אני רק שאלה |

האם הדפסת הכסף באירופה טובה למשקיעים?

הצעדים של הבנק המרכזי יכולים כמובן לתמוך בעליות בשווקים גם בימים ובשבועות הקרובים

גינזבורג עמי
עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גינזבורג עמי
עמי גינזבורג

הבנק המרכזי של אירופה הודיע ביום חמישי שיתחיל לקנות אג"ח של חברות אירופיות גדולות. איך זה אמור לעזור לכלכלה ולשוקי המניות והאג"ח?

נתנאל

לצעדי ההרחבה המוניטריים שעליהם הודיע נגיד הבנק האירופי המרכזי, מריו דראגי, יכולות להיות כמה השלכות. דראגי הודיע על כמה צעדים, ובהם הפחתת ריבית הבנק מ-0.05% ל-0%, הגדלת סכומי רכישת אג"ח של מדינות, ריבית שלילית של 0.4% להפקדות של בנקים אצלו ורכישת אג"ח קונצרניות בדירוגים גבוהים. המשקיעים ראו בכך סימן חיובי, ובשעות הראשונות שלאחר ההודעה רשמו שוקי המניות והאג"ח של אירופה עליות.

הצעדים של הבנק המרכזי יכולים כמובן לתמוך בעליות בשווקים גם בימים ובשבועות הקרובים. רכישת אג"ח של פירמות על ידי הבנק המרכזי מכניסה למשוואה שחקן גדול שקונה אג"ח - כלומר, "מלווה" עוד כסף לחברות הגדולות. הדבר יפחית מהחברות עוד יותר את עול המימון ויאפשר להן להשקיע כסף בפיתוח עסקיהן. זה בעצם מה שמבקש הבנק המרכזי לעשות: לגרום לחברות להניע את הכלכלה באמצעות תמריצים כספיים ועידוד השקעות.

נשיא הבנק המרכזי של אירופה (ECB), מריו דראגיצילום: בלומברג

בפועל, לא בטוח שהמתכון הזה באמת יעבוד. הריבית באירופה אפסית כבר כמה שנים. ההבדל בין ריבית של 0.1% ל-0% הוא זניח. חברה עסקית שלא מוצאת לעצמה השקעות רווחיות בריבית של 0.1% בשנה, לא תמצא כאלה גם כשהריבית תרד ל-0%. במקום זאת, החברות עלולות להתפתות ללוות כסף זול ולבצע בו ספקולציות פיננסיות.

העובדה שהשווקים באירופה עלו בטווח הקצר אינה אומרת שהעליות יחזיקו מעמד. בינואר 2015 הכריז דראגי על תוכנית ראשונה ומאסיבית של הרחבה כמותית, שכללה הזרמה של הרבה כסף לשווקים. כתוצאה מכך עלו מחירי המניות באירופה בכ-20% בתוך חודשיים. בהמשך השנה השתנתה התמונה, והשווקים הושפעו מפרמטרים אחרים כמו ההאטה בסין, נפילת מחיר הנפט והדשדוש בכלכלות אירופה. כיום, 14 חודשים מאוחר יותר, שוקי המניות של אירופה נמצאים בנקודה נמוכה יותר. בנוסף לכך, צעדי ההרחבה הכמותית הורידו את שערו של היורו מול הדולר בכ-5% בתוך שנה.

בקיצור, גם אם השווקים יגיבו בימים הקרובים בחיוב לצעדים של דראגי, לא בטוח שכל מה שיעלה בטווח הקצר יניב רווח גם בטווח הארוך יותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר