"ההצלחות ברישיונות לוויתן ותמר יצרו תחושה שכל מטאטא יורה"

יניב פגוט, האסטרטג הראשי של קבוצת איילון, בתגובה לכישלון ב"שרה": "מדובר בסטירת לחי צורבת לעתיד ענף חיפושי הגז והנפט הישראלי"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

"הכישלון הכפול של הקידוחים, קודם במירה וכעת בשרה, הם סטירת לחי צורבת לעתיד ענף חיפושי הגז והנפט הישראלי", כך אמר הבוקר יניב פגוט, האסטרטג הראשי של קבוצת איילון, בתגובה לדיווח אמש על כישלון הקידוח לגז "שרה". "לא מדובר בחדשות רעות רק לשותפים הפעילים בקידוח אלא לכלל משק האנרגיה המקומי אשר ככל הנראה הפוטנציאל שלו נופח באופוריית התגליות למימדים אשר אינם קיימים במציאות".

קידוח תמר מול חופי ישראלצילום: איתי טרילניק

אמש והבוקר דיווחו השותפות ב"שרה" כי לא נמצאו סימני גז משמעותיים בקידוח, וכי החליטו לנטוש את הבאר. השותפות מסרו שעד עתה השקיעו 48.5 מיליון דולר בקידוח, לא כולל הוצאות נטישה הנאמדות ב-7 מיליון דולר נוספים. על רקע זאת, מניות השותפות המרכזיות – הכשרה אנרגיה ומודיעין אנרגיה - צונחות במסחר בעשרות אחוזים.

מדובר ביום נוסף של ירידות משמעותיות, שהתווספו לצניחה שכבר ספגו המניות לאחר שבתחילת ספטמבר דיווחו שלא נמצאו סימני גז משמעותיים גם ב"מירה" - הקידוח השכן לרישיון "שרה". בסך הכל, בשני הקידוחים הושקעו עד עתה כ-160 מיליון דולר.

"הקלות הבלתי נסבלת בה מתפוגגים עשרות רבות של מיליוני דולרים בצמד קידוחים עקרים תקשה באופן ניכר לגייס כספים בהיקפי ענק למטרות חיפוש חדשות", הוסיף פגוט. "הסטטיסטיקה של חיפושי גז ונפט אמנם הייתה ידועה לרבים, אולם ההצלחות החריגות של הקידוחים בלוויתן ובתמר סללו את הדרך לפיתוח תעשיית חיפושי הגז-נפט. אותן הצלחות יצרו אצל רבים תחושה כי כל מטאטא יורה וכי היכן שיוחדר המקדח יתגלה גז, נפט או תגלית משולבת".

למרות הירידות החדות בהכשרה ובמודיעין, שהביאו לצניחה של כ-5% במדד ת"א נפט וגז, פגוט ציין כי ייתכן שמדובר בהזדמנות להשקעה בענף. "אנו סבורים כי התעשייה ברמת סיכון מובנית שכזו עתידה לנפק לנו על ציר הזמן עוד לא מעט חדשות טובות לצד חדשות רעות ולפיכך יש לנצל את המאניה-דיפרסיה בתחום על מנת לייצר אחזקה מפוזרת ארוכת טווח בסקטור האנרגיה המקומי בדגש על החברות המחזיקות בתגליות מוכחות שהמשק הישראלי תלוי בהן כיום יותר מאי פעם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker