השותפות בלוויתן בוחנות יצוא גז לטורקיה בצינור תת ימי

הנחת צינור גז לטורקיה תאפשר את מכירת הגז למדינות אירופה, אליהן מחוברת טורקיה - ללא צורך בהקמת מתקן הנזלת גז יקר להעברתו באמצעות אניות ■ אך הקמת צינור מסובכת טכנית וצפויה לעלות מיליארדי דולרים

איתי טרילניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

השותפות במאגר הגז לוויתן בוחנות אפשרות לייצא גז באמצעות צינור תת ימי לטורקיה. הנחת צינור גז לטורקיה תאפשר צריכה מקומית של הגז הישראלי שם, אך גם אפשרות למכור את הגז במדינות באירופה, אליהן מחוברת טורקיה. זאת, ללא צורך בהקמת מתקן הנזלת גז יקר להעברתו באמצעות אניות. ואולם, הקמת צינור שכזה מסובכת טכנית, וצפויה לעלות מיליארדי דולרים גם כן.

אסדת קידוח גז לווייתןצילום: אי פי

יצוא גז לטורקיה הוא נושא רגיש דיפלומטית. אמנם, הטורקים זקוקים לגז, אך במישור המדיני קיימת מתיחות עם ישראל - הן בשל ביקורתה של טורקיה על התנהלותה מול הפלסטינים והן בשל הקשרים המתהדקים עם קפריסין, שמקדמת פיתוח משאבי גז במים הכלכליים שלה. טורקיה, השולטת בחלקו הצפוני של האי, מתנגדת לכך בתוקף. לפיכך, בהתבטאויות רשמיות שוללת טורקיה ייבוא גז מישראל. לפני כשבועיים אמר סגן שר האנרגיה הטורקי לנציג דיפלומטי ישראלי כי שיתוף הפעולה עם קפריסין מונע התקדמות באפיק זה.

יצוא הגז מישראל עדיין לא הוסדר, שכן הממשלה עדיין לא דנה במסקנות וועדת צמח לבחינת השימושים בגז הטבעי שנמצא במים הכלכליים של ישראל. ואולם, השותפות במאגר לווייתן, המכיל על פי האומדן כ-470 מיליארד מ"ק גז טבעי, פועלות לייצא אותו לחו"ל, בין היתר בעזרת מפעל הנזלת גז לייצוא באמצעות אניות. כך מקוות השותפות למכור את הגז בשוק העולמי, ובעיקר במזרח הרחוק, שם מגיע מחירו ל-18 דולר ליחידת אנרגיה ‏(BTU) - עד פי שניים ממחיר הגז באירופה.

השותפות, קבוצת דלק ‏(45%‏); נובל אנרג'י ‏(40%‏) ורציו ‏(15%‏), סיכמו על מכירת 30% מהזכויות במאגר לוודסייד האוסטרלית, שאמורה להקים את תשתית הייצוא תמורת 1.5 מיליארד דולר.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker