נובל אנרג'י: עלייה של 6% באומדן המשאבים הממוצע בלוויתן

על פי דיווח החברה בארה"ב, עלה האומדן הממוצע לכמות הגז שניתן להפיק מן המאגר מ-17 TCF,על פי פרסומים קודמים, ל-18 TCF

איתי טרילניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

נובל אנרג'י מעלה ב-6% את אומדן הגז המצוי במאגר לוויתן, ש-40% ממנו מחזיקה החברה, לאור סיום קידוח "לוויתן 4". על פי דיווח החברה בארה"ב, עלה האומדן הממוצע לכמות הגז שניתן להפיק מן המאגר מ-17 TCF, על פי פרסומים קודמים, ל-18 TCF.

אומדן הגז הגבוה (בהסתברות נמוכה יחסית של 25%) מגיע ל-21 TCF והאומדן הנמוך (שניתן להפיק בהסתברות גבוהה יחסית של 75%) הוא 15 TCF. השותפות הישראליות במאגר, דלק (45%) ורציו (15%) טרם פרסמו אומדן משאבים חדש. האסדה שקדחה את לוויתן 4 תעבור כעת לקדוח את מאגר כריש הצפוני, בו האומדן הממוצע הוא של כ-85 BCM.

אסדת קידוח גז לווייתןצילום: אי פי

אופן הדיווח בארה"ב שונה מבישראל. על פי כללי הרשות לניירות ערך, הדיווח בארץ הוא על פי כללי PRMS, בהם הנתון המרכזי הוא האומדן החציוני למשאבים, ולא האומדן הממוצע עליו דיווחה נובל. מכיוון שהתפלגות אומדן המשאבים אינה בהכרח סימטרית, הממוצע שונה במקרים רבים מהחציון. לפיכך, ייתכן כי בדיווח שיפרסמו בסופו של דבר השותפות הישראליות אודות נתוני הקידוח לא יהיו שינויים גדולים ממה שפורסם בעבר, אומדן חציוני של 470 BCM. עם זאת, הגדלת הכמות הממוצעת על פי פרסומי החברה האמריקאית צפויה להשליך גם על מחיר יחידות ההשתתפות של השותפות הישראליות.

על פי הדיווח, הקידוח הגיע לעומק סופי של 16992 רגל (5179 מטר), ומצא שכבות גז בעובי כולל של 454 רגל (134 מטר). נובל ציינה כי סך עובי השכבות הוא הגדול ביותר שנקדח עד כה ברישיון. המנכ"ל, צ'רלס דייוידסון, אמר כי "הבאר המוצלחת לוויתן 4 העניקה לנו מידע נוסף להבנת המשאב העצום הזה. צוותינו עובדים עם שותפינו הישראלים והממשלה הישראלית על מנת לאשר את פרוייקט האספקה מהשדה לישראל עוד השנה".

השותפות במאגר חתמו על הסכם למכירת 30% מהמאגר לחברת וודסייד האוסטרלית, שתפתח בו פרוייקט להנזלת גז לייצוא. החברה תשלם עבור הזכויות כמיליארד וחצי דולר, ועשויה לשלם עד מיליארד נוספים כתמלוגים ממכירת הגז בעולם. עם זאת, לאישור ההסכם נדרש אישור הרגולציה בישראל שתאפשר את הייצוא. הממשלה החדשה תצטרך להכריע בנושא, ולפניה מונח דו"ח וועדת צמח שדנה בעניין בשנה שעברה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker