הצפת ערך |

30 המניות המשפיעות בכלכלה האמריקאית

מדד הדאו ג'ונס נחשב לברומטר מרכזי של הכלכלה האמריקאית. כשיש ציפיות למשבר כלכלי או האטה, המדד יורד וכאשר קיימות ציפיות להתאוששות כלכלית וצמיחה, המדד נוטה לעלות

גינזבורג עמי
עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מדור הצפת ערך
צילום: דובי קייך
גינזבורג עמי
עמי גינזבורג

DJIA - מדד דאו ג'ונס. אחד המדדים המובילים והמוכרים ביותר בשוק המניות האמריקאי.

שמו המלא הוא "מדד דאו ג'ונס הממוצע למניות תעשיה", או: Dow Jones Industrial Average. המדד כולל 30 מניות. בעשורים האחרונים המדד כולל גם מניות מענפים שאינם מתחום התעשייה. דאו ג'ונס נחשב לברומטר מרכזי של הכלכלה האמריקאית. כשיש ציפיות למשבר כלכלי או האטה, המדד יורד וכאשר קיימות ציפיות להתאוששות כלכלית וצמיחה, המדד נוטה לעלות.

מדד דאו ג'ונס הוצג לראשונה ב–1886 והתחיל להתפרסם באופן קבוע במאי 1896. המדד חושב ונערך על ידי צ'ארלס דאו ושותפו לחברת המידע העסקי, אדוארד ג'ונס. עריכת המדד היתה שיתוף פעולה של חברת דאו ג'ונס והעיתון וול סטריט ג'ורנל. לימים נקנתה ונבלעה דאו ג'ונס על ידי חברת סטנדרד אנד פורס, שעורכת שורה של מדדים נוספים לרבות המדד הפופולרי S&P 500.

דאו ג'ונס לחברות תעשייה היה המדד השני בעולם אחרי מדד דאו ג'ונס למניות תחבורה, שהושק ב–1884. בתחילת הדרך (1896) כלל מדד דאו ג'ונס רק 12 מניות. החברה היחידה שנכללה בו עם ייסודו וקיימת בו גם היום היא ג'נרל אלקטריק. המניה האחרונה שנוספה למדד היא אפל, שהצטרפה אליו במארס 2015. מצטרפות טריות אחרות למדד שנוספו לו בספטמבר 2013 הן ויזה, נייקי ובנק ההשקעות גולדמן סאקס. אפל, אינטל, סיסקו ומיקרוסופט, השייכות למדד, נסחרות בבורסת נאסד"ק ושאר החברות בו נסחרות בבורסת ניו יורק.

כמו בתחילת הדרך, גם כיום המניות במדד דאו ג'ונס נקבעות באופן "ידני" על ידי ועדה הכוללת נציגים של העיתון וול סטריט ג'ורנל וחברת דאו ג'ונס. בחירת המניות אמורה לנסות ולשקף את כלכלת ארה"ב בכללותה, כדי לשמר את יוקרתו של המדד. מסיבה זו נוספו למדד בעשורים האחרונים מניות רבות שאינן מתחומי התעשייה בלבד, כמו הום דיפו, וול מארט, מקדונלדס, דיסני, וחברת הביטוח טרוולרס.

ביום ייסודו, 26 במאי 1896, עמד ערכו של המדד על 40 נקודות. נכללו בו בין היתר יצרניות טבק, כותנה, סוכר, חברות זיקוק, יצרניות מתכת, עור וחשמל. באותה שנה נפל המדד לרמתו הנמוכה ביותר — 28.48 נקודות. ב–30 ביולי 1914 הופסק חישוב המדד למשך 4.5 חודשים, עקב סגירת הבורסה של ניו יורק בשל תחילת מלחמת העולם הראשונה. באותו היום עמד ערך המדד על 71 נקודות. כשהמסחר בבורסה חודש, קפץ ערך המדד ב–4.4% ל–74 נקודות.

בספטמבר 1929 הגיע דאו ג'ונס ל–381 נקודות, אולם במפולת הארוכה שהתחילה לאחר מכן הידרדר ערכו לשפל של 41 נקודות (ביולי 1932). המדד חזר לערכו הנומינלי מספטמבר 1929 רק 25 שנה לאחר מכן, ב–1954. בסוף 1999 הגיע המדד לכ–11.5 אלף נקודות, והשיג תשואה שנתית ממוצעת של 5.3% על פני מאה שנה. באותו זמן ציין המשקיע וורן באפט שאם הדאו ישיג ביצועים דומים גם במאה השנה הבאות (5.3% לשנה), הוא יגיע בסוף 2099 לרמה של יותר מ–2 מיליון נקודות.

דרך החישוב של מדד דאו ג'ונס, שעקרונותיה נשמרו מאז ימיו הראשונים, נחשבת למעוותת ומעוררת ביקורת רבה. המדד אינו מחושב בהתאם לשווי השוק של החברות הכלולות בו, אלא בחישוב ממוצע פשוט של מחירי המניות, כשהתוצאה מחולקת במקדם מסוים. כך למשל, אם למניה מסוימת שנסחרת ב–10 דולרים נוסף דולר למחיר (עלייה של 10%), ולמניה אחרת שנסחרת ב–100 דולר נגרע דולר (ירידה של 1%) — ערך המדד לא ישתנה. בכך נותן המדד משקל יתר למניות שבהן מחיר המניה האבסולוטי גבוה, כמו גולדמן סאקס (230 דולר למניה) או 3M (190 דולר), ומשקל חסר למניות שבהן המחיר נמוך, כמו סיסקו (34 דולר) או GE (30 דולר). עם זאת, המדד מביא בחשבון פיצולי מניות (ספליט),

רוב האנשים בעולם אינם מודעים לדרך החישוב שמעוותת את המדד. ואולם למרות העיוותים, ביצועיו של מדד דאו ג'ונס אינם שונים במידה ניכרת מהמדד חשוב והמודרני יותר, S&P 500. שני המדדים הולכים לרוב יד ביד ושניהם הניבו ב–10 השנים האחרונות תשואה נומינלית של 58% (לפני דיווידנדים). וכמו כל מדד פופולרי, גם על מדד דאו ג'ונס יש שלל מכשירים עוקבים כמו תעודות וקרנות סל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו