דלק: 1.6 מיליון חביות קונדנסט ב"תנין"; נערכים לנטישת הפיניקלס

קונדנסט הוא חומר גלם המשמש להפקת נפט ■ לפני כשבועיים דיווחו קבוצת דלק ונובל כי גם מאגר "כריש" מכיל 13 מיליון חביות קונדנסט, בדומה

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
ערן אזרן

לאחר שהתברר שהמאגרים "תמר, מכילים כמויות גדולות של קונדנסט, קבוצת דלק ונובל אנרג'י מדווחות הבוקר (א') כי גם מאגר "תנין" מכיל כ-1.6 מיליון חביות מחומר הגלם המשמש להפקת נפט. מדובר ב"משאבים מותנים" (שהוכחו), ובנוסף להם קיים פוטנציאל ל-2.5 מיליון חביות נוספות, שסווגו כ"משאבים פרוספקטיביים", כלומר משאבים מנובאים שטרם הוכחו.

מאגר "תנין" נמצא ברישיון אלון, 120 ק"מ צפונית מערבית לחיפה, וצפון מזרחית מתגלית הגז הטבעית לווייתן. המחזיקות ברישיון הן נובל אנרג'י האמריקאית (47%), דלק קידוחים (26.5%) ואבנר (26.5%). דו"ח הערכת המשאבים של חברת NSAI מצא בתנין כמות גז טבעי של 1.1 TCF (טריליון רגל מעוקב). לשם השוואה, כמות הגז במאגר הענק תמר היא 9 TCF.

קונדנסט משמש תוסף בייצור תזקיקי נפט מסוג ברנט. שוויו הכלכלי של הקונדנסט ב"תנין" הוא כ-160 מיליון דולר - כנגזרת למחיר חבית ברנט, הנמכרת בכ-100 דולר. דיווחו קבוצת דלק ונובל כי גם מאגר "כריש" מכיל 13 מיליון חביות קונדנסט, בדומה לכמות שיש במאגר "תמר", ובהמשך ל-34 מיליון חביות שהתגלו במאגר הענק לווייתן.

צילום: אי–פי

הקונדנסט, שמשמש גם כחומר בעירה בתעשיות כבדות, הוא , ואינו מצריך הוצאות כספיות נוספות להפקתו. בחודש דצמבר חתמו השותפות בתמר על חוזה למכירת קונדנסט תמורת 250 מיליון דולר עם חברת פז. החובר מועבד כיום למוצרי דלק בבית הזיקוק של פז באשדוד.

עם זאת, עדיין לא ברור עדיין מה השווי הכלכלי של כלל רזרבות הקונדנסט שנמצאו, שכן השימוש בו מצריך הסבה של מתקני הזיקוק בישראל. גם פיתוח המאגרים "תנין" או "כריש" עשויים להתבצע רק בעוד מספר שנים, כך שהדרך להפקת החומר עוד ארוכה.

נטישת הפיניקלס

במקביל לדיווח על הקונדנסט, קבוצת דלק ונובל אנרג'י דיווחו היום שהחליטו להפסיק את שאיבת הגז ממאגר "פינקלס", הסמוך למאגר "מרי B" שבפרויקט "ים תטיס". ההחלטה להפסיק השאיבה התקבלה על עלייה בזרימת המים בעת תהליך ההפקה, וירידה בקצב זרימת הגז.

מאגר "פיניקלס" הוא מאגר "לוויין", שנקדח בסמוך ל"ים תטיס" על מנת לענות על צרכי הגז של המשק, טרם החל לזרום הגז מ"תמר". הקידוח למאגר, הנמצא כ-3 קילומטר מאסדת ים תטיס, התבצע במהלך הרבעון השני של 2012 בהוראת משרד האנרגיה. עלות הקידוח הייתה 105 מיליון דולר.

לפי ההודעה, השותפות נערכות לנטישת המאגר במהלך 2014, לאחר קבלת האישורים המתאימים וביצוע הפעולות הנדרשות. בנוסף, השותפות מסרו כי הן נערכות להכנת "חוות דעת מעריך" מעודכנת אודות העתודות והמשאבים המותנים בפרויקט "ים תטיס", וכי הן צפויות לפרסם דו"ח עם קבלתה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker