בלעדי

הכישלון בשמן לא מרתיע: סולטן יצא לארה"ב לאתר מפעיל לקידוח

סולטן מעוניין למצוא מפעיל בקנה מידה בינלאומי, דוגמת נובל אנרג'י, שעתיד לקבל עד עשרות אחוזים מהרישיון שבו ישתלב ■ בכוונת מודיעין להציג את המפעיל בפני הממונה על הנפט עד לחודש פברואר הקרוב ■ במודיעין אנרגיה סירבו להגיב

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

הכישלון בקידוח שמן, שהסתיים בנפילה של כ-90% במניות השותפות ובהפסד של כחצי מיליארד שקל לציבור הרחב, אינו מרתיע את צחי סולטן, בעלי השליטה בשותפות חיפושי הגז והנפט מודיעין. ל-TheMarker נודע כי סולטן, השולט במודיעין ביחד עם קבוצת אי.די.בי, יצא במהלך הימים האחרונים לפגישות עבודה בארה"ב, במהלכן הוא מנסה לאתר מפעיל קידוח לרישיונות החיפושים שבידי מודיעין.

מודיעין, שמנייתה צנחה ב-76% בשנה האחרונה, כמחצית מזאת רק בחודש האחרון, מחזיקה ברישיונות גבריאלה וים חדרה הנמצאים צפונית לרישיון שמן (מול חופי תל אביב ונתניה); בנתחים מרישיונות שמשון ודניאל שבעומק הים מול חופי אשקלון; וכן ברישיונות מירה ושרה, שהושקעו בהם כ-160 מיליון דולר במהלך שנה שעברה והתגלו כיבשים מגז. השותפות נסחרת לפי שווי של 40 מיליון שקל.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

בצעד חסר תקדים: חמישה חברי מליאה מתפטרים מרשות השידור

מחירי הדיור בישראל עלו בכ-40% מאז 2009 - במקום הראשון ב-OECD

צחי סולטן צילום: מוטי מילרוד

סולטן מנסה לאתר מפעיל קידוח בעל רקורד מוכח. בשונה מקידוחים אחרים בהם המפעיל מקבל עד 5% מהזכויות ופטור מהזרמות הון, המפעיל שמחפש סולטן עשוי לקבל עד עשרות אחוזים מהזכויות ברישיון, וזאת בהתאם לזהותו ולרישיון שבו ישתלב. ההחלטה להעניק אחזקה מהותית נובעת הן מהקושי לגייס הון בשווקים לאחר הכישלון בשמן, אך בעיקר מתוך מטרה למצוא מפעיל בקנה מידה בינלאומי. בכוונת השותפות להציג את המפעיל בפני הממונה על הנפט עד לפברואר, בהתאם ללוח המזנים שאושר.

נכון לסוף הרבעון השני בקופתה של מודיעין כ-3 מיליון דולר בלבד, אליהם התווספו כ-2.3 מיליון דולר שהתקבלו בגין הסכם הפשרה עם קרן בראונסטון בנוגע לרישיון גבריאלה. מדובר בסכומים לא משמעותיים ביחס לעלות קידוח שצפויה לעלות על 100 מיליון דולר. על רקע זאת, גם אם יימצא מפעיל שיקבל עשרות אחוזים מהזכויות, מודיעין תצטרך כנראה לצאת לגיוס הון משמעותי.

בשוק מעריכים כי היכולת לגייס הון בשווקים לקידוח נפט מול ישראל היא משימה קשה במיוחד, אולי גם בלתי אפשרית, על רקע הכישלון בשמן. ואולם, סולטן הדגיש בעבר כי תוכנית העבודה והניתוח הגיאולוגי שבוצעו ברישיון גבריאלה - וברישיונות אחרים של מודיעין - שונה לחלוטין מהמודל בשמן. עיקר ההבדל מיוחס למיקום הקידוח ולסדקים בסלעים שיאפשרו לנפט לזרום אל מעל פני הים.

זמן קצר לאחר הכישלון בשמן, סולטן הדגיש בראיון ל-TheMarker כי אינו מתכוון לצאת להנפקת הון בקרוב. סולטן ציין כי הלקח העיקרי מקידוח שמן הוא שיתוף פעולה עם מפעיל קידוח מקצועי. "מבחינה אסטרטגית, הדבר הכי חשוב לכל החברות שפעילות בארץ הוא להביא מפעיל בסדר גודל של נובל אנרג'י או דומה לו עם יכולת מקצועית מוכחת. מתברר שזה כנראה יותר חשוב מהכסף".

מלבד רישיונות גבריאלה וים חדרה, שנמצאים בשליטה המלאה של מודיעין, על השולחן עומדת אופציית קידוח גם ברישיונות מירה ושרה, בהם היא שותפת עם הכשרה אנרגיה של עופר נמרודי. למרות הכישלון בקידוח, בשותפות מודיעין המשיכו לנתח את הממצאים שהתקבלו במהלך השנה האחרונה, כך שעדיין עומדת על הפרק אופציית הנפט. הבחירה לחזור אל הרישיונות תלויה בהחלטת המפעיל שיימצא.

במודיעין אנרגיה סירבו להתייחס לדברים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker