הצפת ערך |

Public Good - מוצר ציבורי

מוצרים שקיימת עלות בייצורם ויש בהם תועלת לציבור, אבל אין עלות ישירה בצריכתם

גינזבורג עמי
עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גינזבורג עמי
עמי גינזבורג

מוצר ציבורי. מוצר שנצרך על ידי כל פרט בציבור, בין אם הוא בוחר לצרוך אותו ובין אם לא.

אחד המאפיינים של מוצר ציבורי הוא שאם אדם אחד צורך אותו, אין בכך למנוע מאנשים אחרים את צריכתו. ה"כמות" מאותו מוצר אינה משתנה לפי מידת הצריכה שלו.

מוצרים ציבוריים טיפוסיים הם אוויר נקי, ביטחון אישי, ביטחון לאומי, שירותי כיבוי אש, כבישים, מערכת ביוב וסילוק פסולת, תאורה ציבורית, מערכת חינוך, או מערכת החוק והמשפט. אלה מוצרים שקיימת עלות בייצורם ויש בהם תועלת לציבור, אבל אין עלות ישירה בצריכתם.

ביטחון אישי מושג באמצעות הקמת משטרה ומערכת אכיפת חוק (פרקליטות, שירות בתי סוהר). מדינה שמשקיעה בביטחון אישי מאפשרת לתושביה מרחב מחיה מוגן. במדינה כזאת קל יותר להקים ולנהל בתי עסק וחנויות, משום שבעל העסק יכול להגן על רכושו בקלות רבה יותר. הוא לא צריך להתמודד עם עבריינים או ארגוני פשע שינסו לגבות ממנו כסף בתמורה לשמירה על ביטחונו.

איור: דובי קייך

גם פארק ציבורי מטופח, גינת משחקים לילדים או חוף ים נקי ופתוח לכל הוא מוצר ציבורי. אנשים שגרים בסמיכות לפארקים ייהנו מאיכות חיים טובה יותר, ויוכלו לבלות זמן מחוץ לביתם.

מוצרים ציבוריים מטבעם מסופקים על ידי ממשלות, עיריות, או גוף שמוסמך לכך מטעמן. ליזם פרטי לא יהיה כדאי לספק אותם, משום שהציבור אינו יכול לשלם עליהם באופן פרטני.

יזמים יכולים אמנם להקים פארק ולגבות תשלום עבורו, אבל מערכת כזאת של תשלום תחייב לסגור את הפארק עבור חלק מהמשתמשים. פארק סגור לא יוכל להיות מוגדר כמוצר ציבורי. עם זאת, יש מוצרים שבעבר היו ציבוריים וכיום הם פרטיים בחלקם או לתקופה מסוימת. כאלה הם, למשל, כבישי אגרה, שהציבור נדרש לשלם תמורת השימוש בהם.

מוצרים ציבוריים אמיתיים מדגימים כשל שוק. אלמלא הממשלה היתה מספקת אותם, הם לא היו מסופקים כלל. אוויר נקי לא יכול להיות מסופק על ידי חברה פרטית, משום שאין דרך לגבות תמורתו כסף. השמירה על אוויר נקי מחייבת תקנות ממשלתיות ואכיפה נגד מפעלי תעשייה מזהמים.

העלות שדרושה כדי לקיים מוצרים ציבוריים מכוסה דרך מערכת המסים. המיסוי נגבה מכל האזרחים והתושבים, והממשלה מחליטה כיצד להקצותו בין המוצרים הציבוריים שברצונה לקדם.

אחת הבעיות עם מוצרים ציבוריים היא תופעה של "טרמפיסטים" (Free Riders), שנהנים מהם בלי שהם משלמים עבורם. אדם שמתחמק ממסים עדיין יהנה מביטחון אישי שמושג בעזרת משטרה ומערכת החוק ומביטחון לאומי שמושג בעזרת הצבא. 
אי־אפשר למנוע אותם מאדם שלא שילם את מיסיו. צמצום תופעה של טרמפיסטים מושג בדרכים אחרות (מערכת אכיפה של המס, חינוך הציבור ויצירת נורמה של תשלום מסים), ולא דרך איסור השימוש במוצרים ציבוריים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"