דלק ונובל בדרך לעוד תגלית: הערכות ל-80 BCM בקידוח כריש

שותפויות החיפושים של קבוצת דלק דיווחו הערב כי הגיעו לעומק הסופי בקידוח כריש 1, שמתבצע 75 ק"מ מערבית לחופי חיפה, וכי באתר נמצאו סימני גז משמעותיים

אבי בר-אלי
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
ערן אזרן

שותפויות החיפושים של קבוצת דלק דיווחו הערב כי הגיעו לעומק הסופי בקידוח כריש 1 (4,800 מטר) - שמתבצע 75 ק"מ מערבית לחופי חיפה, וכי באתר נמצאו סימני גז משמעותיים. בעבר הוערכו עתודות הגז במאגר ב-2 TCF (כמות השווה ל-56 מיליארד מ"ק), ואולם לפי הערכות מעודכנות יותר, במאגר ייתכנו אף עתודות בהיקף 100-80 מיליארד מ"ק (BCM). הקידוח החל במארס 2013 בעלות של כ-90 מיליון דולר.

יש לציין כי אין ודאות בשלב זה באשר לקיומה של תגלית מסחרית במאגר, ואולם ההסתברות הגבוהה יחסית שליוותה את הקידוח (36%-77%) הביאה להערכות כי במקום אמנם עשוי להימצא המאגר השלישי בגודלו לחופי ישראל.

אסדת קידוח גז לווייתןצילום: אי פי

כתבות נוספות ב-TheMarker:

מנחה "לילה כלכלי" שרון גל הודיע למנכ"ל ערוץ 10 רפי גינת על התפטרותו

הטכניון לבג"ץ: אין לאפשר פרישה של מרצים לאחר גיל 68

השותפות: דלק (53%) ונובל (47%) צפויות להתחיל בימים הקרובים בעריכת לוגים חשמליים כדי להתחקות אחר אומדן מדויק יותר לכמויות הגז במאגר. לפי שעה, לא מתוכננים בקידוח מבחני הפקה. בכך ישלימו דלק ונובל רצף תגליות לאחר תמר, דלית, לווייתן ותנין ודולפין.

קידוח כריש מתבצע בשטח רישיון אלון C - אחד הרישיונות שהוחזקו על ידי דלק ונובל מעבר למותר בחוק הנפט, לאחר אישור חריג שקיבלו מידי משרד האנרגיה. פעולות הקידוח אמורות היו להתבצע במשך שלושה חודשים - וצפויות להקדים את לוח הזמנים המתוכנן. זאת, כשהודעת החברות יוצאת במפתיע ערב הכרעת הממשלה בשאלת יצוא הגז.

בדלק ניצלו את ההודעה כדי לרמוז על הצורך באישור מסקנות ועדת צמח ליצוא הגז. "מדובר בעוד הוכחה לכוחה של תעשיית הגז הישראלית ולפוטנציאל הגז הגדול שקיים מול חופי מדינת ישראל - עלינו לשמור על המומנטום ולמקסם את התועלות לטובת אזרחי ישראל", אמר מנכ"ל אבנר חיפושי נפט, גדעון תדמור. מנכ"ל דלק קידוחים, יוסי אבו, הוסיף כי: "תגליות הגז הטבעי הם מנוע צמיחה משמעותי למשק. יצוא בכמות משמעותית מעודד שחקנים נוספים מהארץ ומהעולם להשקיע כספים רבים בחיפושים נוספים והניסיון בעולם ובארץ הוכיח שכאשר מחפשים עוד גז מוצאים עוד גז".

ירון זר, אנליסט האנרגיה של כלל פיננסים, אמר כי "בכריש מצאו גז בעובי 60 מטר, כשהצפי עמד על 94 מטר. להערכתי, כמות הגז צפויה בטווח 1.5-0.9 TCF. אם מצאו רק בשכבה התחתונה בה סיכוי המציאה היה גבוה אז הצפי הוא 0.9 TCF. אם מצאו את מלוא הכמות בשתי השכבות העליונות וחלק מהתחתונה אז הצפי הוא 1.5 TCF. ביחס לציפיות, זה עדיין מאכזב".

בעקבות ההודעה בירך הערב שר האנרגיה והמים, סילבן שלום, על הממצאים: "הגדלת היצע הגז הטבעי במאגרים תאפשר לספק יותר גז טבעי למשק המקומי ולהגדיל את הכנסות המדינה שיופנו להשקעות בחינוך, ברווחה, בבריאות, להשקעות בנגב ובגליל לטובת אזרחי ישראל".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker