נשיא קפריסין ביקר בלבנון: במוקד הדיונים - שיתוף פעולה בחיפושי הגז

משלחת בראשות דמטריס כריסטופיאס ביקרה בימים האחרונים בלבנון לצורך דיונים בנושאים שונים, בהם שיתוף פעולה בתחום הגז הטבעי ■ הרקע: כוונתה של לבנון לפרסם מכרז לחיפוש גז במים הכלכליים שלה

איתי טרילניק
איתי טרילניק

משלחת בראשות נשיא קפריסין, דמטריס כריסטופיאס, ביקרה בימים האחרונים בלבנון לצורך דיונים בנושאים שונים, בהם שיתוף פעולה בתחום הגז הטבעי. זאת, על רקע כוונתה של לבנון לפרסם מכרז לחיפוש גז במים הכלכליים שלה, בדומה למכרז שערכה קפריסין בחודשים האחרונים. בין לבנון וישראל קיימת מחלוקת אודות גבול המים הכלכליים, עליה מנסים לגשר בין היתר גורמים בממשל האמריקאי. ואולם, קו הגבול אותו תובעת לבנון לעצמה אינו פוגע ברישיונות הגז שחילקה ישראל עד כה.

קפריסין ולבנון חתמו על הסכם, המגדיר את גבול המים הכלכליים ביניהן, בשנת 2007, אך ההסכם עדיין לא אושר בפרלמנט הלבנוני. עם ישראל חתמה קפריסין על הסכם דומה בשנת 2010. ואולם, בין ישראל ולבנון לא מתקיימים מגעים רשמיים, ולפיכך העבירו השתיים את עמדותיהן בנוגע לקו הגבול לוועדה מיוחדת באו"ם. השטח שבמחלוקת הוא בן כ-1,100 קמ"ר, ובגבול המים הכלכליים של קפריסין מגיע הפער בין הקו הישראלי לקו הלבנוני לכ-15 קילומטר.

נשיא קפריסין, דמטריס כריסטופיאסצילום: אי–פי

ישראל וקפריסין מנהלות גם כן מגעים בנושא שיתוף הפעולה בתחום האנרגיה, כולל ניהול מאגרי הגז המשותפים לשתיהן והנחת קו מתח תת-ימי בין ישראל לאי. בתחום הגז, לפחות מאגר אחד, "בלוק 12", משותף לישראל וקפריסין. הוא נמצא ברובו במים הקפריסאים ומפותח שם על ידי קבוצת דלק ונובל אנרג'י. ואולם, המאגר גולש גם לשטח ישראל ונקדח לאחרונה גם בשטח רישיון "ישי" שבבעלות בני שטיינמץ, טדי שגיא והזדמנות ישראלית, שבשליטת רוני הלמן ואורי אלדובי. בקידוח שנערך לאחרונה במאגר דווח על מציאת סימני גז, אך על פי הערכות מדובר בכמות קטנה מהצפוי.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker