אחרי שמכר את תחנות הדלק בארה"ב: אלי זהבי חוזר לתחום הגז והנפט

איזי אנרגיה דיווחה הבוקר כי הדירקטוריון הסמיך את הנהלת החברה לנהל משא ומתן להשקעה בשותפות שמן, המחזיקה העיקרית (84%) ברישיון "שמן" אל מול חופי אשדוד ■ הקידוח ב"שמן" הופסק לפני כשבועיים עקב לחצי גז גבוהים

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לאחר שמכר את רוב פעילות תחנות הדלק בארה"ב, אלי זהבי מסמן את היעד הבא - קידוח הגז והנפט שמן, שנמצא אל מול חופי אשדוד. איזי אנרגיה, בשליטתו של זהבי (80%), דיווחה הבוקר (ד') כי דירקטוריון החברה הסמיך את הנהלת החברה לנהל משא ומתן לשם השקעה של החברה בשותפות שמן, המחזיקה העיקרית (84%) ברישיון "שמן". היקף ההשקעה צפוי לעמוד על כמליון דולר.

ההשקעה בשמן, אם אכן תצא לפועל, נעשית בזמנים נוחים למדיי. לפני כשבוע הופסקו בשמן עבודות הקידוח בשל לחצי גז גבוהים שהתגלו בבור הקידוח. בעיית לחצי הגז, שטרם התגברה עליה מפעילת הקידוח קספיאן דרילינג, הביאה לנפילה של 33% ביחידות ההשתתפות של שמן, ממחיר של 15 אג' לכ-10 אג'. הנפילה מחקה כ-200 מיליון שקל משווי השותפות, שהגיע ל-340 מיליון שקל בלבד.

אלי זהביצילום: תומר אפלבאום

נכון לסוף 2012 בקופתה של איזי אנרגיה 7.2 מיליון דולר. החברה נסחרת כעת לפי שווי שוק של 24 מיליון שקל - בדומה להיקף ההון העצמי בניכוי התחייבויותיה. בנוסף לתחום תחנות הדלק בארה"ב, החברה מעורבת גם בתחום הגז והנפט בישראל באמצעות החברות הבנות איזי אחזקות נפט ואיזי חיפושי אנרגיה. בעבר ניהלה החברה מו"מ לרכישת 10% מהזכויות בהיתר "גל" הגובל ב"לווייתן".

שמן מנסה בתקופה האחרונה לאתר משקיעים חיצוניים שיזרימו כסף לתוך השותפות, על רקע גידול לא מתוכנן של 24 מיליון דולר בעלויות הקידוח ל-116 מיליון דולר (ללא מבחני הפקה). לשמן חסרים כ-18 מיליון דולר על מנת להשלים את חלקה אז (87.5%) בעלויות הקידוח. על רקע זאת, באחרונה התחייבו כמה מהשותפים בשמן, בהם ג'קי בן זקן ואברהם ננקשווילי, להזרים כ-4 מיליון דולר לתוך השותפות.

בנוסף, נמכר נתח מהזכויות ברישיון לידי השלד הבורסאי צמיחה, תמורת כ-4 מיליון דולר, וכן דווח כי שמן מנהלת מו"מ למכירת נתח של 5% מהזכויות לידי מפעילת הקידוח קספיאן דרילינג. כחלק מהניסיונות להשיג מימון נוסף, שמן חתמה אף על הסכם עם חברת לפידות של יעקב לוקסמבורג, שהתחייבה להזרים כ-3 מיליון דולר. אולם, זמן קצר לאחר מכן רשות ני"ע טרפדה את ההזרמה בקביעה שאינה חוקית.

איזי אנרגיה, המנוהלת על ידי רפי ערד, חיסלה באוקטובר האחרון את רוב פעילות תחנות הדלק שלה בארה"ב. החברה מכרה 88 תחנות (מתוך 91) לידי מפעילת חנויות הנוחות הגדולה בעולם - 7/11, בתמורה ל-62.3 מיליון דולר. מה שדחף את החברה לביצוע העסקה היה קושי לשרת חובות של 25 מיליון דולר למחזיקי האג"ח מסדרה א' (היחידה של החברה). לאחר המכירה פרעה החברה את כל חובותיה למחזיקי האג"ח.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker