זרח מכרה 0.2% מהזכויות בקידוח "שמן" תמורת 1.4 מיליון שקל

המכירה נעשתה לחברת צמיחה הבורסאית, המחזיקה כבר היום כ-4.8% מהזכויות בפרויקט ■ תמורת המכירה תסייע במימון מבחני ההפקה בקידוח "ים-3", מול חופי אשדוד, שעלותם נאמדת ב-24 מיליון דולר

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

נמשך המרוץ למימון מבחני ההפקה בקידוח "ים-3" הנערך בימים אלה מול חופי אשדוד. לאחר שחברת שמן נפט וגז מכרה כ-6.5% ממניות החברה תמורת כ-30 מיליון שקל, גם שותפות זרח, המחזיקה ב-7.5% מהזכויות, מממשת כ-0.2% מאחזקותיה תמורת 1.4 מיליון שקל (372 אלף דולר). הרוכשת היא חברת צמיחה הבורסאית, המחזיקה כבר היום כ-4.8% מהזכויות בפרויקט.

עלות מבחני ההפקה בקידוח "ים-3" נאמדת ב-24 מיליון דולר, כאשר חלקה של זרח עומד על 1.8 מיליון דולר. מבחני ההפקה צפויים לצאת אל הפועל כבר בימים הקרובים כחלק מקידוח הנפט שנרך מול חופי אשדוד, בעלות שכל כ-150 מיליון דולר. נכון לרבעון השני של 2012, בקופתה של זרח מזומנים ושווי מזומנים בסך שח 1.6 מיליון דולר.

לאחר המכירה ירד חלקה של שותפות זרח בזכויות ההשתתפות ברישיון שמן ל-7.3% (במקום 7.5% כאמור), וחלקה של צמיחה עלה לכ-5%. כדי לאשר את מכירת הזכויות, שותפות זרח כינסה להיום (29 לספטמבר) אסיפה כללית מיוחדת של בעלי יחידות ההשתתפות בשותפות. בעלי יחידות ההשתתפות יידרשו לאשר מכירה של עד 0.5% (מתוך 100%) מהזכויות.

שמן, בניהולו של יוסי לוי ובראשות הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, דיווחה לפני כשבועיים כי התגלו "סימני נפט משמעותיים" בקידוח "י-3" שהיא מבצעת בימים אלה מול חופי אשדוד. שמן מסרה בדיווח כי מדובר בנפט "באיכות גבוהה" הנמצא בשכבה בעובי של כ-68 מטר (נטו) - שכבה משמעותית שיכולה להצביע על קיומו של מאגר נפט בסדר גודל נרחב.

קידוח ים 3צילום: רן ויזנגרין

רישיון שמן ממוקם במים רדודים במרחק של 16 ק"מ מקו החוף של אשדוד. הסקרים הסיסמיים הראשונים שבוצעו ברישיון הימי הצביעו כי קיים פוטנציאל לכ-287 מיליון חביות נפט באיכות גבוהה ביותר (בסיכוי של 40%) ולכ-3 טריליון רגל מעוקבת (TCF) של גז בסיכוי של כ-35%.

במטרה לממן את מבחני ההפקה ברישיון, שמן הקצתה לפני כשבועיים כ-6.5% ממניותיה למשקיעים מוסדיים במסגרת הצעות פרטיות. המניות נרכשו במחיר של 92.31 אג' - דיסקאונט של 15% מהמחיר בבורסה אז. שמן מתכננת לבצע שני מבחני הפקה בקידוח "ים-3", בשני מקטעים שעומקם הכולל (נטו) הנו 77 מטר.

המומחים מזהירים שהסוגיה המרכזית שעומת כעת על הפרק היא הרכב הסלע המאגר שגוזר את יכולת ההפקה של הנפט. "היה ברור שיש ברישיון נפט בהתאם לעבודות שנערכו בשנות ה-90", אמר גורם בכיר בתעשיית האנרגיה, "השאלה הגדולה היא האם יש שם משהו בסטייל 'גבעות עולם' (קידוח הנפט ליד ראש העין, שבו התגלה סלע עם יכולת הפקת נפט נמוכה - ע"א) או משהו טוב יותר".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker