מפח נפש למשקיעים: גם בקידוח "שרה" אין סימנים משמעותיים לגז

בשבוע שעבר דווח כי מפעילת הקידוח הקנדית צפויה להגיע בקרוב לשכבת המטרה ■ בקידוח - שמוחזק ברובו על ידי הכשרה אנרגיה ומודיעין שבשליטת עופר נמרודי וצחי סולטן - הושקעו עד כה יותר מ-50 מיליון דולר

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

לאחר הכישלון למציאת גז ברישיון "מירה", מסתמן כי גם בקידוח "שרה" השכן לא נמצאו סימני גז משמעותיים. מפעילת הקידוח, GGR הקנדית, שהחלה לקדוח כבר ב-23 בספטמבר, הגיעה בימים האחרונים לשכבת המטרה - ובבדיקות שנערכו לא נמצאו סימנים המעידים על הימצאות גז בכמות מסחרית. החברה צפויה להוציא דיווח למשקיעים בשעות הקרובות.

רישיון "שרה" נמצא בים העמוק, 40 ק"מ מערבית לחדרה וסמוך ל"מירה", "דלית" ו"תמר". הרישיון מוחזק על ידי הכשרה אנרגיה שבשליטת עופר נמרודי, מודיעין בשליטת צחי סולטן ו-IPC בשליטת בונטאן הקנדית, הווארד קופר והאחים עופר, ועל ידי המפעילה GGR. בקידוח הושקעו עד כה יותר מ-50 מיליון דולר.

צילום: ליאור זנו

בתחילת ספטמבר דיווחו השותפות - המחזקות במקביל גם בזיכיון בשכן "מירה" - על כישלון הקידוח ב"מירה", לאחר שלא נמצאו בו סימני גז משמעותיים. החברות מסרו כי הקידוח הגיע לעומקו הסופי, כ-5,200 מטר, אך במהלך הקדיחה לא נמצא גז. בקידוח הושקעו כ-100 מיליון דולר שירדו לטמיון. פול מילר, נשיא GGR, הסביר את הכישלון בכך שהקידוח הגיאולוגי ב'מירה' הוא הקשה באזור. "אי אפשר להגיד שנכשלנו - המידע שאספנו כעת חשוב מאוד להמשך הדרך בקידוחים בסביבה", אמר אז.

בעקבות הכישלון נפלה מניית מודיעין במסחר, וכעת היא נסחרת ב-50% משוויה בתחילת השנה. גם מניית הכשרה נפלה בערך דומה. למרות הכישלון ב"מירה", ביום רביעי האחרון - עם הדיווחים כי השותפות קרובות לשכבת המטרה - מניות מודיעין והכשרה עלו בכ-15% במחזור גבוה, אולם למחרת תיקנו וירדו עד כ-5%.

אומדן המשאבים החציוני ב"שרה" עמד על כ-42 מיליארד מ"ק (BCM) גז טבעי, בהסתברות גיאולוגית של 43% למציאתו. בשלב הראשון, השותפות תכננו קידוח לשכבות העליונות בלבד, שבהן מצויה רק כמחצית מן הכמות הנאמדת. כלומר, מדובר בסיכוי למציאת כ-20 BCM, שהם כמות קטנה יחסית. במאגר תמר הכמות גדולה פי 12.

נמרודי. שותף בקידוחצילום: יח"צ

בעבר דווח כי ברישיון שרה צפוי להתגלות גם נפט, והאומדן החציוני לכמות הוא כ-21.2 מיליון חביות, בהסתברות 23%. ואולם הקידוח אינו צפוי להגיע לשכבות אלה. הנפט אמור להימצא בשכבות גיאולוגיות עמוקות מהשכבות המכילות את הגז. בקידוח מירה היה ניסיון להגיע גם לשכבות הנפט, אך בשל קשיים שבהן נתקלה המפעילה, הוסט המקדח לשכבות אחרות ולא הגיע למבנה הגיאולוגי בו אמור להימצא הנפט.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker