אדירה וקרן בראונסטון לא העמידו התשלום לנובל; מודיעין נפלה ב-10%

למרות הפצרותיה של מודיעין, שתי השותפות ברישיון הנפט והגז גבריאלה לא העמידו את חלקן למפעילת הקידוח - 5 מיליון דולר כל אחת - והפרו בכך את האולטימאטום שהציבה המפעילה נובל דרילינג - ואסדת הקידוח עלולה לעזוב את הים התיכון

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

יחידות ההשתתפות של מודיעין אנרגיה, שבשליטת צחי סולטן וקבוצת אי.די.בי, צנחו ביום ה' בכ-10%. הירידה החדה נבעה מהעובדה שהשותפות ברישיון "גבריאלה" - מודיעין (70%), קרן בראונסטון (15%) ואדירה אנרגיה (15%) - לא עמדו באולטימאטום של מפעילת הקידוח נובל דרילינג, ולא הצליחו להעמיד יתרת אשראי של 21 מיליון דולר עד לשעות הבוקר.

התשלום לנובל, השני במספר, נועד למימון הקידוח ברישיון "גבריאלה", שאמור היה לצאת אל הפועל במארס הקרוב בעלות כוללת של 33 מיליון דולר. בחודש ינואר מודיעין כבר העמידה לבדה את התשלום הראשון לנובל בסך 12 מיליון דולר. עד לסוף אותו החודש נדרשו כלל השותפות להעביר את יתרת הסכום לפי חלקן היחסי: מודיעין - 11 מיליון דולר; בראונסטון ואדירה - 5 מיליון דולר כל אחת.

צחי סולטןצילום: עופר וקנין

בעוד שבקופתה של מודיעין קיים הסכום הנדרש גם לתשלום השני, הרי שאדירה נכשלה בחודש שעבר בניסיון לגייס עד 40 מיליון שקל בהנפקת מניות בישראל ובקנדה. לפי הערכות, בקופתה של אדירה, שטוענת מצדה להפרות שונות מצד מודיעין, אין את מלוא הסכום לתשלום לנובל ולפעילותה השוטפת. קרן בראונסטון - שהיא גם אחת ממחזיקי המניות באדירה - החליטה שלא להעמיד את חלקה עד לסיום המחלוקת.

על רקע הסיטואציה הבעייתית, מודיעין בודקת כעת אפשרות לפנות לקבלת סעד משפטי, תוך שהיא ממשיכה במגעים עם נובל. החשש העיקרי הוא שהאסדה של נובל תעזוב את מימי הים התיכון, ואז אי העמדת הכספים תתורגם בסופו של דבר לשלילית הרישיון ולוויתור על הקידוח. לרשותן של שלוש השותפות היתר ממשרד האנרגיה לבצע את הקידוח ב"גבריאלה" עד ליוני 2013.

לקיחת הרישיון משלוש השותפות עשויה להיות אבידה לא קטנה למודיעין, שכבר נחלה מפח נפש לאחר שקידוחי שרה ומירה התבררו כ"יבשים", ולאחר שדחתה את הקידוח ברישיון "ים חדרה" בשל אתגרי מימון. על פי הסקרים הסיסמיים שנערכו, רישיון גבריאלה הממוקם אל מול חופי תל אביב מכיל כ-128 מיליון חביות נפט, ועשוי להכיל עוד 124 חביות נפט נוספות, בהסתברות של 15%-24%.

עלות קידוח גבריאלה

בד בבד עם האירועים ב"גבריאלה", מודיעין דיווחה גם כי קיבלה ממשרד האנרגיה הארכת תוקף לרישיון "ים חדרה" עד לספטמבר 2013. כמו כן היא עדכנה את תוכנית העבודה לקידוח, לפיה עד ליולי תפרסם דו"ח מעודכן על המשאבים הפוטנציאליים ברישיון; עד לאוגוסט - מסמך סביבתי מעודכן בהתאם לדרישות משרד האנרגיה; ועד לספטמבר - הסכם מפורט ומחייב עם קבלן קידוח. מודיעין מחזיקה ב-100% מהזכויות ב"ים חדרה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker