סגן נשיא וודסייד: "יש לנו בעיה עם הרגולציה בישראל"

בכירי תעשיית הגז האוסטרלית הגיעו לביקור בישראל ■ יו"ר המשלחת: "יצוא של 50% מעתודות הגז שלכם הוא סביר"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

על רקע הדיון הציבורי בשאלה אם לייצא את הגז הטבעי וכיצד, הגיעה השבוע לישראל משלחת מקרב תעשיית חיפושי הגז והנפט האוסטרלית, ובראשה כמה מבכירי ענקיות האנרגיה באוסטרליה. חברי המשלחת נפגשו שלשום עם נגיד בנק ישראל, פרופ’ סטנלי פישר, וכן עם נציגי מרבית חברות האנרגיה המקומיות.

עניין רב עורר גרג מוגן, סגן נשיא במחלקת הפיתוח של חברת וודסייד - המתעתדת לרכוש 30% מהזכויות במאגר הגז הענקי לווייתן. ואולם וודסייד ממתינה מסוף 2012 להחלטת ממשלת ישראל באשר למדיניות הייצוא. זאת, כשבמקביל צצים דיווחים על קשיים במשא ומתן שהיא מנהלת מול השותפות במאגר: קבוצת דלק, נובל אנרג’י ורציו חיפושי נפט.

בכנס שערכה אתמול לשכת המסחר אוסטרליה־ישראל בתל אביב, אמר מוגן לכמה מהמשתתפים: "יש לנו כמה בעיות עם הרגולציה, ואנחנו ממתינים". בשבוע שעבר, עם זאת, הצביע מנכ”ל וודסייד, פיטר קולמן, על מחלוקת עסקית עם דלק ונובל אנרג’י - שמעכבת אף היא את סגירת העסקה. בראיון לעיתון "The West Australian" אמר קולמן כי המשא ומתן בין הצדדים "תקוע" בסוגיית התשלומים האחרונים שאמורה וודסייד להעביר לבעלי לווייתן, כנגד יצוא הגז. בראיון נטען כי לפי הסכם העקרונות שנחתם בין הצדדים בדצמבר, וודסייד אמורה היתה לשלם לשותפות 696 מיליון דולר במעמד החתימה, 200 מיליון דולר נוספים כשתאשר ממשלת ישראל את יצוא הגז ו–350 מיליון דולר אחרונים כשקונסורציום לוויתן יאשר פרויקט יצוא של גז מונזל ‏(LNG‏).

גרג מוגן, וודסיידצילום: עופר וקנין

ואולם, האפשרות כי השותפות יאשרו פרויקט יצוא בצינור לקפריסין או לטורקיה, למשל, מבטלת את הערך המוסף של וודסייד בפרויקט, ולמעשה מייתרת בעבורה את הרכישה ‏(ואת התשלומים המוקדמים‏). זאת, מאחר שהחברה מבקשת לנצל את התמחותה בפרויקט הנזלה צף ‏(FLNG‏) לצורך יצוא הגז ללקוחותיה במזרח הרחוק.

"היו לנו בהצעה כמה הנחות באשר לאבן הדרך של היצוא, כשהשותפים משגיחים על מה שתעשה הממשלה הישראלית בנוגע ליצוא", הסביר קולמן. "הם מודאגים מכך שאבן הדרך לא תושג והם לא יזכו לתשלום - ואנחנו מודאגים מכך שתהיה אבן דרך, אך ללא הצדקה".

"חלון הזדמנויות קטן"

קווין מקאן, אוריג'יןצילום: עופר וקנין

את סוגיית היצוא העלו אתמול גם חברים אחרים במשלחת. "הגבלות על יצוא יצננו את ההתלהבות לפיתוח הענף. לנו באוסטרליה אין כלל מגבלות על יצוא גז", אמר יו”ר המשלחת ויו”ר ענקית האנרגיה אוריג’ין ‏(Origin‏), קווין מקאן. “אוסטרליה וישראל דומות בשימוש המועט יחסית שלהן בגז טבעי לצרכים מקומיים”, הוסיף. “גם אצלנו הפחם הזול יחסית עדיין שולט. לאור מגבלות הסביבה קבענו יעדים להטמעת אנרגיות מתחדשות ‏(20%‏), שבגלל תכנון לקוי הגיעו כבר ל–28%. לנוכח עתודות של 140 TCF גז ‏(לעומת כ–30 TCF בלבד בישראל, א”ב‏), יש לנו יותר מדי גז לצרכים מקומיים”.

לדברי מקאן, באוסטרליה פועלים כיום שלושה מתקני LNG, ועוד שבעה נמצאים בבנייה. “בתוך 5–10 שנים ארה”ב ואפריקה יציפו את השוק בגז - ולכן יש לכם חלון הזדמנויות קטן שצריך לנצל אותו”, אמר מקאן. “הדיון על יצוא מתקיים בכל מקום, אבל אני לא חושב שישראל תיכנס לתחום של תעשייה כימית מקומית מבוססת גז, ולכן להפנות 50% מהגז לייצוא זה סביר. באוסטרליה אין לנו תעשייה כימית גדולה, ונוח לנו יותר להשתמש בגז למען מטרות כלכליות יותר”, הוסיף.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker