פוטנציאל ל-2.87 BCM גז טבעי ברישיון גוליבר - עשירית מ"ים תטיס"

מדובר בפוטנציאל של 25% ■ רמי קרמין, מנכ"ל גוליבר וזרח: בניגוד למאגרים במים עמוקים עלויות הקידוח והפיתוח של המאגרים שנמצאו צפויים להיות נמוכים יחסית

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן

דו"ח הערכת משאבים מנובאים (פרוספקטיביים) לרישיון גוליבר, הנמצא בקרבת החוף בין נתניה לחיפה, מצא פוטנציאל של 25% לגז טבעי בכמות של 2.87 BCM. זאת בהתאם לאומדן המקובל (Best Estimate).

זוהי כמות קטנה מאוד של גז טבעי, המהווה עשירית מכמות הגז למשל שהתגלתה למשל במאגר הקטן "ים-תטיס" (33 BCM). על פי החברה שווי הגז מסתכם ב-560 מיליון דולר.

דו"ח המשאבים, שהוכן על ידי חברת Equipoise Solutions מאנגליה, צוין כי זוהו ארבעה מבנים שעשויים להכיל גז. הדו"ח מתייחס רק לשני מבנים (Main ו- NW) . לגבי שני מבנים נוספים (המכונים East ו- Main Deep) ציין המעריך כי נדרשת עבודה גיאוטכנית נוספת לצורך הערכתם, ולכן בשלב זה הם סווגו על ידי המעריך בדוח המשאבים כלידים בלבד.

דו"ח הערכת המשאבים הוכן עבור חברת גוליבר ושותפות זרח, המחזיקות כל אחת ב-41.5% מהזכויות ברישיון. גוליבר נסחרת בשווי של כ-7.5 מיליון דולר, וזרח נסחרת בשווי של כ-4.4 מיליון דולר. מחזיקות נוספות ברישיון הן אשטרום (12%) והמפעילה AGR מנורווגיה (5%).

הדו"ח נערך בהתאם לכללי המערכת לניהול משאבי פטרוליום (PRMSׂ). הדו"ח מתבסס על ממצאי סקר סייסמי תלת-מימדי (D3) במים רדודים (OBC) שנערך בשטח הרישיון במהלך החודשים ספטמבר-נובמבר 2012, וכיסה שטח של כ-46 קמ"ר בעלות של כ- 6 מיליון דולר. נתוני הסקר עברו עיבוד ופיענוח על ידי חברת GXT Technology EAME מאנגליה.

צילום: רויטרס

אומדן הכמויות הגבוה (High Estimate) מוערך ב-6.1 BCM, השקולים לשווי של כ-1.2 מיליארד דולר (לפי נתוני החברה). לגבי המאגרים הנוספים שלא נובאו מציין הדו"ח כי מבנה Main Deep, נמצא מתחת למאגר הגדול יותר ממאגרי הגז שהוערכו בדו"ח המשאבים, וניתן יהיה להעריך את היקפו עם ביצוע קידוח אקספלורציה במאגר.

מאגרי הגז שנמצאו ממוקמים 3 ק"מ מהחוף במים הרדודים בין נתניה לחדרה בעומק של 900 עד 1,000 מטר (עומק המים באזור המאגרים כ-20-30 מטר). לפי החברה, למאגרים פורוזיות (נקבוביות) גבוהה של בין 16% ל-22%, המשפרת את מיצוי פוטנציאל הפקת הגז במאגר. מאגרי הגז הינם בתצורת נגבה - בדומה לתצורת מאגר הגז שנמצא בשדות (מול רצועת עזה) ממנו הופק מעט גז בשנות השבעים.

בנוסף לממצאים של דו"ח המשאבים קיבלו השותפים לרישיון חוות דעת של יועציהם המקצועיים שבה מצוין כי אחד המאגרים שנמצא ברישיון עשוי לשמש בעתיד, לאחר הפקת הגז שנמצא בו, גם כחוות אחסון טבעית של עודפי גז מתגליות אחרות.

יעוד המאגר לאחסון גז בעתיד עשוי להתאפשר לנוכח המבנה המיוחד של המאגר הבנוי מסלע גיר (ולא חול) שתצורתו נשמרת גם לאחר הזרקה ושאיבה, חוזרים ונשנים, של גז טבעי ממאגרים אחרים.

רמי קרמין מנכ"ל גוליבר וזרח מסר: "בניגוד לקידוחים במים עמוקים ולמטרות עמוקות במאגרי הגז מירה, שרה, גבריאלה, ים חדרה, ושמשון שעלות קידוחי האקספלורציה בהם מסתכמת בכ-100-150 מיליון דולר, עלות הקידוח במאגר הגז ברשיון גוליבר מוערכת בכ-30 מיליון דולר בלבד. גם הקרבה לחוף וסמיכות המאגר לצנרת ההולכה והמסוף המתוכנן באזור מכמורת – חוף דור מוזילים משמעותית את הפיתוח התת-ימי של המאגר וחיבורו לצנרת הגז לעומת המאגרים במים העמוקים".

קרמין הוסיף כי גם האפשרות לקיומו של מאגר גז נוסף מתחת לאחד ממאגרי הגז שנמצאו מגדילים מאד את הכדאיות בביצוע קידוח אקספלורציה עד לעומק המאגר הנוסף, כך שבקידוח אחד ניתן יהיה לבדוק הימצאות גז בשני מאגרים פוטנציאליים בו זמנית".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker