סערה בשוק הגז |

"הממונה על ההגבלים מנציח המונופול של תשובה"

פרופ' דיויד גילה החליט להגביל חברות חיפושים מלהחזיק בכמה רישיונות במקביל; בשוק טוענים כי אין משקיע שיסכים להשקיע בישראל בקידוח בודד ■ מקורבים לרשות ההגבלים: אם יגיע שחקן רציני - תישקל תרומתו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

האם רשות ההגבלים העסקיים - בניסיון לעודד תחרות בין מאגרי הגז - פוגעת, למעשה, בשחקניות הקטנות בשוק ומבטיחה את המשך השליטה בו בידי מונופול? הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, אישר לאחרונה פטור מהסדרים כובלים ברכישת זכויות ברישיונות קידוחי גז ונפט, תוך שהוא מגביל אחזקה של חברות חיפושים בכמה רישיונות במקביל.

הצעד שנוקטת רשות ההגבלים נועד למנוע בעלות צולבת על מאגרי גז חדשים שיתגלו בשנים הבאות, אבל בפועל סותר, לכאורה, את ההיגיון הפועל מאחורי שוק האקספלורציה רווי הסיכונים, שבו מנסות החברות לפזר את השקעותיהן בין רישיונות הקידוח. נוסף על כך, קיים חשש שלפיו, חברות חדשות, ובייחוד זרות, יימנעו מכניסה לשוק חיפושי הגז והנפט בישראל בתנאים המגבילים את מספר הרישיונות שבהם יוכלו להחזיק, מכיוון שלא ימצאו היגיון כלכלי בהשקעה בקידוח בודד. בכך יונצח המונופול הקיים של דלק ונובל אנרג’י.

יצחק תשובהצילום: תומר אפלבאום

דוגמה לקו שנוקט הממונה היא הפטור מהסדר כובל שניתן לפני חודשיים לחברת הזדמנות ישראלית, המחזיקה 10% מרישיונות החיפוש פלאג’יק, לרכוש 10% מהיתר החיפוש "גל" שמחזיקות רציו ‏(70%‏) ואדיסון ‏(20%‏). הממונה קבע כי הזדמנות לא תוכל להחזיק הן בפלאג'יק והן ב"גל", אם יוכרזו כתגלית לפי כללי ה–PRMS שלפיהם חברות הגז מדווחות לבורסה, ותצטרך למכור אחד מהם. עד לתגלית נמנע מהחברה לפעול ברישיונות, מלבד קבלת מידע הנדסי גיאולוגי.

הסיבה הרשמית למגבלות היא הסיכון שלפיו, בעלות צולבת על מאגרים תקטין את התחרות. לפי הממונה, קיים סיכון שהקישור בין רציו להזדמנות ישראלית בהיתרי "גל" יצנן את התחרות העתידית בין מאגרי פלאג'יק שבהם הזדמנות מחזיקה 10% ‏(עם חברות בבעלות בני שטיינמץ, טדי שגיא ו–AGR הנורבגית‏), לבין מאגר "לווייתן" הגדול ‏(475 BCM‏) שבו מחזיקה רציו 15%. במסמך טוען הממונה כי בעלות צולבת על שני המאגרים, פלאג'יק ו"גל", תקטין גם את התחרות בינם לבין עצמם, ולפיכך על הזדמנות לבחור ביניהם.

קביעת הממונה מסעירה את שוק הגז. בשוק טוענים כי קביעה זו מחסלת, למעשה, את הסיכוי של חברות חדשות להיכנס לתחום, מכיוון שהחברות מנסות את מזלן בשוק האקספלורציה בכמה מאגרים כדי לפזר את ההשקעה המסוכנת יחסית. גם במשרד האנרגיה, האחראי על פיתוח משק הגז, מתנגדים לקו שמובילה רשות ההגבלים.

"ההחלטה הזאת אומרת כי דה־פקטו מי שיש לו גז, יישאר עם הגז, ומי שאין לו גז, גם לא יהיה לו", אמר בכיר בשוק הגז. "מנציחים את המונופול של תשובה על הגז הטבעי, מכיוון שלא יהיו יותר שחקנים שייכנסו או שיוכלו להתחרות בו". הבכיר ציין כי רק באחרונה הכריז הממונה על ההגבלים על דלק, הנמצאת בשליטת יצחק תשובה, ונובל אנרג'י מונופול.

"בשנים הקרובות מתוכננים קידוחים בכ-2.5 מיליארד שקל", אמר בכיר נוסף בשוק הגז. "ראינו לאחרונה עד כמה נושא המימון בעייתי, למשל, בקידוחי גבריאלה וים חדרה ‏(של מודיעין אנרגיה ואדירה‏). השוק משווע לכסף, אבל אף אחד לא ישקיע בתנאים כאלה".

מונופול הגז

המצדדים בהחלטת הממונה אומרים כי נועדה במהותה להפריד בין שלב האקספלורציה, שבו אין מגבלה על השקעה פיננסית בקידוחים, לבין שלב הפיתוח, שבו נדרשת השקעה נוספת, וכאן הניסיון למנוע אחזקות בכמה מאגרים כדי לעודד את התחרות; לכאורה, ניתן להשקיע בקידוחי אקספלורציה ולממש את ההשקעה, אם מתגלה הגז.

"זה רעיון יפה, אבל המציאות העסקית היא אחרת", אומר הבכיר. "אף שחקן לא ישקיע באקספלורציה רק כדי למכור כשקורה הדבר שכולם מקווים שיקרה וימצאו גז".לדבריו, בפועל אפשר לדחות את ההכרעה בנוגע לאחזקות בכמה מאגרים לשלב הרבה יותר מאוחר, שלב הפיתוח, וגם אז ניתן לקבוע כללים התנהגותיים שיבטיחו, לכאורה, את התחרות. למשל, איסור על השתתפות בישיבות בנושאי מכירה ושיווק כדי למנוע מצב שבו בעלי שני המאגרים יתאמו את הכמויות והמחירים שיציעו לשוק.

מקורבים לרשות ההגבלים העסקיים אמרו כי ההחלטות האחרונות אינן מהוות מדיניות, וכי במקרים אחרים עשויה להתקבל החלטה אחרת. לדבריהם, אם תגיע חברת גז גדולה מחו”ל שתבקש להתחרות בדלק ונובל אנרג’י, תישקל תרומתה לתחרות בכובד ראש.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום