כך טבעו לבני שטיינמץ ולטדי שגיא 
350 מיליון שקל במעמקי הים - חיפושי גז ונפט - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כך טבעו לבני שטיינמץ ולטדי שגיא 
350 מיליון שקל במעמקי הים

שטיינמץ ושגיא, חמושים בהתלהבות והון אישי, חלמו על מרבצי גז עצומים בים, רכשו את רישיונות פלאג’יק ושכרו אסדה ■ האכזבה מישי והתרסקות יחידות ההשתתפות של הזדמנות ישראלית מרמזות על גורל ההשקעה

23תגובות

בני שטיינמץ וטדי שגיא הם שני מיליארדרים ישראלים. שטיינמץ צבר את הונו, שמוערך כיום ב-3-6 מיליארד דולר, בעסקי יהלומים שירש מאביו ושבהם הוא שותף עם אחיו. שגיא, לעומתו, צבר את הונו, שמוערך ב-1.5 מיליארד דולר, בעסקי ההימורים באינטרנט. בדומה לבעלי הון אחרים בישראל, גם שני המיליארדרים סימנו בשנים האחרונות את מגזר הגז והנפט כדבר הגדול הבא.

ב–2010, זמן קצר לאחר גילוי מרבץ הגז העצום בתמר, החליטו השניים להיכנס להשקעה בתחום הגז והנפט בישראל. הראשון היה שטיינמץ, שגילה עניין בחמישה רישיונות לחיפוש גז ונפט שהוחזקו על ידי פלאג’יק, חברה אמריקאית שזכתה זמן קצר קודם לכן ברישיון משרד האנרגיה. החברה, שהיתה זקוקה לשותפים לצורך מימון הפעילות, הסכימה למכור לחברת נמקס הפרטית של שטיינמץ 50% מאחזקותיה, שלפי הערכות שטיינמץ שילם תמורתם כ-5 מיליון דולר.

דודו בכר

בקבוצת שטיינמץ ראו בהשקעה בפלאג’יק השקעה אסטרטגית לטווח ארוך. "אנו רואים פוטנציאל גדול לתחום הגז והנפט בישראל ומתכוונים להביא לידי ביטוי את ניסיוננו העשיר בתחום מחצבי הטבע והגז. ההשקעה תתבצע תוך התמקדות במציאת שווקים בינלאומיים לגז”, הסבירו אז בקבוצה. כמנכ”ל החברה מונה אלוף פיקוד דרום לשעבר יואב גלנט, אולי כדי להעיד על רצינות כוונותיהם.

רכישת הרישיונות בפלאגי’ק היתה במידה רבה פיצוי של שטיינמץ על הפספוס הגדול בתמר. כמה שנים קודם לכן החזיק שטיינמץ, יחד עם הגיאולוג יוסי לנגוצקי, ב-5% מהזכויות בתמר באמצעות השותפות המוגבלת STX. ואולם, שטיינמץ פרש מקבוצת השותפות כחודשיים לפני גילוי הגז ואיבד את זכויותיו. לימים התגלה שתמר מכיל כמות עצומה של גז - 9 TCF.

שגיא מצדו הקים ב-2010 את חברת פלאסידה להשקעות במגזר הגז והנפט. החברה, שרכשה חלקים ברישיון בנימין, הסבירה כי היא צפויה “להקצות עשרות מיליוני דולרים לפעילות במגזר האנרגיה ברחבי העולם ובישראל”. במקביל רכש שגיא 42.5% מהזכויות בפלאג’יק באמצעות שתי חברות פרטיות שלו - ג’נסיס ‏(33.5%‏) ודאדן ‏(9%‏). ההערכות היו שגם שגיא שילם תמורתן כ-5 מיליון דולר.

ימים אופטימיים

השנתיים הראשונות בפלאג’יק היו אופטימיות. באותם ימים הצטרפו לרשימת תגליות הגז מול ישראל שתי תגליות ענק: הראשונה היתה ברישיון לווייתן, והכילה כ-17 TCF והוכרזה כתגלית הגז הטבעי הגדולה בעולם בעשור האחרון; השנייה היתה תגלית בבלוק 12 בקפריסין, שבה נמצאו כ–6 TCF גז טבעי.

טדי שגיא
מוטי קמחי

שני הרישיונות האלה גובלים ממזרח וממערב ברישיונות פלאג’יק. השותפים קיוו שמאגרי הגז יגלשו לתוך שטחיהם, כך שהם יוכלו לשים יד על נתח כלשהו מהם. הקרבה הפיסית גם הצמיחה תקווה שרישיונות פלאג’יק - ובמיוחד רישיון ישי ‏(הצפוני ביותר‏) - יכילו כמויות דומות של גז טבעי.

תקוות אלה נצפו היטב ביחידות ההשתתפות של הזדמנות ישראלית, השותפה הקטנה ‏(10%‏) של שטיינמץ ושגיא בפלאג’יק. בין ספטמבר לנובמבר 2011, למשל, יחידות ההשתתפות של הזדמנות, שנמצאת בשליטת רוני הלמן ואורי הלדובי, הכפילו את שוויין. במקביל נמשכה ההתעניינות של משקיעים חיצוניים להשקעה אפשרית עקיפה באחת החברות השותפות.

שמועות ופרסומים בעייתיים

באותם ימים המשקיעים המתינו בדריכות לפרסום תוצאות הסקרים הססמיים התלת ממדיים שנערכו ברישיונות. הסקרים היו אמורים להציג תמונה מדעית ומוסמכת לגבי הסיכויים לגילויי גז ונפט ברישיון. ואכן, ביוני 2012 פורסמו סקרים שהצביעו על הסתברות של 77% ל–6.7 TCF גז טבעי. נמצא שרוב הגז - 3.7 TCF - מרוכז ברישיון ישי.

התוצאות בסקרים אמנם לא היו גרועות, אך ניכר היה שלא היו לשביעות רצונם של המשקיעים. גם בעלי הזכויות ברישיונות וגם הציבור ציפו לכמויות גז גדולות בהרבה. בין יוני לאוגוסט 2012 איבדו יחידות ההשתתפות של הזדמנות ישראלית כ–40% משוויין, לאחר שחלק מהמשקיעים החליטו לוותר על הקידוח ברישיונות.

בשל ריכוז הגז הגבוה ועל רקע הקרבה לתגליות השכנות, החליטו השותפים לבצע בישי קידוח אימות ראשון. הקידוח, שהתבצע ברבעון האחרון של 2012, היה אמור להפריך או לאשר את הספקולציות בנוגע לכמויות הגז והנפט בו. עלות הקידוח הכוללת הסתכמה ב–103 מיליון דולר, וכל אחד מהשותפים מימן את חלקו. עם זאת, מפעילת הקידוח AGR לא נדרשה לשאת בהוצאות, כך שהשותפים האחרים העמידו את חלקה ‏(5%‏).

נמקס של שטיינמץ מימנה 46 מיליון דולר ‏(175 מיליון שקל‏) מעלויות הקידוח, והחברות הפרטיות של שגיא השקיעו סכום דומה. אולם לפני כמה חודשים מכר שגיא חלק ממניותיו לחברת אדן אנרגיה ב–10.5 מיליון דולר, כך שסך השקעתו קוזזה לכ–35 מיליון דולר ‏(130 מיליון שקל‏). מאחר שמדובר בחברות פרטיות, ייתכן שבעליהן הכניסו שותפים.

כעת, משהסתיים קידוח האימות, ממתינים בשוק לניתוח התוצאות הסופי. בינתיים החלו להתפשט בשוק שמועות, שלוו בפרסומים בתקשורת, שלפיהן כמויות הגז ברישיון נמוכות משמעותית ביחס לסקרים הססמיים הראשונים. יחידות ההשתתפות של הזדמנות ישראלית צנחו ב–61% במסחר במהלך החודש שעבר.

מניית הזדמנות ישראלית בשלושת החודשים האחרונים

מניית הזדמנות ישראלית  בשלושת החודשים האחרונים

על רקע הספקולציות, הזדמנות ישראלית - שהיא החברה הציבורית היחידה מבין השותפות ברישיון - הוציאה דיווח בורסאי שבו נמסר כי “נמצאו סימני גז משמעותיים” ברישיון. עם זאת, השותפות מסרה שעובי שכבת הגז הוא 15 מטר בלבד. על פי הערכות מקצועיות, שכבה בעובי כזה מטילה בספק את הכדאיות הכלכלית של פיתוח הרישיון. יתרה מזאת, השכבה הדקה מלמדת שככל הנראה אין גלישה משמעותית של המאגר מבלוק 12 לתוך ישי.

אף שבשוק עדיין מחכים לתוצאות הפורמליות, האנליסט ירון זר מכלל פיננסים העריך באחרונה שבישי קיימים 0.2–TCF 0.8 גז טבעי בלבד, נמוך מכל הערכה ראשונית. ג’נסיס של שגיא פיטרה בינתיים את רוב עובדיה, בהם גיאולוגים, סמנכ”ל הכספים ומנהל הפעילות. התמונה המסתמנת היא ששני המיליארדרים, דרך החברות הפרטיות שבבעלותם, הפסידו בינתיים את כלל ההון שהשקיעו בפרויקט של רישיון ישי - כ–300 מיליון שקל, לא כולל ההשקעה הראשונית לרכישת הרישיונות ‏(50 מיליון שקל נוספים‏).

ולמרות הדברים, עדיין קיים לשותפות בפלאג’יק סיכוי לאפסייד. הסקרים הססמיים מצאו כי רישיון יועד הדרומי עשוי להכיל כמות נאה של 2.5 TCF גז טבעי. יתרה מזאת, השותפות ממתינות לתוצאות קידוח הנפט בלווייתן, שצפוי לצאת לפועל באפריל 2014. אם בו יתגלה נפט, הדבר צפוי להשליך גם על השווי של ישי השכן. יצוין כי לרשותו של שגיא עומדים שני חלקים ברישיונות נוספים - עוז ואריה - כך שייתכן שעדיין לא מדובר בסוף הסיפור.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם