שותפות שמן: בקידוח ים שלוש נמצאו סימנים משמעותיים לגז טבעי ואולי נפט

החברה מבהירה כי סימני גז או נפט אינם מעידים על קיומו של ממצא או תגלית לפי חוק הנפט; אנליסט בכיר: "ההודעה לא מובנת. לא ברור מה עובי השכבה נטו ומה היא מכילה"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

האם ישנם סימנים לגז ומעט נפט בקידוח ים שלוש של שמן? השותפות במאגר שמן, הודיעו כי קידוח ים שלוש המבוצע בשטח רישיון 387 הגיע לעומק של 5,510 מטר לאחר שחדר לשכבות המטרה, שהיתה בעומק של 5,175 מטר, ומהניתוח של המידע שנאסף עולה כי שכבות המטרה העליונות, בעובי של כ-90 מטר, מכילות סימנים משמעותיים של הידרוקרבונים - קונדסנסט, גז טבעי ואפשרות לנפט קל.

מפעילת הקידוח, Caspian Drilling, ביצעה בקידוח מדידות חשמליות המצביעות, לדעת המומחים, על קיומם של הידרוקרבונים בשכבות המטרה. בנוסף, מדווחות השותפויות כי לאינדיקטורים אלו נמדדו לחצים גבוהים המלווים בקריאות גז גבוהות במעבדה הגיאולוגית, שחייבו את המפעיל להעלות את משקף הבוץ בכדי להתגבר על לחצים אלו.

כתבות נוספות באתר TheMarker

עם פערים של עד 50%: איפה הכי משתלם לקנות סל לראש השנה?

ומה מדינת ישראל עושה בשבילי?

אנליסט בכיר בשוק ההון לא הביע התלהבות מההודעה והסביר כי "מצאו 90 מטר ברוטו, כאשר הדיווחים של שותפויות הגז והנפט האחרון כגון מאגר תמר ולוויתן הם בדרך כלל נטו .השאלה היא מה עובי השכבה נטו. פרט זה לא נמסר. לא נמסר גם מה מכילה השכבה שנמצאה. הצפי של השתופויות היה לנפט, ועכשיו הם פתאום מדברים על גז טבעי עם אפשרות לנפט קל. אפשרות זאת לא מצביעה על כך שיודעים שזה קיים. אם מדובר על 90 מטר נפט, אז זאת הודעה מצויינת אך יכול להיות שמצאו רק  10מטר של גז וזאת הודעה פחות דרמטית".

שמן מדגישה כי מדובר באינדיקציות ראשוניות וכי היא מפרסמת אותם משום שכתבי האופציה סדרה 3 עומדים לפקוע ב-1 בספטמבר, ולכן טרם ניתן לקבוע את גודלו את איכותו ואת כלכליותו של המאגר.

השותפויות ימשיכו בקידוח עד להגעה לתחתית שכבות המטרה, תוך ביצוע המשך הבדיקות השונות. עם סיום הקידוח בימים הקרובים, יתבצעו שוב בדיקות חשמליות מלאות. החברה מבהירה כי סימני גז או נפט אינם מעידים על קיומו של ממצא או תגלית לפי חוק הנפט.

החברות השותפות בקידוח שמן הינן שמן, זרח, גרינסטון, אדן אנרגיה, גוליבר, אולטרה אקוויטי וצמיחה.

רישיון שמן ממוקם במים רדודים במרחק של 16 ק"מ מקו החוף של אשדוד. הסקרים הסיסמיים הראשונים שבוצעו הצביעו כי ברישיון הימי קיים פוטנציאל לכ-227 מיליון חביות נפט באיכות גבוהה ביותר (בסיכוי של 40%) ולכ-3 טריליון רגל מעוקב (TCF) של גז בסיכוי של כ-35%. כיום נערך קידוח "ים-3" שאמור להסתיים בסוף אוגוסט.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker