חברת החשמל תודיע על הגדלת חוזה הגז עם תמר ב-6 מיליארד דולר

החברה מחויבת להודיע לשותפות תמר על מימוש האופציה להגדלת החוזה עד יום שני ■ הרכש מתמר יוגדל ב-84%, אך יותנה בהנחת צינור שני לחוף

איתי טרילניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת החשמל צפויה להודיע עד יום שני על מימוש האופציה להרחבת חוזה הגז שעליו חתמה מול שותפות תמר. האופציה, בעלות מוערכת של 6 מיליארד דולר, תאפשר לחברה לצרוך עוד כ-35.5 מיליארד מ"ק ‏(BCM‏) גז טבעי מהמאגר עד סוף 2019. כמות זו תתווסף לכמות הבסיסית שבחוזה הקיים, 42.5 BCM, שאותה החלה החברה לצרוך בשבוע שעבר עם התחלת ההזרמה מהמאגר. מימוש האופציה יותנה בהגברת אספקת הגז למשק באמצעות הנחת צינור נוסף מאסדת ההפקה שמול חופי אשקלון לחוף.

מימוש האופציה צפוי לנוכח כישלון קידוחי מירה ושרה המתחרים, וכן לאור אי הבהירות סביב מועד פיתוחו של מאגר לוויתן. בעקבות אלה עשויה החברה להיוותר ללא די גז בעבור צרכיה - ובהעדר ספק אחר בשוק תממש את האופציה שבידה.

מאגר תמרצילום: אבי בר-אלי

מחיר הגז שיירכש במסגרת האופציה צפוי להיות זול מזה שבהסכם הבסיס שעליו חתמה חברת החשמל מול שותפות תמר במארס 2012 - ולפצות את הצרכנים על המחיר הגבוה מדי שאותו הסכימה אז החברה לשלם למונופול. זאת, בעקבות התערבות רשויות החשמל וההגבלים אשתקד ודרישתן מהחברה לפתוח את הסכם האופציה שעליו חתמה מול שותפות תמר.

בהסכם המקורי, מחיר הגז הוא 5.04 דולרים ליחידת אנרגיה ‏(מיליון BTU‏), וזה הוצמד למדד המחירים האמריקאי, לצד מנגנון "פלוס מינוס אחד", שבו מתווסף אחוז אחד להצמדת מחיר הגז בשמונה השנים הראשונות לחוזה, ומופחת אחוז אחד בשבע השנים שלאחר מכן.

לאורך 15 שנות ההתקשרות התחייבה החברה לרכוש 3.5 BCM בשנה בחמש השנים הראשונות, ולאחר מכן 2.5 BCM בשנה. האופציה, להגדלת כמות הגז ל–99 BCM בסך הכל, היתה מביאה לכמות שנתית של 5 BCM לפחות. ואולם, ההסכם נתקל בהתנגדות הרשויות שחששו כי ימצה את שוק הגז העתידי וישקף מחיר גבוה מדי, שיגולגל לצרכנים.

בעקבות ההתערבות פוצלה האופציה. עד 15 באפריל תידרש חברת החשמל להודיע אם היא מממשת את ההרחבה ל–5 BCM עד 2019 בלבד ‏(78 BCM בסך הכל‏), ועד אפריל 2015 עליה להודיע על מימוש האופציה בעבור השנים 2020–2028. בנוסף בוטל במנגנון מימוש האופציה מנגנון "פלוס מינוס אחד", לאחר שהתברר כי יסב לציבור הצרכנים נזק של כחצי מיליארד דולר. האופציה כוללת לפיכך הנחה, המפצה על המנגנון שלא הוכר על ידי רשות החשמל. כפיצוי, ההצמדה למחיר הגז שבאופציה תהיה רק 30%.

בחוזה הסופי נכללו גם שני מועדים לדיון מחודש במחיר: לאחר שמונה שנים מתחילת ההזרמה - אז ייתכן שינוי של עד 25% במחיר הגז - ולאחר 11 שנים בעד 10% נוספים.

הדיונים על רכש הגז מתמר בידי חברת החשמל החלו לאחר גילוי המאגר, והסכם הבנות ראשון נחתם ב–2009. בעקבות הקמת ועדת ששינסקי הקפיאו השותפות במאגר, נובל אנרג'י ‏(36%‏), קבוצת דלק ‏(31.25%‏), ישראמקו ‏(28.75%‏) ודור־אלון ‏(4%‏) את המו"מ, שחודש רק ב–2011 על רקע הפסקת הגז ממצרים והפיכתה של תמר למונופול.

לבסוף נחתם הסכם חדש במארס 2012, במחיר בסיס הגבוה ב–20% מהמחיר שעליו סיכמו הצדדים ב–2009. אישורו גרר ביקורת חריפה מצד הממשלה והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, בטענה כי נסגר במחיר גבוה מכפי שיכולה היתה החברה לקבל, תוך הסבת נזק של מיליארדי שקלים לכיס הציבורי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker