הצפת ערך |

Bond Rating

האנליסטים של חברת הדירוג בוחנים את הנתונים הכספיים של המנפיקה, את דו"חותיה הכספיים ואת הסביבה העסקית שבה היא פועלת ואת מנהליה

גינזבורג עמי
עמי גינזבורג
גינזבורג עמי
עמי גינזבורג

דירוג אג"ח או דירוג אשראי.

מתן ציונים לפי סולם קבוע על ידי חברות דירוג וסוכנויות דירוג בינלאומיות לגופים המנפיקים אג"ח למשקיעים. הציונים קובעים את הסיכוי שמייחסת סוכנות הדירוג לכך שהמנפיק יפרע את חובו בזמן ובאופן מלא. ירידה בדירוג האשראי של מנפיק מלמדת כי יכולתו לפרוע את האג"ח נפגעה, ומנגד עלייה בדירוג משמעה שכושר הפירעון השתפר.

סוכנויות הדירוג מבצעות דירוג לשורה ארוכה של אג"ח: אג"ח ציבוריות (שנסחרות בבורסות או בין גופים גדולים בשיטה שקרויה "מעבר לדלפק"), אג"ח פרטיות שאינן נסחרות, אג"ח של עיריות, של חברות ייעודיות ושל מדינות. הדירוג הוא מעין הבעת דעה של חברת הדירוג, ובשוק עשויות להיות דעות שונות לאותן אג"ח.

לדירוג אג"ח שנותנת חברת דירוג מוכרת יש חשיבות גבוהה בקביעת הריבית — כלומר פרמיית הסיכון — שידרשו תמורתה המשקיעים. זה נכון בעיקר לחברה שמנפיקה אג"ח בפעם הראשונה ואינה מוכרת לציבור. האנליסטים של חברת הדירוג בוחנים את הנתונים הכספיים של המנפיקה, את דו"חותיה הכספיים ואת הסביבה העסקית שבה היא פועלת ואת מנהליה.

איגרת חוב של ארה"בצילום: דובי קייך

בניגוד לאנליסטים של מניות, שמנסים להעריך את שוויה הכלכלי של החברה, אנליסטים של חוב מתעניינים ביכולתה לשרת את חובה. יש חברות שנמצאות בדעיכה ואינן מייצרות ערך רב לבעלי המניות, אבל כושר פירעון החוב שלהן לא נפגע. דוגמה לכך היא הבנקים בישראל: בחמש השנים האחרונות ירד מדד מניות הבנקים בכ–8%, ובעלי המניות לא הרוויחו מההחזקה בהם דבר. ואולם באותו הזמן ממש האג"ח של הבנקים הישראליים המשיכו לשלם קרן וריבית. הבנקים עצמם הגבירו את גיוסי החוב, החוסן הפיננסי שלהם השתפר עקב הימנעות מחלוקת דיווידנדים, ודירוג האשראי שלהם נותר גבוה.

דירוגי האשראי ניתנים בדרך כלל בציונים על ידי אותיות באנגלית. סולם הדירוג המוכר ביותר של סוכנות סטנדרד אנד פור'ס (S&P) נע בין AAA — הציון הגבוה ביותר (דירוג אשראי מושלם) — לבין D, שמייצג חדלות פירעון או כשל פירעון.

נהוג לחלק את הדירוגים לשתי דרגות ביניים: "דירוג השקעה" ו"דירוג ספקולטיבי". דירוג השקעה מוגדר בדרך כלל בתחום שבין AAA ל–BBB (וכולל את דרגות הביניים AA ו–A). אג"ח בדירוג השקעה מותרות בדרך כלל להשקעה בלי הגבלה לגופים מוסדיים, שמנהלים חסכונות פנסיוניים של הציבור. אג"ח בדירוג ספקולטיבי נמצאות בסולם התחתון, החל ברמה BB ומטה, והן מכונות לעתים גם "אג"ח זבל".

אג"ח בדירוג גבוה ייסחרו בדרך כלל במחירים גבוהים ובתשואות נמוכות לפדיון. כלומר, הרווח הפוטנציאלי מהחזקתן יהיה נמוך. אג"ח בדירוגים ספקולטיביים ייסחרו לרוב במחירים נמוכים, שמבטאים חשש לאי־פירעון, והרווח הפוטנציאלי בגינן (אם החוב כן ייפרע במלואו) יהיה גבוה.

דירוג אג"ח של מדינות מתבצע לפי פרמטרים של כלכלת מדינה. סוכנויות הדירוג בוחנות נתונים כמו תקציב המדינה, צמיחת המשק שלה, שיעור האבטלה, גודלו של המגזר הציבורי, הגירעון הממשלתי והתפתחותו, היחס בין החוב הכולל לתוצר של המדינה, והאינפלציה ששוררת במדינה ומבטאת יציבות (או אי־יציבות) כלכלית. בהתאם לכך, הם יתנו למדינה דירוג אשראי שמבטא את יכולתה לפרוע את התחייבויותיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"