מחכים לגז הטבעי? רשות הגז מבקשת לייקר את תעריף הולכת הגז ב-4%

הרשות מעוניינת בעלייה במחיר החל משנת 2015, על מנת לממן הנחת צינורות גז נוספים בהשקעה של כ-1.1 מיליארד שקל ■ זאת, לאחר עלייה של כ-23% בשנים 2013 ו-2014, עליה החליטה מועצת רשות הגז בשנה שעברה

איתי טרילניק

רשות הגז פירסמה לשימוע את כוונתה לעדכן את תעריף הולכת הגז הטבעי ב-4%, החל משנת 2015. זאת, לאחר עלייה של כ-23% בשנים 2013 ו-2014, עליה החליטה מועצת רשות הגז בשנה שעברה.

הולכת הגז מתבצעת ממתקני החוף לקבלת הגז באמצעות צנרת בלחץ גבוה (כ-70 בר) אותה מקימה ומתחזקת חברת נתג"ז הממשלתית בתעריף מפוקח. צנרת נתג"ז מגיעה ישירות לצרכנים הגדולים, כמו תחנות כוח ומפעלים גדולים מאוד. העליות בתעריף נובעות מהשקעות של כ-1.1 מיליארד שקל - רובן בהקמת קוי הולכה חדשים והכפלת קווים קיימים.

אסדת גז בתמרצילום: אבי בר-אלי

למעשה, קיימים שני תעריפי הולכה. תעריף על הקיבולת המוזמנת, "רוחב הפס" של תשתית ההולכה (ההספק המקסימלי לשעה) מהווה כ-90% מסך התקבולים של נתג"ז. תעריף זה יתייקר, על פי ההצעה - בכ-4% מ-74 אגורות ליחידת אנרגיה (מיליון BTU) ל-77 אגורות.

קיים גם תעריף הזרמה שמשלמים הצרכנים רק על כמות הגז המסופקת בפועל, והוא מהווה כ-10% מהתקבולים. על פי ההצעה, יתייקר תעריף זה מ-12 אגורות ליחידת אנרגיה ל-13 אגורות.

לשם השוואה, מחיר הגז עצמו לחברת החשמל הוא כ-18 שקל ליחידת אנרגיה (5 דולר). בסך הכל, תעריף ההולכה מהווה חלק מזערי מעלויות הגז לצרכנים, בראשם חברת החשמל ולא צפוי להשפיע באופן משמעותי על תעריפי החשמל. סך העלות השנתית לחברת החשמל מייקור תעריף הולכת הגז מוערכת ב-18 מיליון שקל, לעומת מיליארדי שקלים בעלויות הגז, הפחם המזוט והסולר.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker