הפירמידה של ירון ייני: הפסד של כ-20 מיליון ש' לגרינסטון בשל החשיפה ל"שמן"

חברת גרינסטון, שבה מחזיק ייני באמצעות אולטרה אקוויטי, נאלצת להכיר בהפסדים לאחר כישלון קידוח הנפט ■ ייני ושאר שותפיו באולטרה אקוויט, מופסדים כ-50% בשל רכישת גריסטון במהלך ינואר השנה תמורת כ-50 מיליון שקל

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

לאחר שקידוח "ים-3" ברישיון שמן התגלה כיבש, השותפות ממשיכות לספור את ההפסדים שייאלצו לרשום בפרויקט. חברת גרינסטון, שהחזיקה בכ-5% מהזכויות ברישיון שמן באמצעות החברה הבת צמחיה (83.7%) וכן במניות חברת שמן באופן ישיר, דיווחה כי תרשום הפסד מצטבר לרבעונים השלישי והרביעי של כ-19.5 מיליון שקל בדו"חותיה הכספיים הקרובים.

צמיחה דיווחה אתמול כי היא צפויה להפחית את ההשקעה בפרויקט בסך כולל של כ-19.1 מיליון שקל, תחת הסעיף "נכסי חיפוש והערכה". גרינסטון תפחית את החלק המיוחס לה, בהתאם לשיעור אחזקתה בחברה הבת. בנוסף, גרינסטון צפויה לבצע מחיקה של 3.5 מיליון שקל, בגין אחזקתה הישירה במניות חברת שמן חיפושי גז ונפט (פחות מ-5%), שמנייתה כבר מחקה 90% משווייה.

גרינסטון, שמנייתה איבדה מתחילת השנה 22%, עוסקת בטיפול בפסולת איכות הסביבה, נדל"ן מניב וכן שולטת בצמיחה ובשלד הבורסאי אס.אר. אקורד. גרינסטון נשלטת בעקיפין, בין היתר על ידי סוחר השלדים ירון ייני, אילון ברוך ודן מור (בעלי חברת אסיה פיתוח), וכן על ידי לידר השקעות. שווי החברה בבורסה עומד על 48.1 מיליון שקל.

ירון ייניצילום: תומר אפלבאום

פרט לחשיפה להפסדים בשמן באמצעות גרינסטון, הפירמידה של ירון ייני חשופה לקידוח שמן גם באמצעות החברה בעומדת בראש הפירמידה - אולטרה אקוויטי (החברה האם של גרינסטון). אולטרה אקוויטי מחזיקה ב-5.16% ממניותיה של אדן אנרגיה, שמכרה את אחזקה בשמן בהפסד מצטבר של קרוב ל-20 מיליון שקל. כתוצאה מכך, ההפסד של אולטרה אקוויטי עשוי לגדול במיליון שקל נוספים.

אל ההפסדים מפרויקט הגז הכושל, מצטרפים הפסדים של כ-25 מיליון שקל בגין רכישת חברת גרינסטון בינואר השנה. אולטרה אקוויטי רכשה אז 45.1% מגרינסטון מידי לידר השקעות בתמורה של 50.7 מיליון שקל, המשקפת שווי של 92.5 אגורות למניה. כיום, מניית גרינסטון נסחרת לפי שווי של 45.5 אג'. כלומר, אולטרה אקוויטי הפסידה "על הנייר" יותר מ-50% מההשקעה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker