נחתם הסכם פשרה ב"גבריאלה"; מודיעין תקבל כ-4.6 מיליון דולר

במסגרת ההסכם נקבע שכל אחת מהשותפות בגבריאלה - מודיעין, אדירה אנרגיה וקרן בראונסטון, תישא בהתאם לחלקה בעלות הקידוח הכוללת - כ-55.2 מיליון דולר ■ בנוסף, בוטלה האופציה הקיימת לאדירה לקבל 15% נוספים מהרישיון ללא תמורה

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

יחידות ההשתתפות של מודיעין אנרגיה מזנקות ב-10% במחזור גבוה, לאחר שדיווחה על הסכם פשרה שחתמה עם אדירה אנרגיה וקרן בראונסטון, שותפותיה לרישיון "גבריאלה". ההסכם, ששם קץ לסכסוך הכספי ברישיון, קובע בין היתר תשלום של 4.6 מיליון דולר למודיעין משתי השותפות, ביטול של אופציית השקעה הקיימת לאדירה, וכן הפחתה בתמלוגי העל שאמורה לקבל בעתיד מהשותף הכללי.

רישיון "גבריאלה" נמצא כ-10 ק"מ מקו החוף, בין נתניה לאשדוד, כשעומק המים בו הוא כ-150 מטר בלבד. הסקרים הסיסמיים הצביעו על משאבים מותנים (שהוכחו) ל-128 מיליון חביות נפט, ומשאבים פרוספקטיביים (פוטנציאליים) ל-124 חביות נפט בהסתברות של 15%-24%. הרישיון נמצא מצפון לרישיון "שמן" שבו נמצא כבר בעבר נפט ומתבצע בו כעת קידוח אימות.

הקידוח ברישיון גבריאלה אמור היה לצאת אל הפועל במארס האחרון. ואולם, הקידוח בוטל לאחר שהשותפות לא עמדו באולטימאטום של מפעילת האסדה, נובל דרילינג, ולא הצליחו להעמיד יתרת אשראי של 21 מיליון דולר. מי שלא העבירו את חלקן היו אדירה וקרן בראונסטון (10 מיליון דולר), בעוד שבקופתה של מודיעין היה כלל הסכום הנדרש לתשלום.

ההסכם בין השותפות, שנרקח במהלך ארבעת החודשים האחרונים, קובע עיקרון בסיס לפיו כל אחת מהשותפות תישא בעלות ההשקעה הכוללת בקידוח עד כה - כ-55.2 מילין דולר - בהתאם לחלקה היחסי. מאחר שמודיעין כבר השקיעה יותר מחלקה (70%), הוחלט כי קרן בראונסטון ואדירה ישיבו לה כל אחת כ-2.3 מיליון דולר. בנוסף נקבע ששתי השותפות יעמידו 2.4 מיליון דולר לטובת חשבון הפרויקט המשותף.

צילום: אי–פי

כחלק מההסכם, שכפוף עדיין לאישור אסיפת בעלי יחידות ההשתתפות של מודיעין, אדירה ויתרה על האופציה הקיימת לקבל עוד 15% מהזכויות ברישיון גבריאלה, באם יימצא בו נפט או גז בעתיד. בנוסף, אדירה הסכימה להעביר את זכויותיה הנוכחיות ברישיון (15%) לנאמנות לטובת מודיעין, כך שייעשה בהן שימוש רק במקרה ותפר את התחייבויותיה בהסכם.

עוד נקבע שהצדדים התחייבו לשתף פעולה במקרה של החלפת אדירה כמפעילת רישיון "גבריאלה" במפעיל חדש, וכן הוחלט על הפחתה בתמלוגי העל (נתח מההכנסות) שאמורה אדירה לקבל מהשותף הכללי של מודיעין ולבטל לחלוטין תמלוגי העל משותפות מודיעין עצמה. בשוק העריכו השותפות העדיפו להגיע להסכמות מאשר לפנות לבתי משפט, מה שהיה פוגע בסיכוייהן להאריך את תוקף הרישיון.

הפשרה בין השותפות הושגה במקביל להתקדמות הקידוח ברישיון שמן השכן, לאחר שמפעילת הקידוח קספיאן דרילינג הצליחה להתגבר בחודש שעבר על התקלה מחודש אפריל. התקדמות העבודות ברישיון גבריאלה מותנית בסיום הקידוח בשמן, שצפוי בסוף אוגוסט. תוצאות שליליות בשמן יקרינו בהכרח גם על גבריאלה ועל יכולות המימון של השותפות, ולהיפך.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker