הצפת ערך |

מחקר ופיתוח - Research & Development

משקיעים נוהגים לבחון התפתחות של חברות טכנולוגיה גם דרך מבט על סעיף הוצאות המו"פ

גינזבורג עמי
עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איור
צילום: דובי קייך
גינזבורג עמי
עמי גינזבורג

מחקר ופיתוח (Research & Development) — ובקיצור: מו"פ.

סעיף הוצאות המו"פ בדו"ח כספי של חברה מקבל משנה חשיבות בחברות היי־טק, טכנולוגיה ותרופות. הוא מדווח על השקעה במוצרים שהן יוציאו לשוק בעתיד. דוגמה לחברות כאלה הן חברות המפתחות תוכנה, חומרה ייחודית, שבבי תקשורת ומחשבים, וכן חברות המפתחות תרופות, ציוד רפואי וציוד צבאי מתוחכם.

יש גם חברות שבהן סעיף ההוצאות הזה לא משמעותי, או אף לא קיים — למשל, חברות קמעונות, חברות מדיה, מלונאות, שירותים פיננסיים או יצרניות של חומרי גלם בסיסיים. בחלק מהחברות האלה תיתכן אמנם פעילות של פיתוח מוצרים ושירותים חדשים, אבל ההוצאה עליה תהיה נמוכה בהרבה מכלל הוצאות החברה.

בחברות טכנולוגיה מדובר, כאמור, בסעיף הוצאה מרכזי. כך למשל, בחברת אינטל, יצרנית מובילה של שבבי מחשב ותקשורת, ההוצאה על מו"פ ב–2015 היתה כ–12 מיליארד דולר, השקולים לכ–22% מהכנסותיה. בחברת התוכנה הישראלית צ'ק פוינט היה סעיף הוצאה זה 150 מיליון דולר, שהוא כ–9% מהכנסותיה וכ–20% מהוצאותיה לפני מס.

חברת התוכנה מיקרוסופט הקצתה ב–2015 כ–13% מהכנסותיה להוצאות מו"פ. אצל חברת התרופות הישראלית טבע סעיף המו"פ היה 8% מההכנסות. לעומת זאת, לוול־מארט, שעוסקת במסחר קמעוני, אין כלל סעיף כזה בדו"ח.

אצל אפל, החברה בעלת שווי השוק הגבוה בעולם, הוצאות הטכנולוגיה, שמגיעות לכ–8 מיליארד דולר בשנה, מייצגות רק 3.5% מההכנסות. הסיבה היא שאפל נהפכה עם השנים לחברת מוצרי צריכה אלקטרוניים, שבהם מרכיב החומרה משמעותי יותר ומהווה חלק ניכר מעלות המוצר (ולכן גם מההכנסות).

חברות טכנולוגיה מוציאות הון רב על מו"פ, מכיוון שהשוק שלהן משתנה ומתפתח כל הזמן. הן נדרשות להוציא מוצרים חדשים מדי תקופה, לא רק כדי לצמוח אלא גם כדי לשרוד. כך למשל, מכשירי האייפון שאפל מוכרת כיום בקושי מזכירים את אלה שמכרה לראשונה רק לפני תשע שנים. אם אפל היתה מוותרת על פיתוח הדורות הבאים של האייפון, המתחרים היו מוציאים אותה מהשוק.

פיתוח טכנולוגיה חכמה ושדרוגה באופן תכוף משמשים את חברות הטכנולוגיה כמחסום לכניסת מתחרים חדשים. עם זאת, מוצרים טכנולוגיים חדשים מתיישנים במהירות ומוחלפים על ידי מוצרים חדשים יותר, ולכן החברות מצויות במרוץ בלתי פוסק כדי להתחדש ולשמור על מעמדן.

משקיעים נוהגים לבחון התפתחות של חברות טכנולוגיה גם דרך מבט על סעיף הוצאות המו"פ. כשחברה מבשרת על תוכניות פיתוח חדשות ומתכננת להגדיל את הוצאות המו"פ, הדבר מתקבל לרוב כאיתות חיובי. זו בשורה שמבטאת פוטנציאל צמיחה לעתיד וחוסן פיננסי, שמאפשר לה להשקיע בעתידה. רושם הפוך מתקבל כשחברות נמצאות בקשיים ומקצצות בסעיפי המו"פ. מהלך פיטורים של אנשי פיתוח נתפש במקרים רבים כאיתות שלילי, ומעיד שהחברה נמצאת במצוקה.

בחברות טכנולוגיה צעירות פעילות הפיתוח מהותית יותר, מאחר שהן עדיין צריכות למצוא את מקומן בשוק. יש חברות שנמצאות בצמיחה מהירה והיו יכולות להציג רווחים אילו היו מצמצמות מעט את הוצאות הפיתוח. ואולם רבות מהן לא עושות כך, משום שהן מעוניינות לנצל טוב יותר את פוטנציאל הצמיחה שלהן בשוק. הן יכולות לעשות זאת אם בעלי המניות מוכנים לממן בינתיים את פעילותן ולהמתין לרווח בעתיד רחוק יותר.

נהוג גם להבחין בין מחקר לבין פיתוח. מחקר עוסק בדרך כלל בתשתית טכנולוגית, ולא תמיד הוא מוכוון למוצר סופי. פעילות פיתוח תהיה לרוב ממוקדת במוצר ספציפי, שהוא במקרים רבים שדרוג של מוצר קיים.

פעילויות מו"פ יכולות לקבל תמיכה ממשלתית של משרד המדען הראשי, במטרה לספק לחברות תמריץ להיות חדשניות ומובילות שוק. תמיכה כזאת תורמת לצמיחה שלהן וגם לצמיחה של כלכלת המדינה כולה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים