קבוצת דלק: קידוח כריש הינו "תגלית" גז טבעי

חשוב להדגיש כי ההכרזה כ"תגלית" הינה טכנית במהותה, ואינה מלמדת על כמויות הגז הקיימות במאגר ■ בעוד כחודשיים יפרסמו השותפויות בכריש דו"ח הערכת משאבים, שיצביע על הכמויות המדויקות הקיימות בקידוח

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

קבוצת דלק, באמצעות החברות הבנות דלק קידוחים ואבנר חיפושי נפט, הודיעה הבוקר כי קידוח "כריש" מהווה תגלית, על פי תקנות רשות ני"ע. החברה הסבירה שההכרזה על הקידוח כתגלית נעשית מאחר ש"ניתוח הלוגים החשמליים הראה כי יש בקידוח כמויות משמעותיות של גז טבעי". בעוד כחודשיים יפרסמו השותפויות דו"ח הערכת משאבים, שיצביע על הכמויות המדויקות הקיימות בקידוח.

חשוב להדגיש כי ההכרזה כ"תגלית" הינה טכנית במהותה ואינה מלמדת על כמויות הגז הקיימות במאגר. ההכרזה מלמדת, בסך הכול, שכמויות הגז שנמצאו ב"כריש" מצדיקות ביצוע פעולות לבדיקת כדאיות כלכלית להפקה. במובן זה, לא מדובר על "תגלית" כפי שהוכרז למשל רישיון לווייתן. הכרזה שכזו על תגלית גז נמצאת בסמכותו של הממונה על הנפט בלבד, ויכולה להתבצע רק על ידו.

לראיה, לפני כשלושה חודשים גם השותפות ברישיון "ישי" שנמצא מדרום ל"לוויתן" הכריזו על הקידוח כ"תגלית", לאחר שנמצאו בו סימני גז משמעותיים. אולם, מאוחר יותר התברר בדו"ח המשאבים המעודכן כי שכבת הגז הינה דקה מידי (15 מטר בלבד), כך שלא הייתה כדאיות כלכלית להפקה. כלומר - הקידוח למעשה נכשל.

לפני כשבוע דיווחו שותפויות החיפושים של קבוצת דלק כי הגיעו לעומק הסופי בקידוח כריש 1 (4,800 מטר) - שמתבצע 75 ק"מ מערבית לחופי חיפה, וכי באתר נמצאו סימני גז משמעותיים. בעבר הוערכו עתודות הגז במאגר ב-2 TCF, ואולם לפי הערכות מעודכנות יותר, במאגר ייתכנו אף עתודות בהיקף של עד 3.8 TCF. הקידוח החל במארס 2013 בעלות של כ-90 מיליון דולר.

אסדת קידוח גז לווייתןצילום: אי פי

דלק מסרה היום כי המפעילה, נובל אנרג'י - המחזיקה ב-47% מזכויות בקידוח - ביצעה לוגים חשמליים, בדיקות סייסמיות ומגנטיות ובדיקות של הרכב הגז הטבעי, הסלעים והנוזלים במאגר. "תוצאות הבדיקות וניתוחן הניחו את דעת השותפות בדבר קיומו של גז טבעי בקידוח. על פי הערכות ראשוניות, כמות הגז הטבעי שנתגלתה מצדיקה בחינה ואמידה של כמות המשאבים הכוללת במאגר", נמסר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker