סולטן על הכישלון של "שרה": "לצערנו החולות מלאים מים; מכה כואבת"

לאחר "מירה", גם קידוח "שרה" לא העלה סימני גז משמעותיים ■ בקידוח - שמוחזק ברובו על ידי הכשרה אנרגיה ומודיעין - הושקעו עד כה יותר מ-50 מיליון דולר ■ סולטן: "מידע שלילי שיתרום לירידות חדות במניה"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

לאחר הכישלון למציאת גז ברישיון "מירה", גם בקידוח "שרה" השכן לא נמצאו סימני גז משמעותיים. מפעילת הקידוח, GGR הקנדית, שהחלה לקדוח כבר ב-23 בספטמבר, הגיעה בימים האחרונים לשכבת המטרה - ובבדיקות שנערכו לא נמצאו סימנים המעידים על הימצאות גז בכמות מסחרית.

רישיון "שרה" נמצא בים העמוק, 40 ק"מ מערבית לחדרה וסמוך ל"מירה", "דלית" ו"תמר". הרישיון מוחזק על ידי הכשרה אנרגיה שבשליטת עופר נמרודי, מודיעין בשליטת צחי סולטן ו-IPC בשליטת בונטאן הקנדית, הווארד קופר והאחים עופר, ועל ידי המפעילה GGR. בקידוח הושקעו עד כה יותר מ-50 מיליון דולר.

צחי סולטןצילום: צילום: מוטי מלרוד

"בימים האחרונים הגיאולוגים ערכו סקרים ססמיים שונים. היינו די מדויקים לגבי מיקום החולות שאמורים למצוא בהם גז ב"שרה". לצערנו, החולות האלה מלאים במים, או איך שנוהגים לומר, למרות שיש מים הקידוח יבש", אמר היום (ש') סולטן בתגובה לדיווחים. "בסופו של דבר יש סטטיסטיקות של קידוחים - לא כל קידוח פוגע. בשני הקידוחים האחרונים שלנו היינו בצד השלילי של הסטטיסטיקה. אני מקווה שנעבור לצד החיובי.

לדברי סולטן, אין ספק שהכישלון הנוסף בקידוח "שרה" הוא מידע שלילי שיתרום לירידות חדות במניה. "זו מכה כואבת - גם באופן אישי", אמר. "המשקיעים יהיו מאוכזבים, אך אנחנו נחושים להמשיך ולפעול. אנחנו רצים מרתון - ואפילו שנתקלנו בחומה אנחנו מקווים לגמור את המרתון בהצלחה. אמנם יש אכזבה גדולה ותלינו תקוות, אבל אנחנו נחושים להמשיך".

מפת זכויות

בתחילת ספטמבר דיווחו השותפות ב"שרה" - המחזקות גם בזיכיון השכן "מירה" - על כישלון קידוח "מירה", לאחר שלא נמצאו בו סימני גז משמעותיים. החברות מסרו כי הקידוח הגיע לעומקו הסופי, כ-5,200 מטר, אך במהלך הקדיחה לא נמצא גז. בקידוח הושקעו כ-100 מיליון דולר שירדו לטמיון. פול מילר, נשיא GGR, הסביר את הכישלון בכך שהקידוח הגיאולוגי ב"מירה" הוא הקשה באזור. "אי אפשר להגיד שנכשלנו - המידע שאספנו כעת חשוב מאוד להמשך הדרך בקידוחים בסביבה", אמר אז.

בעקבות הכישלון ב"מירה" נפלה מניית מודיעין במסחר, וכעת היא נסחרת ב-50% משוויה בתחילת השנה. גם מניית הכשרה נפלה בערך דומה. למרות הכישלון ב"מירה", ביום רביעי האחרון - עם הדיווחים כי השותפות ב"שרה" קרובות לשכבת המטרה - מניות מודיעין והכשרה עלו בכ-15% במחזור גבוה, אולם למחרת תיקנו וירדו עד כ-5%.

מודיעין - שמחזיקה במקביל ברישיונות גז ונפט נוספים - צפויה להמשיך לפעול במטרה לאתר תגליות אלטרנטיביות. "אנחנו מחזיקים גם ברישיונות 'גבריאלה' ו'חדרה' (רישיונות נפט - ע"א), ואנחנו מתכוונים במהלך השנה הקרובה להתחיל לקדוח שם. בנוסף לכך, אנחנו שותפים גם ברישיונות 'שמשון' ו'דניאל' שבאחד מהם הייתה תגלית של 0.5 TCF", ציין סולטן.

הטייקונים שולטים

גם גורם נוסף המקורב להכשרה אנרגיה מסר אתמול כי לא מדובר בסוף המשחק עבור החברה. "עכשיו אנחנו מבינים יותר מה שיש בקידוחים. אחרי שנעבד את הנתונים נוכל לראות איך מנצלים מטרות נפט וגז שכן נמצאו. בנוסף לכך צריך לזכור, שלהכשרה יש רישיונות נוספים - 'שמואל', אופציה ב'בנימין', ורישיונות באלבניה".

התחזיות התבדו

אומדן המשאבים החציוני ב"שרה" עמד על כ-42 מיליארד מ"ק (BCM) גז טבעי, בהסתברות גיאולוגית של 43% למציאתו. בשלב הראשון, השותפות תכננו קידוח לשכבות העליונות בלבד, שבהן מצויה רק כמחצית מן הכמות הנאמדת. כלומר, מדובר בסיכוי למציאת כ-20 BCM, שהם כמות קטנה יחסית. לשם השוואה, עד כה נתגלו לאורך חופי ישראל כ-30 TCF גז טבעי, כאשר המאגרים הגדולים הינם תמר, הכולל כ-9TCF ולוויתן הכולל כ-17 TCF.

בעבר דווח כי ברישיון "שרה" צפוי להתגלות גם נפט, והאומדן החציוני לכמות הוא כ-21.2 מיליון חביות, בהסתברות 23%. ואולם הקידוח אינו צפוי להגיע לשכבות אלה. הנפט אמור להימצא בשכבות גיאולוגיות עמוקות מהשכבות המכילות את הגז. בקידוח "מירה" היה ניסיון להגיע גם לשכבות הנפט, אך בשל קשיים שבהן נתקלה המפעילה, הוסט המקדח לשכבות אחרות ולא הגיע למבנה הגיאולוגי בו אמור להימצא הנפט. כעת, המשקיעים בוודאי למדו, כי גם בענף הגז שום דבר אינו ודאי, וגם לאומדנים אמור להיות מחיר כבד.

בתגובה, סולטן אמר כי "אין ספק כי מדובר באכזבה גדולה לשותפים, למשקיעים ולמשק הישראלי כולו. לצערנו קידוח יבש הוא חלק מהסיכון הקיים בפעילות אקספלורציה. האסטרטגיה של מודיעין בשלושת השנים האחרונות, היתה ליצור פורטפוליו מפוזר של רישיונות ימיים למטרות גז ונפט, במגוון אזורים גיאולוגים באגן הלבנטיני. מלבד 'שרה' ו'מירה', למודיעין אחזקה ברישיונות ב- OIL OLAY: 'גבריאלה', ים חדרה ואופציה ביצחק.

"רישיון 'גבריאלה' נקדח בעבר ונתגלה בו נפט באיכות גבוהה. על פי האומדן הטוב ביותר בדו"ח המשאבים המותנים והפרוספקטיביים של NSAI, ברישיון 'גבריאלה' פוטנציאל לכ-250 חביות שווה ערך נפט, מתוכם משאבים מותנים בהיקף של כ-110 מ' חביות נפט.

"כמו כן, למודיעין אחזקה ברישיון 'שמשון' בו נמצא מבנה של תעלה שעל פי האומדן הטוב ביותר בדו"ח המשאבים המותנים מכיל 0.55 TCF גז וייתכן ומשתרע גם לרישיונות 'דניאל' הסמוכים. אנחנו מעריכים כי במהלך 2013 נמשיך בתהליך איתור אחר שותף אסטרטגי לרישיונות 'גבריאלה' וים חדרה ובקידוחי האקספלורציה למטרות נפט".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker