נובל אנרג'י עידכנה מטה את כמות הגז בבלוק 12 ל-6-3.6 TCF

ההערכות הקודמות של נובל, מפעילת הקידוח דיברו על 7-5 TCF גז טבעי ■ ואולם, בקבוצת דלק, שמדווחים לפי הכללים הישראליים, היו זהירים מלכתחילה ונצמדו לתחזית המינימום 5 TCF

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

נובל אנרגי', ענקית האנרגיה האמריקאית שביצעה את הקידוח בבלוק 12 שבקפריסין, עדכנה היום מטה את טווח העתודות במאגר "אפרודיטה" ל-3.6 עד 6 TCF גז טבעי. ההערכות המוקדמות של נובל, שמשמשת כמפעילת הקידוח, היו ל-5-7 TCF גז טבעי. ואולם, בקבוצת דלק - השותפה של נובל בפרויקט - היו זהירים מלכתחילה ונצמדו לתחזית המינימום 5 TCF, בהתאם לכללי הדיווח בישראל.

העדכון נעשה על רקע סיומו של קידוח הערכה (A-2), שביצעה נובל בבלוק 12 החל מיוני האחרון ועד לסוף ספטמבר. קבוצת דלק צפויה לעבד עתה את הנתונים החדשים, ולפרסם דו"ח משאבים מעודכן בתוך כחודשיים. דלק עדכנה גם שתקציב הקידוח היה נמוך מההערכות המוקדמות, והסתכם ב-96 מיליון דולר (במקום 177 מיליון), וכן שעלות מבחני ההפקה הסתכמה ב-48 מיליון דולר (במקום 64 מיליון.

לאחרונה השלימו נובל ודלק את מבחני ההפקה ב"בלוק 12". במהלך המבחנים זרמו 83 מיליון רגל מעוקב (BTU) של גז, ו-167 חביות קונדנסט (חמור גלם המשמש לייצור נפט) במשך 61.7 שעות. קצב הזרימה הממוצע מהבאר עמד על 32.7 מיליון רגל מעוקב גז טבעי ליום - הדומה לקצב הזרימה בתגליות תמר ולווייתן בישראל.

נובל מחזיקה ב-70% מהזכויות בבלוק 12, בעוד קבוצת דלק - באמצעות שתי החברות הבנות דלק קידוחים ואבנר - מחזיקה ב-30% הנותרים. למרות שטווח עתודות הגז הופחת אל 3.6-6 TCF, מאגר "אפרודיטה" שבבלוק 12 הוא עדיין אחד מתגליות הגז הגדולות בים התיכון. לשם השוואה, מאגרי הענק "תמר" ו"לווייתן" מכילים 10 ו-19 TCF גז טבעי בהתאמה.

במקביל להיערכות להפקת גז, בימים אלה מקדמות דלק ונובל את הקמתו של מתקן ליצוא גז מחופי קפריסין. המתקן, שעלותו הצפויה עשויה להגיע עד כ-10 מיליארד דולר (נגזרת לכמות הרציפים שיוקמו ליצוא), ישמש ליצוא גז שיופק מ"אפרודיטה". לשם כך, כבר חתמו דלק ונובל על מזכר הבנות בעניין עם ממשלת קפריסין ועם חברה צרפתית המתכננת את מבנה המתקן.

אסדת גז בתמרצילום: אבי בר-אלי

במקביל לדיווח על כמות הגז בבלוק 12, דלק מסרה כי אסדת הקידוח, Ensco 5006, עברה לשטח קידוח "תמר SW", שם היא צפויה להתחיל לבצע קידוח חדש. בתגובה, יחידות ההשתתפות של אבנר ודלק קידוחים מאבדות כעת 0.5% ו-1.1% בהתאמה. במהלך השנה האחרונה עלו יחידות ההשתתפות בכ-28%-38%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker