ליאור זנו

חברת חיפושי הגז והנפט שמן שבשליטת חיים לייבוביץ', אברהם נניקשווילי וג'קי בן זקן מדווחת היום (ג') כי חתמה על חוזה קידוח בעלות של כ-35 מיליון דולר, וכי היא צפויה להתחיל בביצוע קידוח הגז והנפט ים3 הסמוך לחופי פלמחים, בספטמבר 2012. עד אז, היא תצטרך להשיג את אישור משרד הביטחון לביצוע הקידוח במקום.

שמן, שמנכ"לה הוא יוסי לוי, לשעבר מנכ"ל ישראמקו המיתולוגי, והיו"ר שלה הוא הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, התקשרה עם חברת ATWOOD שתעמיד לה את מכונת קידוח מסוג ג'ק-אפ ATWOOD BEACON. מכיוון וים3 יתבצע בעומק מים רדוד יחסית, מדובר במכונה שונה מאסדות הקידוח למים עמוקים, שרגליה עומדות על קרקעית הים.

ג'קי בן זקןצילום: שרון בוקוב

על פי ההסכם, תשלם החברה 151 אלף דולר ליום קידוח, לתקופה של לפחות 180 יום ובסך הכל כ-27 מיליון דולר. בנוסף, תשלם שמן דמי שינוע של 8 מיליון דולר עבור העברת המכונה. עם זאת, אם מכונת הקידוח תמשיך לקידוח אחר בישראל (כמו שמואל או ים חדרה הסמוכים), תחזיר לה ATWOOD חלק מדמי השינוע.

ברישיון "שמן" (לשעבר מד אשדוד) קיימים שני פרוספקטים (מבנים תת קרקעיים) עיקריים לקידוח - "ים" ו"בראבו" - כשמרבית עתודות הנפט נמצאות לפי הערכות ב"ים". על פי נתונים מעודכנים, במקום הסתברות של 50% (C2) להימצאות 270 מיליון חביות נפט ו-4.5 TCF (טריליון רגל מעוקבת) של גז טבעי.

על פי הנתונים של חברת NSAI עתודות הנפט בר ההפקה במבנה "ים" מוערכות ב-120 מיליון חביות. וההערכה לממוצע הפוטנציאל הכלכלי עומדת על 142.4 מיליון חביות נפט ומשקפת תזרים מזומנים לאורך כל חיי הפרויקט, בהיון של 10% של 4 מיליארד דולר.

בקידוח שבוצע במקום בשנות ה-90 נמצא נפט במקום, אך בקצב של 800 חביות נפט ליום, כמות שלא היתה כלכלית אז. ב-2000-2003 ביצעו השותפות הקודמות, בראשן ישראמקו בשטח הרישיון שני קידוחים - ניר 1 וניר 2 - שהסתיימו בכישלון. ב-2004-2005 נערכו השותפות לביצוע קידוח שלישי וצפוני יותר, במים העמוקים שמול חוף פלמחים (קידוח ים 3), אך נתקלו בבעיות אל מול משרד הביטחון, והתעכבו בביצוע, ובסופו של דבר לקח משרד התשתיות את הרישיון בחזרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker