"הפוטנציאל של לווייתן ביצוא - עצום; המלצת 'קנייה' לשותפות במאגר"

גם לאחר עלייה של 9% אתמול, פינקו נוקב במחיר יעד הגבוה ב-9% לרציו, השותפה במאגר לווייתן ■ גם דלק קידוחים ואבנר מקבלות מחירי יעד הגבוהים בכ-15% ו-13% בהתאמה

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"הפוטנציאל של מאגר לווייתן ביצוא גז אזורי הוא עצום, ובמידה ויתממש יציף ערך רב", כך כותב היום (ד') נעם פינקו, אנליסט האנרגיה של בית ההשקעות פסגות. למרות הפוטנציאל הגבוה, פינקו מזהיר כי רמות הסיכון בהשקעה בשותפות בלווייתן גבוהות לנוכח הסיבוכים האפשריים ביצוא הגז. "במידה ולא יהיה יצוא, מדובר בחברות יקרות, ורציו היא הרגישה מביניהן", הוא מדגיש.

סקירתו של פינקו נכתבה בתגובה להחלטת בית המשפט העליון משלשום, שבה נדחתה העתירה שהוגשה כנגד החלטת הממשלה לאפשר יצוא של כ-40% מהגז הטבעי. אישור יצוא הגז צפוי להטיב עם השותפות הישראליות במאגר לווייתן - רציו, דלק קידוחים ואבנר. לווייתן, שמכיל כ-540 BCM גז טבעי, אמור רובו ככולו לשמש למטרת יצוא גז.

"המלצתנו הינה 'קנייה' למניות השותפות בלווייתן, כאשר אנו מדגישים כי מדובר בקנייה בסיכון גבוה", כותב פינקו. גם לאחר עלייה של 9% אתמול, פינקו נוקב במחיר יעד של 54 אגורות ליחידות ההשתתפות של רציו – הגבוה ב-8.9% ממחירה הבוקר. ליחידות ההשתתפות של דלק קידוחים ואבנר הוא נוקב במחירים של 20.4 ו-3.44 שקלים בהתאמה, המגלמים פוטנציאל עלייה של 14.6% ו-12.7%.

פינקו מציין כי השינוי העיקרי מאז בחן בפעם האחרונה את שוויו של לוויתן היא אפשרות יצוא הגז לטורקיה. האפשרות עלתה על רקע הפשרת היחסים עם ישראל, ולאור הצורך הגבוה של המשק הטורקי בגז טבעי (כמות של 45 BCM בשנה כיום, שצפויה לגדול ל-60 BCM ב-2017). הספקיות העיקריות של טורקיה היום הן איראן ואזרביז'אן.

פינקו מדגיש שתוכנית היצוא לטורקיה מעלה בצורה משמעותית את שוויו של לווייתן. "במידה שיהיה ייצוא לטורקיה, הטורקים יקימו את הצינור והעלויות היחידות שיחולו על השותפויות בלווייתן הן של ההפקה, מה שיחסוך מיליארדי דולרים. היצוא יוכל להתחיל כבר בשנת 2017 ולהסתכם בכ-10-8 BCM בשנה, במחיר של 10 דולרים", הוא כותב.

מלבד אופציית היצוא הטורקית, קיימת אופציית נוספת של יצוא למצרים. במצרים קיימים שני מתקני הנזלה של גז טבעי שאינם יכולים לספק את חוזי היצוא בשל מחסור בגז במדינה. פינקו מציין כי בלווייתן "מדברים עם החברות הזרות המפעילות את אותם מתקנים, מתוך כוונה שהן יקימו צינור תת ימי אל מתקני ההנזלה". פינקו צופה כי השוק המצרי ירכוש כ-10-5 BCM  בשנה.

אופציה שלישית הקיימת ליצוא הגז מלווייתן יא באמצעות טכנולוגיה של הנזלה (LNG). אופציה וזו עומדת על הפרק לאחר שלפני כשנה חתמו השותפות בלווייתן על הסכם עם וודסייד, שבו התחייבה ענקית האנרגיה האוסטרלית לרכוש כ-30% מהזכויות בלווייתן לפי שווי של כ-5 מיליארד דולר. וודסייד, מעוניינת להנזיל את הגז (LNG) ולייצאו ליעדים רחוקים ברחבי העולם.

על רקע תרחישי היצוא השונים, ובשל דרגות אי הוודאויות הקיימות,  פינקו  אינו נוקב בשווי אחד למאגר לווייתן, אלא מציב כמה תגי מחיר. כך למשל, בתרחיש של יצוא אזורי (לפי שיעור היוון של 14%) ובמחיר של 8 דולרים ליחידת גז, השווי של לווייתן צפוי לעמוד על 8 מיליארד דולר. לעומת זאת, תרחיש של יצוא באמצעות הנזלת גז, בשיעור היוון דומה, צפוי להעמיד את שווי לווייתן על 4.5 מיליארד דולר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker