בלעדי

סכסוך נולד: אדירה מאשימה את מודיעין אנרגיה ב"הפרות מהותיות" של ההסכם

אדירה, שנכשלה בניסיונה לגייס מזומנים בשבוע שעבר, נדרשת להעמיד לטובת הקידוח הראשוני ב"גבריאלה" 5 מיליון דולר, אך טרם העבירה את הסכום ■ מודיעין, שגייסה השבוע כ-33 מיליון שקל: "בוחנים את השלכות אי הפקדת הכספים"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חילופי האשמות בין השותפות ברישיון "גבריאלה": חברת חיפושי הגז והנפט אדירה אנרגיה מאשימה את מודיעין בהפרות מהותיות של ההסכם עמה, בגינן החליטה שלא להעביר לרשותה את חלקה בבטוחות למפעילת אסדת הקידוח נובל דרילינג - כך נודע ל-TheMarker. אדירה, שנכשלה בשבוע שעבר לגייס מזומנים בשתי הנפקות שערכה בתל אביב ובקנדה - נדרשת להעמיד לטובת נובל 5 מיליון דולר.

אדירה מחזיקה ב-15% מרישיון "גבריאלה" לצד מודיעין (70%) וקרן בראונסטון (15%). כל אחת מהחברות נדרשת לממן את חלקה בבטוחה לקידוח הראשוני ברישיון - אשראי של 33 מיליון דולר למפעילת הקידוח נובל דרילינג.

מנכ"ל אדירה אנרגיה, ג'פרי וולטרסצילום: עופר וקנין

מודיעין כבר העמידה לטובת נובל סכום של 12 מיליון דולר בחודש שעבר, והחברות נדרשות להעביר סכומים נוספים: אדירה וקרן בראונסטון 5 מיליון דולר (כל אחת) ומודיעין 13 מיליון דולר נוספים.

למודיעין, שגייסה רק בשבוע שעבר 33 מיליון שקל בהנפקת זכויות ומימוש אופציות, לא צפויה בעיה להעמיד את הסכום המדובר. ואולם, קרן בראונסטון, שהינה אחת מבעלי המניות באדירה טרם העמידה את חלקה וכך גם אדירה עצמה.

ההערכות הן שאין בקופתה של אדירה, שכבר קיבלה ארכה של 5 ימים ממודיעין, את מלוא הסכום הנדרש. באם לא יושג הסכם מקובל בין הצדדים, אדירה עלולה לאבד את זכויותיה ברישיון.

רישיון חיפוש גז ונפט "גבריאלה" ממוקם כ-19 ק"מ מהחוף אל מול חופי אשדוד. עומק הקידוח הסופי ברישיון, האמור להתבצע במהלך מארס 2013, צפוי להגיע לעומק של 5,350 מטר, בעוד שעומק המים שם עומד על 179 מטר בלבד.

הסקרים הסיסמיים ברישיון הצביעו על משאבים מותנים (שהוכחו) ל-128 מיליון חביות נפט, ומשאבים פרוספקטיביים (פוטנציאליים) למציאת 124 חביות נפט בהסתברות של 15%-24%.

מודיעין ציינה בדיווח לבורסה אתמול כי היא "בוחנת את השלכות אי הפקדת הכספים ואת הסעדים העומדים לרשותה". יש להדגיש, שלא בטוח שכישלונה של אדירה להעמיד את הסכום היא בשורה רעה למודיעין ולמשקיעיה, שכן מתוקף הסכמים שחתמה עם אדירה בשלבים מקדמיים הובטחו לחברה הטבות שונות ובכללן תמלוגי על בשיעור של כ-10.5% מהחלק היחסי של מודיעין ודמי ניהול של כ-4.25% מהחלק היחסי של מודיעין בהוצאות הרישיון.

עד סוף ספטמבר 2012 הושקעו ב"גבריאלה" כ-21 מיליון דולר, וסך עלות הקידוח המשוערת עומדת על 96 מיליון דולר (לא כולל מבחני הפקה). על מנת להשלים את המימון לקידוח מודיעין דיווחה לפני כשבוע כי היא עורכת מו"מ עם AGR הנורווגית והזדמנות ישראלית למכירת 20% מזכויותיה ברישיון. ככל שחלקה של מודיעין קטן יותר - כך שהמימון שהיא נדרשת להעמיד קטן יותר. ואולם, חילוקי הדעות הנוכחיים עם אדירה, עשויים לעכב את השלמת העסקות.

שתי החברות סירבו להגיב.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker