הקידוח מתארך וההוצאות מטפסות: עלות הקידוח בשמן תגדל בכ-90 מ' ש'

שמן: הגידול נובע מפינויים "חוזרים ונשנים" של העובדים מאסדת הקידוח בשל דרישות מערכת הביטחון ועל רקע הארכת הזמן לביצוע הקידוח מעבר לתכנון המקורי ■ מפעילת הקידוח הציעה לשמן לרכוש 5% נוספים מהזכויות ברישיון

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

הקידוח בשמן מתארך - ועמו מטפסות העלויות. חברת שמן, שבשליטת אברהם נניקשוילי, ג'קי בן זקן ומרכוס וובר, הודיעה הערב כי עלות הקידוח ומבחני ההפקה ברישיון שמן צפויים לטפס לכ-128 מיליון דולר. מדובר בגידול של 24 מיליון דולר (כ-90 מיליון שקל), ביחס להערכת החברה מאוקטובר 2012.

שמן מסבירה כי הגידול בעלות הקידוח נובע משני גורמים. הראשון הוא פינויים "חוזרים ונשנים" של העובדים מאסדת הקידוח בשל דרישות מערכת הביטחון; והשני הוא הארכת הזמן לביצוע הקידוח מעבר לתכנון המקורי. הקידוח בשמן החל ב-3 בדצמבר 2012, ושמן מעריכה כי יתארך לכ-7 חודשים, כולל מבחני ההפקה.

קידוח שמןצילום: דובי טל

שמן מחזיקה ב-87.5% מהזכויות ברישיון, לצד שותפות זרח (7.5%) והמפעילה קספיאן דרילינג (5%). על רקע הגידול הלא מתוכנן בעלויות הקידוח, שמן דיווחה כי חסרים לה בקופה 18 מיליון דולר, וזאת על מנת שתוכלל לממן את חלקה - 113 מיליון דולר (כולל מבחני ההפקה).

על מנת שתוכל להשיג את המימון הדרוש, שמן תיאלץ לבצע הנפקת זכויות נוספת או לחילופין להכניס שותף. השותפות דיווחה כי קיבלה הצעה ממפעילת הקידוח לרכישת 5% מזכויתיה ברישיון, כך ששיעור זכויות הפעילת יגדל ל-10%. שמן ציינה כי היא בוחנת הצעה זו, "כמו גם מספר אפשרויות נוספות להשלמת מקורותיה הכספיים".

בימים אלה מתבצע קידוח האימות הראשון ברישיון "שמן", בעלות כוללת של יותר מ-100 מיליון דולר. שמן, לשעבר "מד אשדוד", ממוקם במים רדודים במרחק של 16 ק"מ בלבד מקו החוף של אשדוד (קרוב לבתי הזיקוק ולקו הנפט היוצא מקצא"א לבתי הזיקוק באשדוד ובחיפה). במסגרת הרישיון קיימים שני מבנים - "ים" ו"בראבו".

על פי הערכות חברת הייעוץ הבינלאומית נידרלנד (NASI), ברישיון הימי שמן קיים פוטנציאל לכ-227 מיליון חביות נפט באיכות גבוהה ביותר (בסיכוי של 40%) ולכ-3 טריליון רגל מעוקב (TCF) של גז בסיכוי של כ-35%. לשם השוואה, צריכת הדלקים במדינת ישראל מסתכמת בשנה ב-100 מיליון חביות נפט.

בשבוע שעבר בוטל בפעם השנייה ביקור אנליסטים באסדה. שמן הסבירה כי הסיור הראשון בוטל בשל צו אלוף שסגר את השטח בעקבות תרגיל ביטחוני, ופעם השנייה נדחה עקב בעיה לוגיסטית שאינה תלויה בחברה. שמן מסרה כי תקיים את הסיור "מיד לאחר חג הפסח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker