פרסום ראשון

הנפקת שמן: ביקושים של למעלה מ-50 מ' ש'

(עדכון) החברה ביקשה לגייס כ-43 מיליון שקל, אך בשל הביקושים תגדיל את הגיוס ב-15% ל-49 מיליון שקל ■ בין המזמינים - לפידות של יעקוב לוקסנבורג וגופים מוסדיים כמו מגדל שוקי הון ■ ביקושים עודפים גם בהנפקת זרח

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

ביקושים של 51 מיליון שקל בהנפקת חברת חיפושי הגז והנפט שמן שבוצעה היום - כך נודע ל-TheMarker. החברה ביקשה לגייס כ-43 מיליון שקל, אך בשל הביקושים תגדיל את הגיוס ב-15% ל-49 מיליון שקל.

בין המזמינים - לפידות של יעקוב לוקסנבורג, גופים מוסדיים  כמו מגדל שוקי הון, וכן בעלי העניין בשמן (אברהם ננקישווילי, ג'קי בן זקן וחברת בונסטאר הקנדי) שהזרימו 16 מיליון שקל. ההנפקה בוצעה בהובלת מיטב דש חיתום ורוסאריו קפיטל.

עוד נודע כי נרשמו ביקושים של 18.5 מיליון שקל בהנפקת זרח, שביקשה לגייס 9.3 מיליון שקל. על רקע הביקושים היקף ההנפקה גדל ל-10 מיליון שקל, והמחיר שבו הוצעו היחידות לציבור עלה.כמפיצים להנפקה שימשו יאיר קפיטל בראשות ירון אילוז וכלל פיננסים חיתום.

צילום: אי–פי

הגיוס של חברת שמן נפט וגז ושותפות זרח, נועד על מנת להשלים את עלויות קידוח "ים-3", לאחר שאלו קפצו ב-22 מיליון דולר על רקע הקשיים הטכניים בהם נתקלה מפעילת הקידוח קספיאן דריליג, שאילצו את השותפות לעצור את העבודות במשך חודש.

לשמן חסרים כ-27 מיליון דולר על מנת להשלים את חלקה הכולל בקידוח - 111 מיליון דולר. היום החברה גייסה כ-13.5 מיליון דולר. מקורבים לחברה הסבירו כי שמן מסתפקת בגיוס הנוכחי, ומקווה להשלים את המימון החסר לקידוח באמצעות פוליסת הביטוח הקיימת.

במקביל להנפקת המניות של שמן, זרח הנפיקה יחידות השתתפות. השותף הכללי, חברה בשליטת גוליבר אנרג'י הציבורית, המחזיק כ-5% מהיחידות בשותפות, התחייב להשקיע מיליון שקל בהנפקה במטרה להגדיל את חלקו באחזקות.

בהנפקה הונפק אגד הכולל יחידות השתתפות ואופציות (סדרה 7) במחיר של 11.5 אגורות. כל אגד מורכב מ-3,000 יחידות השתתפות ו-3,750 אופציות. מחירה של האופציה - שניתנת ללא תמורה - הינו כאגורה, כך שההנפקה נעשית למעשה בדיסקאונט של כ-11% ממחיר השוק. מועד המימוש של האופציות הינו סוף מארס 2014, במחיר מימוש של 13.5 אגורות. מימוש מלא של האופציות יניב גיוס נוסף של 13.7 מיליון שקל לזרח.

מי שבחר לרכוש יחידות ההשתתפות של זרח ייהנה השנה מהחזר מס, בשל הוצאות הקידוח ברישיון שמן. הוצאות השותפות על קידוח שמן בסך של כ-15.4 מיליון דולר (ללא מבחני הפקה), צפויות להינתן כהחזר מס בשיעור של 25% מגובה ההוצאה, אותו יוכלו המשקיעים לקזז מרווחים אחרים בניירות ערך.

לפני כארבעה ימים הודיעה שמן כי מפעילה הקידוח הצליחה להתגבר על הבעיות הטכניות וחידשה את קידוח "ים-3". המפעילה הודיעה לשותפים כי היא ממשיכה בביצוע הקידוח במתווה הנדסי חלופי, במטרה להגיע לשכבת המטרה העיקרית - הנפט. כתוצאה מהעיכוב בלוח הזמנים, עלותו הכוללת של הפרויקט עלתה ל-138 מיליון - גידול של 36% ביחס לעלות המקורית (101 מיליון דולר).

רישיון שמן ממוקם במים רדודים במרחק של 16 ק"מ בלבד מקו החוף של אשדוד. הסקרים הסיסמיים הראשונים שבוצעו ונותחו על ידי חברת הייעוץ הבינלאומית נידרלנד (NASI), הצביעו כי ברישיון הימי קיים פוטנציאל לכ-227 מיליון חביות נפט באיכות גבוהה ביותר (בסיכוי של 40%) ולכ-3 טריליון רגל מעוקב (TCF) של גז בסיכוי של כ-35%. שמן צירפה לדו"ח הצעת המדף (הדו"ח שמפרסמים טרם ביצוע הנפקה) אישור נידרלנד כי אין שינוי להערכותיה הקודמות, בדבר משאבי הנפט והגז בקידוח.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker