הצפת ערך |

Econometrics

המודלים האקונומטריים בוחנים מאות ואלפי עסקות, וינסו לבודד את השפעתו של כל מרכיב על הביקוש של הפרט.

גינזבורג עמי
עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מכוניות מיובאות בנמל אילת
מכוניות מיובאות בנמל אילתצילום: מורי חן
גינזבורג עמי
עמי גינזבורג

אקונומטריקה

ענף מתמטי שפותח כדי לבחון תופעות ומודלים כלכליים. המודלים המתמטיים שבהם משתמשים בעולם הכלכלה מבוססים על סטטיסטיקה מתקדמת, שמנסה לפענח כמות גדולה של נתונים. המטרה היא למצוא ולאשש אם ובאיזו מידה פועלות תיאוריות כלכליות בעולם האמיתי. ניתוח נכון של הנתונים מאפשר לכלכלנים לנבא תופעות כלכליות שונות.

אקונומטריקה היא הענף האמפירי של מדע הכלכלה. מדע הכלכלה אינו מדע מדויק כמובן. לא ניתן לבצע בו ניסויים מבוקרים, עם קבוצה ניסיונית וקבוצת ביקורת. אם היו מתקיימים, הניסויים האלה היו בוחנים מהי ההתנהגות הכלכלית של פרטים וקבוצות בחברה, וכיצד היא מושפעת ממשתנים שונים.

לעומת זאת, הדרך העיקרית שבה נבדקות תיאוריות כלכליות כוללת תצפיות ואיסוף של נתונים רבים, והצבתם במודל מתמטי. המודל אמור לבדוק אם מתקיימים השפעות ויחסי גומלין בין המשתנים שמרכיבים את הפעילות הכלכלית שלנו.

כלכלנים מעוניינים למשל לבחון כיצד משתנה הביקוש למוצר מסוים בהתאם לשינוי במחירו. ההנחה היא שככל שמחירו של המוצר עולה, הכמות המבוקשת ממנו תרד. אבל כלכלנים אינם יודעים לומר באיזו עוצמה יפחת הביקוש, ומתעניינים בשאלה מהו המחיר האופטימלי שיוכל למקסם את הרווחים על המוצר, גם אם הכמויות הנמכרות ממנו יורדות.

אדם שצורך מוצרי צריכה שונים מושפע מהרבה גורמים, ולא רק מהמחיר. למשל, אם הוא שוקל לקנות מכונית חדשה, הבחירה תושפע בין היתר מרמת ההכנסה שלו. ככל שרמת הכנסתו גבוהה יותר, הוא ייטה לרכוש מכונית יקרה יותר. הוא מושפע גם מהתדמית שהוא רוצה לשדר לסביבה, מחברים ומכרים, מצורכי המשפחה שלו וממאמצי השיווק שמופעלים עליו. גם איכות השירות של היצרן והיבואן משפיעה עליו.

כלכלן שמעוניין לבדוק רק את האופן שבו משפיע המחיר של המכונית על הצרכן, צריך לנסות לבודד אותו משלל גורמי ההשפעה האחרים, ולנטרל את השפעתם.

המודלים האקונומטריים יבחנו מאות ואלפי עסקות, וינסו לבודד את השפעתו של כל מרכיב על הביקוש של הפרט. בחינת עסקות רבות מפחיתה את הגורמים החיצוניים שמשפיעים על כל אדם בנפרד, ומגבירה את היכולת לבדוק רק את השפעת המחיר.

ניתוח הנתונים יכול לשמש את יצרן המכונית בקביעת המחיר האופטימלי מבחינתו. בהמשך, הוא יוכל לחזות מה תהיה ההשפעה של העלאה או הפחתה במחיר על רמת הביקוש למכונית, ולתכנן את מערך הייצור שלו בהתאם.

כלי מרכזי באקונומטריקה הוא ביצוע של רגרסיה (לרוב ליניארית) לנתונים. החוקר אוסף נתונים רבים כדי לבדוק כיצד משתנה אחד משפיע על משתנה אחר — למשל, כיצד משפיע שיעור הריבית הריאלית על האינפלציה. מטרת החוקר היא ליצור בעזרת הנתונים והתצפיות משוואה שמתארת את הקשר בין שני המשתנים. משוואה כזאת תאפשר חיזוי כלשהו או קביעת מדיניות כלכלית בהתאם למטרות שמעוניינים להשיג.

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים