ממצאים מרעישים: המניות שהביאו הכי הרבה עושר למשקיעים מאז 1926

מחקר שבחן את התשואות לבעלי המניות מאז 1926 גילה: רוב המניות בארה"ב השיגו למשקיעים פחות מאג"ח ממשלתיות לחודש; ומיהן שתי החברות שמייצרות הכי הרבה עושר?

הרובע הפיננסי בניו יורק
הרובע הפיננסי בניו יורקצילום: SPENCER PLATT/אי־אף־פי

האייפון סייע להזניק את אפל למעמד החברה הנסחרת בעלת השווי הגבוה בעולם. ואולם לאפל יש מעמד נוסף וחשוב אף יותר בשוק: בהיסטוריה של הבורסות האמריקאיות מאז 1926, היא ייצרה לבעלי מניותיה רווחים גדולים יותר מכל חברה אחרת.

נתון זה הוא פרי מחקר על תשואות שוק המניות שערך הנריק בסמבינדר, פרופסור למימון בבית הספר לעסקים WP קארי באוניברסיטת אריזונה. ממצאי המחקר מעוררים השתאות: רוב המניות אינן השקעה טובה. הן אפילו לא מכות את התשואות הדלות שמניבות אג"ח של ממשלת ארה"ב לחודש אחד בלבד.

ואולם יש קומץ מניות יוצאות דופן. 4% בלבד מכלל המניות הנסחרות בבורסה אחראיות לכל העושר נטו שצברו המשקיעים בשוק המניות מאז 1926. רק 30 מניות מתוך אלפים מספקות 30% מהעושר נטו, ו–50 מניות אחראיות ל–40% מהעושר נטו.

העושר הנוצר מוגדר על ידי פרופ' בסמבינדר כעודף התשואה של המניה, כולל דיווידנדים, על פני תשואות אג"ח ממשלתיות לחודש אחד, שהממוצע השנתי שלהן בשנים האמורות היה 3.38%.

לבקשת "ניו יורק טיימס", עידכן פרופ' בסמבינדר את ממצאיו עד סוף 2016, וסיפק דירוגים חדשים במאמרו "Do Stocks Outperform Treasury Bills" ("האם מניות מכות את האג"ח הממשלתיות"). הממצאים היו דומים, למעט שינוי אחד חשוב: במלאת עשור להמצאת האייפון, אפל ניצבת בראש דירוג יצרניות העושר.

בסמבינדר הזכיר ששוק המניות משתנה בכל רגע ושדירוגיו, הנכונים לסוף 2016, אינם כוללים את התנודות החדות של 2017. בדירוג 2016 מובילה חברת האנרגיה אקסון מוביל (לשעבר סטנדרד אויל), עם יצירת עושר של יותר מטריליון דולר מאז 1926. אפל מדורגת אחריה עם 745 מיליארד דולר. אלא שהשנה הסוערת הנוכחית הפילה את מניות אקסון מוביל ביותר מ–11%, עקב חולשה במחירי האנרגיה. לעומתה הציגה אפל שלל מכשירים חדשים, וזינקה ביותר מ–37% מתחילת 2017.

אם מוסיפים את השינויים האלה לחישוב, אפל משיגה את אקסון מוביל עם יצירת עושר של כטריליון דולר. כולל דיווידנדים, אקסון ייצרה עושר של 910 מיליארד דולר. "זה דבר יוצא מגדר הרגיל שאפל ייצרה עושר רב כל כך בזמן קצר כל כך", אמר בסמבינדר. "אקסון עבדה עשורים על עשורים כדי להניב תשואות כאלה".

מפעלי סטנדרד אויל בקליבלנד, 1897 . אקסון ומוביל, שהתמזגו ב– 1999 , הן צאצאיות של החברה

חישובים היסטוריים סבוכים

לצד אפל ואקסון, החברות המובילות ביצירת עושר בבורסה כוללות את ג'נרל אלקטריק , אלטריה , קוקה קולה , דופונט , פפסיקו ו שלאמברגר .

בסמבינדר הסתמך על מסד נתונים שפותח באוניברסיטת שיקגו (CRSP), שמשתמש בקריטריונים קפדניים למדוד את המניות. מסיבות טכניות, זו אינה רשימה פשוטה לדירוג. ג'נרל מוטורס , למשל, מדורגת שמינית. היא נסחרה בבורסה ב–1926, אבל לפי הרשימה היא הפסיקה להתקיים ביוני 2009 — בשנה זו הולאמה, קרסה וחולצה על ידי הממשל, ואז חזרה לחיים תחת השם GM, שתשואותיה אינן נכללות באלה של החברה הוקדמת.

במקרה של אקסון, היא נסחרה עוד הרבה לפני 1926. הערך המחושב שייצרה לא כולל את זה של מוביל, חברה שהפסיקה להתקיים מבחינה טכנית בנובמבר 1999, עם המיזוג לאקסון. שתי החברות הן צאצאיות של סטנדרד אויל, שהוקמה על ידי ג'ון ד. רוקפלר ושותפיו במאה ה–19. סך העושר שיוצר על ידי כל החברות הקשורות לסטנדרד אויל, כולל אמוקו ו שברון , לא מופיע תחת שמה של אקסון מוביל, בגלל שיטות החישוב.

יש חריגות נוספות: ברשימה מופיעות שתי חברות בשם AT&T . הראשונה היתה אמריקן טלפון אנד טלגרפי, שהוקמה במאה ה–19 וכונתה "אמא בל". אמא בל מדורגת 17 ברשימה, אבל בנובמבר 2005 חדלה להתקיים. חברה אחרת בשם AT&T הופיעה במארס 1984 תחת השם סאתרן בל, שהופרדה מ–AT&T הישנה בגלל תביעת הגבלים עסקיים. צאצאיתה של סאתרן בל קנתה ב–2005 את השם AT&T ופועלת תחתיו כיום. "בנות דודה" אחרות של AT&T מופיעות ברשימה: ורייזון ו קומקאסט .

מנכ"ל אפל, טים קוקצילום: Marcio Jose Sanchez/אי־פי

במקום 12: וורן באפט

שאר הרשימה סבוך קצת פחות. אמזון , שהוקמה ב–1997, זינקה למקום 14. אף שהיא חברה בחיתוליה בהשוואה לאקסון מוביל, התשואה השנתית המוצעת שלה היא הגבוהה בדירוג — 37.4%, נכון לסוף 2016. יש ברשימה קבוצה של חברות צעירות שהשיגו תשואות חריגות.

פייסבוק , שהתחילה להיסחר ביוני 2012, היא הצעירה בדירוג, עם תשואה שנתית ממוצעת של 34.5%. ויזה , שהונפקה ב–2008, היא השנייה הצעירה ביותר, עם 21%, ואחריה גוגל (אלפבית) במקום 11, עם 24.9%.

מכונת העושר הגדולה של מיקרוסופט מדורגת במקום השלישי. מאז 1986 היתה לה תשואה שנתית ממוצעת של 25%, שהפכה את מייסדה ביל גייטס לאיש העשיר בעולם, עם שווי נקי של יותר מ–87 מיליארד דולר, לפי חישובי בלומברג.

אין רשימה של יצרניות עושר בלי ברקשייר התאוויי של וורן באפט. היא מדורגת 12, מאחורי גוגל, עם תשואה שנתית ממוצעת של 22.6%. בהשוואה אליה, התשואה של אקסון מוביל היא רק 11.94%. מאין נובע הפער? התשואה של ברקשייר כוללת רק את השנים מאז שהונפקה כחברת האחזקות של באפט ב–1976.

משלוח של אמזוןצילום: Ted S. Warren/אי־פי

כל מי שהשקיע באפל או במיקרוסופט, או בכל אחת מהחברות האלה מיום הנפקתן, הצליח מעל ומעבר לשוק. אז אולי תחשבו שקניית מניות של החברות הטובות ביותר היא דרך בטוחה להתעשר. אך בפועל, "לאף אחד אין מושג מה יהיו התשואות בעשורים הבאים", אמר בסמבינדר. "אולי יהיו אלה חברות שמעולם לא שמענו עליהן. אולי הן חברות שלא קיימות עדיין".

הרשימה הזאת ראויה לשינון כדי להבין את העבר, אבל למרבה הצער אינה מציעה הנחיה לעתיד. "בשוק שבו רוב הרווח מגיע ממעט חברות גדולות ומצליחות, קשה לחזות מי תצליח בעתיד. לכן הדבר ההגיוני לעשות הוא לגוון את ההשקעות, ולהימנע מסיכון של החמצת המנצחות הגדולות בתיק ההשקעות שלכם", אמר בסמבינדר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ירוחם אקסלרטור מיינדסט 2019

"סבב הגיוס הראשוני התבסס על חלום, עכשיו הוא התחבר למציאות"

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם