אני רק שאלה |

האם כדאי לחסוך בפיקדון מובנה?

ברבים מהמוצרים המובנים קיימים תנאים נלווים או "אותיות קטנות" שמונעות את קבלת הרווח אם מתרחש אירוע מסוים במהלך תקופת החיסכון

גינזבורג עמי
עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גינזבורג עמי
עמי גינזבורג

האם כדאי לחסוך 
בפיקדון מובנה?

באחרונה מציעים הבנקים פיקדונות מובנים (structured) עם הבטחת קרן או עם הפסד מקסימלי של 2% ורווח מקסימלי של יותר מ-20%. לרוב, פיקדונות אלה הם לשנה או לשנתיים, ומתבססים על רשימה של 10 מניות (בעיקר בארה"ב). האם זאת השקעה כדאית בהתחשב במצב של ריביות אפסיות בשוק? איך הבנק בונה תוכנית חיסכון מסוג זה והאם זה בטוח שהבנק יעמוד בהתחייבויותיו?

משה עטיה, ירושלים

קופת חיסכוןצילום: Bloomberg

זו שאלה שקשה לענות עליה, כי חסרים בה הרבה פרטים חשובים לגבי התנאים שבהם משולמות הריביות. הנתון העיקרי שחסר הוא מה ההסתברות לרווח ומה ההסתברות להפסד.

בפיקדון מובנה הבנק או גוף פיננסי אחר אורזים כמה נכסים פיננסיים תנודתיים (כמו מניות, אופציות על מניות ואופציות על מדדים), ומהצד השני מוציא ממנו ריבית למשקיע. הריבית אינה מובטחת, אלא ניתנת בהתאם לתנאים שקשורים לתנודת הנכסים. התנודות אינן ידועות מראש, ולכן קשה מאוד לדעת ולכמת את הסיכון במוצר כזה.

נניח לרגע שבמוצר שהצגת ההסתברות לקבל 20% היא 5%, וההסתברות להפסד של 2% היא 95%. במקרה כזה תוחלת הרווח היא שלילית - הפסד של 1%. ככל שההסתברות לרווח תהיה גבוהה יותר, כך המוצר ייהפך לכדאי יותר. אבל לשם כך צריך לדעת או לנסות להעריך בקירוב מהן ההסתברויות האלה.

ברבים מהמוצרים המובנים קיימים תנאים נלווים או "אותיות קטנות" שמונעות את קבלת הרווח אם מתרחש אירוע מסוים במהלך תקופת החיסכון. יש למשל מוצרים שעוקבים אחר מדד מניות מסוים, כשהתנאי לקבלת ריבית הוא שבתקופת החיסכון המדד לא ירד מתחת לרמה מסוימת, נניח 10% מתחת לרמתו הנוכחית. אם הוא יורד מתחת לה, המוצר נפדה, והחוסך מפסיד חלק מסוים מקרן ההשקעה. זה אולי לא נראה כך, אבל בתקופת זמן של שנתיים הסיכוי שמדד מניות יירד ב–10% הוא גבוה למדי. החוסך אולי יגיד לעצמו שבמקרה הכי גרוע הוא יפסיד רק חלק קטן מהקרן, אבל אינו יודע שההסתברות להפסד כזה היא גבוהה. גופים שמשווקים את מוצרים האלה נוטים להדגיש את צד הסיכוי ומתעלמים מצד הסיכון, שדווקא אותו חשוב שהמשקיע יבין.

מוצרים מובנים נהנים מפופולריות בתקופות שבהן הריביות אפסיות. הסיבה היא שבתקופות כאלה ההפסד של ריבית אלטרנטיבית הוא נמוך מאוד. בתקופות שבהן הריבית היתה 4% לשנה, למוצרים מובנים היה הרבה פחות ביקוש. מוצר מובנה הוא התחייבות של הבנק, בדומה לכל התחייבות אחרת כמו איגרת חוב או פיקדון בנקאי. לעתים הבנק נעזר לשם כך בבנק בחו"ל, ואז ההתחייבות עוברת אליו. רמת הביטחון אמורה להיות דומה לרמת הביטחון ביציבותו הכללית של הבנק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי