דירקטוריון חברת החשמל אישר להגדיל את רכש הגז ממאגר תמר

הדירקטוריון החליט היום על מימוש האופציה, המוערכת בכ-6 מיליארד דולר ■ החברה תרכוש עוד כ-35.5 BCM עד סוף שנת 2019

איתי טרילניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתי טרילניק

חברת החשמל דיווחה היום (ה') כי הדירקטוריון אישר את מימוש האופציה להגדלת רכש הגז ממאגר תמר של קבוצת דלק, בסכום המוערך בכ-6 מיליארד דולר. ניתנת כשבועיים לאחר התחלת זרימת הגז מהמאגר, ועל רקע מחסור בספקי גז מתחרים. בסך הכל תגדיל את רכש הגז בכ-35.5 מיליארדי מ"ק (BCM) עד שנת 2019, ותגדיל את התחייבותה המינימאלית לצריכה שנתית מ-3.5 BCM ל-5 BCM.

מחיר הגז במסגרת האופציה יהיה נמוך מהמחיר שבחוזה הבסיס, שכן על פי הנחיות רשות החשמל קיבלה החברה פיצוי באופציה: הצמדת המחיר למדד המחירים האמריקאי תהיה בשיעור של 30% בלבד. זאת, בשל עלות עודפת של כחצי מיליארד דולר בחוזה הבסיס, הנובעת ממנגנון הצמדה "פלוס מינוס אחד", בו מתווסף אחוז אחד להצמדה במשך 8 שנות החוזה הראשונות ומוחסר אחוז במשך 7 השנים שלאחר מכן.

מאגר תמרצילום: אבי בר-אלי

גם האופציה, שאת מימושה אישר הדירקטוריון, היא אופציה חלקית שתהיה בתוקף עד סוף שנת 2019. על מימוש חלקה השני של האופציה, בסך 21 BCM, תוכל החברה להחליט עד ה-15 באפריל 2015. פיצול האופציה בוצע בהוראת הממונה על ההגבלים, שביקש לאפשר התמחרות על חלק מרכש הגז העתידי של החברה, לכשיקומו מתחרים למונופול של תמר.

על מנת לספק את הגז הדרוש, תאלץ מפעילת המאגר נובל אנרג'י להגדיל את אספקת הגז לישראל מהמאגר. על פי תוכנית ההרחבה למאגר, יתווספו מדחסים בתחנת קליטת הגז באשדוד, שיגדילו את כמות הגז השעתית בצינור בכ-25%. מתוכנן גם לאפשר לנובל לאחסן גז במאגר ים תטיס הוותיק, למרות שמתן רישיון האיחסון למונופול שנוי במחלוקת.

מנכ"ל חברת החשמל אלי גליקמן אמר כי מאז כניסת הגז הטבעי מתמר, ייצור החשמל מגז עלה להיקפים של בין 45%-50%, והגדלת הקיבולת תפחית באופן ניכר את השימוש בדלקים יקרים ומזהמים יותר כגון סולר ומזוט, שיעשה בהם שימוש בשעת חירום ובשיאי ביקוש חריגים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker