מניה על הכוונת |

הבולמוס העולמי לרכישות באינטרנט יעזור למניית ויזה

הגידול הדו־ספרתי בהכנסות נתמך במגמת הרחבת השימוש בכרטיסי אשראי במדינות העולם השלישי, וגידול כולל בצריכה הפרטית

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גיא ארז
גיא ארז

חברת כרטיסי האשראי הגדולה בעולם במונחי שווי שוק, ויזה (סימול: V), נסחרת בבורסת ניו יורק לפי שווי שוק של כ–250 מיליארד דולר, לאחר עלייה עקבית ורציפה של כ–190% בחמש השנים האחרונות. החברה, ששווייה גבוה משוויין של מאסטרקארד ואמריקן אקספרס יחד, פועלת בכ–200 מדינות מול כ–30 מיליון בתי עסק.

המודל העסקי של ויזה מבוסס על עמלות שמתקבלות מבנקים, שמנפיקים את כרטיסי האשראי או הדביט שלה (כ–34% מההכנסות); עמלות על ביצוע סליקה, אימות נתוני הטרנסאציות והעברת תשלומים בין הבנק לבית העסק (כ–33% מהכנסות), ועמלות בגין טרנסאקציות בינלאומיות, כולל עמלות המרת מטבע (כ–29% מהכנסות).

בדו"חותיה לרבעון הרביעי הפיסקלי של 2017, שפורסמו ביום חמישי שעבר, הציגה ויזה צמיחה של כ–14% בהכנסות לעומת הרבעון המקביל, שהיו 4.9 מיליארד דולר. הגידול הדו־ספרתי בהכנסות נתמך במגמת הרחבת השימוש בכרטיסי אשראי במדינות העולם השלישי, וגידול כולל בצריכה הפרטית. גם מגמת הגידול ברכישות ברשת מחזקת את הכנסותיה.

ההובלה של ויזה בשוק כרטיסי האשראי מתבטאת בשיעורי רווחיות גבוהים במיוחד (EBITDA של כ–70%). הרווח הנקי שלה ברבעון היה 2.14 מיליארד דולר (90 סנט למניה) — עלייה של 11% לעומת הרבעון המקביל, ומעל תחזיות האנליסטים, שהיו כ–2 מיליארד דולר (85 סנט למניה).

החברה צופה צמיחה חד־ספרתית גבוהה בהכנסות וצמיחה דו־ספרתית ברווחיות בשנה הבאה. גם השפעת הסינרגיה מפעילות ויזה אירופה, שאותה רכשה החברה מהבנקים האירופיים ב–2016, צפויה לשחק תפקיד. לדברי האנליסט סרגיי וסצ'ונוק מאופנהיימר, החברה גם צפויה ליהנות מצעדי התייעלות, שישפרו את רווחיותה. מנועי הצמיחה בטווח הארוך הם הגידול הצפוי ברכישות ברשת והשימוש הגובר בתשלום במכשירים ניידים.

וסצ'ונוק ממליץ על המניה ב"תשואת יתר", עם מחיר יעד של 125 דולר, הגבוה בכ–14% ממחירה בשוק. "לחברה מכפיל רווח של 25.5 על רווחי 2019— מכפיל גבוה מזה של מקבילותיה, בשל תמחור שיעורי צמיחה גבוהים וסיכון עסקי נמוך. החברה לא מעניקה אשראי ללקוחותיה, כך שאינה נושאת סיכוני אשראי וריבית", אומר וסצ'ונוק. לדבריו, אחד הסיכונים בהשקעה בחברה הוא הרגולציה של הענף הפיננסי, שלא הצליחה לפגוע ברווחיות של ויזה בשנים האחרונות.

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"