גלוב אקספלוריישן דוחה קידוח אופק 2: "העובדים מרומניה לא קיבלו ויזות"

עם זאת, גלוב מציינת כי נמסר לה בעל פה שהומלץ לאשר הבקשות לוויזות לעובדי הקבלן ■ על רקע העיכוב פנתה השותפות למשרד האנרגיה בבקשה לקבל ארכה של 30 יום בביצוע הקידוח ■ יחידות ההשתתפות יורדות בתגובה ב-4%

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שותפות חיפוש הגז והנפט הישראלית גלוב אקספלוריישן, שמוחזקת בידי הגיאולוג ד"ר ברוך דרין, דיווחה היום (ג') על דחייה של חודש ימים בביצוע קידוח "אופק 2" שליד מושב ניר צבי. השותפות הסבירה כי הדחייה נובעת מכך שהקבלן הרומני (Dafora) שעימו התקשרה לביצוע הקידוח, טרם קיבל אשרות עבודה (ויזות). בתגובה יורדות יחידות ההשתתפות ב-4%.

שותפות גלוב אקספלוריישן, שנוסדה ב-2009, עוסקת בחיפושי נפט או גז ברישיונות אופק, בר-אור ויהל. רישיון "אופק", בו מחזיקה השותפות 92.5% לצד קפיטל פוינט, ממוקם מדרום לשדה הנפט "מגד" (שבימים אלה מופק ממנו נפט) ובסמוך ללוד. דו"ח המשאבים שנערך ברישיון "אופק" מצא פוטנציאל ל-0.63 TCF גז טבעי בהסתברות של 29.4%.

צילום: רויטרס

למרות העיכוב במתן הוויזות, גלוב ציינה כי נמסר לה בעל פה שאכן הומלץ לאשר את הבקשות לאשרות עבודה, "אך אלו טרם הומצאו לידי הקבלן". על רקע העיכוב פנתה השותפות לממונה על הנפט במשרד האנרגיה והמים, בבקשה לקבל ארכה של 30 יום בביצוע הקידוח עד סוף אפריל. כמו כן, ביקשה השותפות מהממונה להאריך את תוקף הרישיון עד 15 במאי.

בחודש מאי שנה שעברה החליטה גלוב לנטוש את הקידוחים שערכה בשדה "אופק", לאחר שנתקלה בבעיות טכניות קשות. הנטישה גרמה לנפילה חדה ביחידות ההשתתפות של החברה, שנסחרת כעת לפי שווי שוק מזערי של 36 מיליון שקל. ביצוע הקידוחים כמעט ודלדל לחלוטין את קופת השותפות, שגייסה רק לפני כשנתיים כ-85 מיליון שקל.

על מנת להשלים את הקידוח, גלוב חתמה בחודש ספטמבר על הסכם עם קבלן חדש, שמבצע כעת קידוח מעקף ב"אופק 2". המעקף מאפשר לשותפות להעמיק את הקידוח מעומק של 3,700 מטר לעומק הסופי של 5,950 מטר. עד כה השקיעה השותפות כ-25 מיליון שקל בקידוח, כשעלויות ביצוע קידוח המעקף עומדות על כ-20 מיליון שקל נוספים.

בתחילת ינואר דיווחה גלוב שבידה כלל האמצעים הכספיים לביצוע קידוח "אופק 2" עד לשלב מבחני ההפקה. השותפות פרסמה את הדיווח, על רקע "פניות רבות של משקיעים" שהגיעו אליה. בדו"חות הכספיים של השותפות שפורסמו אתמול חוזרת השותפות ומדגישה שאין בכוונתה לערוך גיוס הון נוסף עד השלמת הקידוח.

בחודש דצמבר דיווחה גלוב על פוטנציאל הגז והנפט ברישיון היבשתי "יהל", הממוקם בין עכו לבין יקנעם. על פי דו"ח הערכת המשאבים, ברישיון קיים פוטנציאל למציאת 2.17 TCF גז טבעי ו-181 מיליון חביות נפט. מדובר ב"אומדן הטוב ביותר" (Best Estimate) - האומדן המקובל בסקרים סיסמיים. על מנת שתוכל לבצע בעתיד קידוחי אימות גם ב"יהל", נראה שהחברה ככל הנראה תידרש להתגבר תחילה על הבעיות ב"אופק" ולאחר מכן לצאת למהלך של גיוס כספים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker