמים בין מדינות" - כך אמר אתמול יגאל לנדאו, בעלי חברת רציו, השותפה (15%) במאגר לווייתן.

"המטריה המדינית חשובה מאוד, כדי להתגבר על האי־וודאות הפוליטית בעסקות יצוא, על סיכונים של סחר חוץ ועל סוגיות מס ואמנות מסחריות. לכן המדינה צריכה לתת כתף, היות שבסופו של יום, אף קונצרן בינלאומי גדול לא יסגור עסקה בישראל מבלי לקבל את ברכתה של המדינה שממנה הוא בא", הוסיף לנדאו, שאמר את הדברים בכנס גז ונפט 2014, שערכו פירמת ארנסט אנד יאנג ומשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות'.

מנכ"ל דלק קידוחים, יוסי אבו, קרא אף הוא לממשלה לראות את עצמה שותפה בפרויקטי היצוא - היות שהמדינה זכאית לכאורה ל–60% מהכנסותיהם, וקרא לאמץ דירקטיבות בינלאומיות לתקנון ענף הגז, במקום לחתור למודלים חדשים ולעומתיים.

לדברים של לנדאו ואבו הצטרף גם שאול מרידור, ששימש עד לאחרונה סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר. מרידור אמר בכנס כי "למדינה יש אינטרס ביצוא, בהקמת תשתיות משותפות ובתחרות בשוק הגז - שהדרך היחידה להשיג אותה היא על ידי יצוא".

לדברי מרידור, שהיה בין הקולות הממשלתיים שתמכו בהגדלת מכסות היצוא במסגרת דיוני ועדת צמח, "אם לא תהיה יכולת אמיתית לייצא גז - לא יהיה מי שישקיע מיליארדים בתשתית פיתוח המאגרים. המדינה צריכה לעשות עוד הרבה. אני לא משוכנע שכולם בממשלה מודעים לזה - אך באוצר מודעים".

במהלך הכנס מתחו עו"ד דן הכהן ורו"ח יוסי אלפיה ביקורת על ההתנהלות האטית של הרגולטורים בענף, ועל היעדר קבלת החלטות נדרשות. מרידור השיב בטענה כי לדעתו היה צורך באיחוד כל גופי הרגולציה הנוגעים לענף תחת מבנה אחד - רשות אנרגיה.

יגאל לנדאוצילום: עופר וקנין

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker