הצפת ערך |

Cash Flow

קשה עד בלתי אפשרי לעשות מניפולציות בדו"ח תזרים המזומנים, מאחר שהוא נשען על מספר פיזי קשיח, וצריך להסביר את הגורמים לשינויים בכמות המזומנים

גינזבורג עמי
עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גינזבורג עמי
עמי גינזבורג

תזרים מזומנים.

דו"ח שמפרסמות חברות ציבוריות לצד דו"ח רווח והפסד ומאזן הנכסים וההתחייבויות, שמשלים את תמונת מצבה העסקי של החברה. יש הבדל מהותי בין דו"ח תזרים המזומנים לדו"ח רווח והפסד, מאחר שעיתוי הרישום של הכנסות והוצאות אינו זהה לעיתוי זרימת המזומנים של החברה. חברה יכולה לרשום הכנסות ממכירת מוצרים ברגע שהיא מוסרת אותם ללקוח. היא תכיר בהכנסות מהמוצרים, בהוצאות שהיו לה לייצורם וברווח שנוצר מההפרש ביניהם.

ואולם העובדה שהתרחשה מכירה אינה אומרת בהכרח שכסף נכנס לקופת החברה. במקרים רבים ניתן ללקוחות אשראי, והם משלמים על הסחורה רק אחרי 60 או 90 יום. ייתכן גם שהלקוח יחליט להחזיר את המוצרים בעתיד ויסרב לשלם עליהם, או שייקלע לקשיים ולא יוכל לשלם. במקרה כזה החברה תצטרך לבטל בעתיד את המכירה ולמחוק את הרווח שנוצר בגינה.

לדו"ח תזרים המזומנים שמציגה חברה בורסאית יש חשיבות גדולה, לעתים אף יותר מזאת של דו"ח הרווח וההפסד. הסיבה היא שזהו דו"ח שקשה עד בלתי אפשרי לעשות בו מניפולציות. הוא נשען על מספר פיזי קשיח — המזומנים שמחזיקה החברה בקופה או בחשבונות הבנק — והוא צריך להסביר מהם הגורמים לשינויים שחלו בכמות המזומנים בתקופת הדיווח.

פעמים רבות קורה שחברות מדווחות על רווח נקי, אבל כמות המזומנים שלהן פוחתת משום שההכנסות והרווח שנרשמו עדיין לא תורגמו למזומנים. במקרים קיצוניים עלולה גם חברה רווחית כביכול להיקלע למצוקת תזרים, מה שיקשה מאוד על פעילותה. במקרים אחרים ייתכן שהחברה תדווח על הפסד, אבל קופת המזומנים שלה דווקא גדלה בגלל גיוס הון, מימוש השקעה, גביית חוב גדול מהעבר, או בשל מכירות גדולות שנעשו ממלאי מוצרים קיים.

לצורך המחשה, נניח שיש חברה המקימה פרויקט של דירות מגורים. בתחילת הדרך יש לה הוצאות גבוהות על רכישת קרקע, תכנון, הקמת תשתיות, קבלת אישורים, וכמובן הקמת המבנה. היא חותמת על חוזים עם דיירים, מוכרת להם דירות ואף מקבלת מקדמות. ואולם את רוב הכסף היא תקבל רק בעתיד ממכירת הדירות, עם השלמתן. אם החברה לא תשכיל לגייס מספיק הון לפעילותה בשלבים המוקדמים, היא עלולה להיתקע בדרך. דו"ח תזרים המזומנים של חברה כזאת יכול לחשוף מוקדם יותר מצוקת מזומנים שתקשה על החברה לעמוד בהתחייבויותיה העתידיות.

דו"ח תזרים המזומנים נחלק לשלושה חלקים. הראשון מתאר את המזומנים שנוצרו מפעילות שוטפת — כלומר, ממהלך העסקים הרגיל. החלק השני הוא תזרים שנוצר מפעילות השקעה או מימוש השקעה. אם החברה רכשה מבנה לפעילותה, היא תצרוך מזומנים. אם היא מוכרת מניות בחברה בת (מימוש השקעה), היא תקבל מזומנים.

החלק השלישי בדו"ח הוא מזומנים שנוצרו (או נצרכו) מפעילות מימון. אם החברה מגייסת הון בהלוואות או בהנפקת מניות, ייכנסו לה מזומנים. אם היא מחלקת דיווידנד או משלמת ריבית על הלוואות — היא תוציא מזומנים. דו"ח התזרים מספק הסבר מלא לפער בין המזומנים שהיו בקופת החברה בתחילת תקופת הדיווח לבין המזומנים בסופה, ומהם המקורות לכך.

בחברות עם פעילות נורמלית ורווחית, המזומנים שנוצרים מפעילות שוטפת יהיו פעמים רבות גבוהים במידה רבה מהרווח הנקי. הסיבה לכך היא מרכיב הפחת. רכישת מבנה או הקמת מפעל כרוכות בהוצאת מזומן גדולה שמוגדרת כהשקעה. הוצאה זו לא מוכרת מיד בדו"ח רווח והפסד, אלא נפרשת על פני כמה שנים. דו"ח תזרים המזומנים יציג את הוצאת המזומן על המפעל בתזרים ההשקעה, ולאחר מכן ינטרל אותו לאורך השנים בדו"ח התזרים מפעילות שוטפת.

כתבות מומלצות

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי

בית חולים רמב"ם

המחקר שחושף: אלה התחומים היוקרתיים ברפואה — ולמי יש סיכוי להתברג אליהם

ראשי המפלגות

לא רק הדר מוכתר: אילו ראשי מפלגות מסתירים את הדירות שבבעלותם?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טל גרנות־גולדשטיין. העבודה היברידית, ושעות העבודה משתנות

זכותה של גרנות־גולדשטיין לסמס לעובדים ב-6:00. זכותם לא לענות

סרט ביתי

לאחת דירה ברעננה, השנייה שוכרת בראשל"צ: המשפחות שחוסכות - ואלה שבמינוס